glade 2.0.0 - en to fr translation catalogue (1140 entries)

en:  errors opening project file:
fr:  erreurs lors de l'ouverture du fichier de projet :

en: %s signals
fr: Signaux de %s

en: /*
     * Translatable strings file generated by Glade.
     * Add this file to your project's POTFILES.in.
     * DO NOT compile it as part of your application.
     */
fr: /*
     * Chaînes de caractères à traduire générées par
     * Glade. Ajouter ce fichier au fichier POTFILE.in
     * de votre projet. NE PAS compiler ce fichier
     * avec le reste de votre application.
     */

en: 24 Hour Format:
fr: Format 24 h :

en: <untitled>
fr: <sans-nom>

en: About Glade
fr: À propos de Glade

en: Accelerator
fr: Raccourci

en: Accelerator:
fr: Raccourci :

en: Accelerators
fr: Raccourcis

en: Accelerators:
fr: Raccourcis :

en: Activates Default:
fr: Activation par défaut :

en: Active
fr: Actif

en: Active:
fr: Actif :

en: Activity Mode:
fr: Mode d'Activité :

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Alignment
fr: Ajouter un alignement

en: Add Event Box
fr: Ajouter une boîte d'événements

en: Add Finish Page
fr: Ajouter une page de fin

en: Add Label Widget
fr: Ajouter un widget étiquette

en: Add Scrolled Window
fr: Ajouter une fenêtre défilable

en: Add Start Page
fr: Ajouter une page de départ

en: Add _Child
fr: Ajouter un _fils

en: Add _Separator
fr: Ajouter un _séparateur

en: Add a new child item below the selected item.
fr: Ajoute un nouvel élément fils sous celui qui est sélectionné.

en: Add a new item below the selected item.
fr: Ajoute un nouvel élément sous celui qui est sélectionné.

en: Add a separator below the selected item.
fr: Ajoute un séparateur sous l'élément sélectionné.

en: Add dock band on bottom
fr: Ajouter une bande amovible en bas

en: Add dock band on left
fr: Ajouter une bande amovible à gauche

en: Add dock band on right
fr: Ajouter une bande amovible à droite

en: Add dock band on top
fr: Ajouter une bande amovible en haut

en: Add dock item after
fr: Ajouter l'élément amovible après

en: Add dock item before
fr: Ajouter l'élément amovible avant

en: Add floating dock item
fr: Ajouter un élément amovible

en: Additional information, such as a description of the package and its home page on the web
fr: Des informations complémentaires, telles que la description du paquet ou encore l'adresse de son site Web

en: After
fr: Après

en: After:
fr: Après :

en: Alignment
fr: Alignement

en: Allow Floating:
fr: Éléments flottants :

en: Amount of pixels to indent paragraphs
fr: La taille d'un alinéa en pixels

en: An optional icon to show on the left of the menu item.
fr: Une icône optionnelle à afficher à gauche de l'élément

en: Anti-Aliased:
fr: Anti-crénelé :

en: Any change in X Windows property
fr: Changement dans les propriétés X Window

en: Any change in input focus
fr: Changement de zone active de saisie

en: Any change in visibility
fr: Changement de visibilité

en: Any change in window structure
fr: Changement dans la structure de la fenêtre

en: Any key pressed
fr: Une touche appuyée

en: Any key released
fr: Une touche relâchée

en: Any mouse button pressed
fr: Appui d'un bouton quelconque de la souris

en: Any mouse button released
fr: Relâchement d'un bouton de la souris

en: Are you sure you want to create a new project?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir créer un nouveau projet ?

en: Are you sure you want to quit?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir quitter ?

en: Area Height:
fr: Haut. de la zone :

en: Area Width:
fr: Larg. de la zone :

en: Arrow
fr: Flèche

en: Aspect Frame
fr: Cadre d'apparence

en: Authors:
fr: Auteurs :

en: Auto Close:
fr: Fermeture Automatique :

en: Auto-Destroy:
fr: Auto-destruction :

en: Back. Color:
fr: Coul. du fond :

en: Back. Pixmap:
fr: Image d'arrière-plan :

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Background:
fr: Arrière-plan :

en: Backup Source Files
fr: Sauvegarder les fichiers sources

en: Base color
fr: Couleur de base

en: Base:
fr: Base :

en: Basic Options:
fr: Options de base :

en: Bonobo Control
fr: Contrôle bonobo

en: Bonobo Window
fr: Fenêtre bonobo

en: Border Width:
fr: Largeur du bord :

en: Bottom
fr: Bas

en: Browse...
fr: Sélectionner...

en: Build
fr: Générer

en: Build Insensitive:
fr: Généré insensible :

en: Build the Source Code
fr: Génère le code source

en: Button
fr: Bouton

en: Button Relief:
fr: Relief :

en: C Options
fr: Options C

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Can Default:
fr: Év. par défaut :

en: Can Focus:
fr: Activable :

en: Can't delete any children.
fr: Impossible de supprimer un enfant.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel, Apply, OK
fr: Annuler, Appliquer, Valider

en: Cancel, OK
fr: Annuler, Valider

en: Cannot add a %s to a GtkOptionMenu.
fr: Ne peut ajouter un %s dans un GtkOptionMenu

en: Case Sensitive:
fr: Sensible à la casse :

en: Cell X:
fr: Cellule X :

en: Cell Y:
fr: Cellule Y :

en: Center
fr: Centre

en: Character
fr: Caractère

en: Character data expected
fr: Donnée de type caractère attendue

en: Check
fr: Coche

en: Check Button
fr: Case à cocher

en: Check Menu Item
fr: Menu cochable

en: Class id missing
fr: Id de classe manquant

en: Class unknown
fr: Classe inconnue

en: Class:
fr: Classe :

en: Clear
fr: Effacer

en: Click
fr: Clic

en: Climb Rate:
fr: Vitesse :

en: Clipboard
fr: Presse-papiers

en: Close
fr: Fermer

en: Col Spacing:
fr: Inter-colonne :

en: Col Span:
fr: Intervalle de colonnes :

en: Color Selection
fr: Sélection de la couleur

en: Color Selection Dialog
fr: Fenêtre de sélection des couleurs

en: Color:
fr: Couleur :

en: Column 1
fr: Colonne 1

en: Column 2
fr: Colonne 2

en: Columned List
fr: Liste à colonnes

en: Columned Tree
fr: Arbre à colonnes

en: Columns:
fr: Colonnes :

en: Combo Box
fr: Liste à choix

en: Comments:
fr: Commentaires :

en: Common
fr: Commun

en: Connection Selector
fr: Sélecteur de connection

en: Contents Back. Color:
fr: Couleur d'arrière-plan du contenu :

en: Controlled By
fr: Contrôlé par

en: Controller For
fr: Contrôleur pour

en: Convert to Ordinary Button
fr: Convertir en bouton ordinaire

en: Copy
fr: Copier

en: Copy All
fr: Tout copier

en: Copy the selected widget to the clipboard
fr: Copie le widget sélectionné vers le presse-papiers

en: Copyright:
fr: Copyright :

en: Couldn't access directory:
      %s
fr: Ne peut accéder au répertoire :
      %s

en: Couldn't access file:
      %s
fr: Impossible d'accéder au fichier :
      %s

en: Couldn't add new widget.
fr: Ne peut ajouter un nouveau widget.

en: Couldn't append to file:
      %s
fr: Ne peut rajouter des données dans le fichier :
      %s

en: Couldn't create directory:
      %s
fr: Ne peut créer le répertoire :
      %s

en: Couldn't create file:
      %s
fr: Ne peut créer le fichier :
      %s

en: Couldn't create pixmap from file
fr: Ne peut créer l'image depuis le fichier

en: Couldn't create the Bonobo control
fr: Ne peut créer le contrôle bonobo

en: Couldn't delete widget.
fr: Ne peut supprimer le widget.

en: Couldn't insert GtkAlignment widget.
fr: Ne peut insérer un widget GtkAlignment.

en: Couldn't insert GtkEventBox widget.
fr: Ne peut insérer un widget GtkEventBox.

en: Couldn't insert GtkScrolledWindow widget.
fr: Ne peut insérer un widget GtkScrolledWindow.

en: Couldn't insert a GtkScrolledWindow widget.
fr: Ne peut insérer un widget GtkScrolledWindow.

en: Couldn't insert a GtkViewport widget.
fr: Ne peut insérer un widget GtkViewport.

en: Couldn't open directory:
      %s
fr: Ne peut ouvrir le répertoire :
      %s

en: Couldn't open file:
      %s
fr: Ne peut ouvrir le fichier :
      %s

en: Couldn't remove GtkAlignment widget.
fr: Ne peut supprimer le widget GtkAlignment.

en: Couldn't remove GtkEventBox widget.
fr: Ne peut supprimer le widget GtkEventBox.

en: Couldn't remove GtkScrolledWindow widget.
fr: Ne peut supprimer le widget GtkScrolledWindow.

en: Couldn't rename file:
      %s
    to:
      %s
fr: Ne peut renommer le fichier :
      %s
    en:
      %s

en: Couldn't show help file: %s.
    
    Error: %s
fr: Ne peut afficher le fichier d'aide : %s.
    
    Erreur : %s

en: Create a new file
fr: Crée un nouveau fichier

en: Create a new project
fr: Crée un nouveau projet

en: Creation Function:
fr: Fonction de création :

en: Cursor Visible:
fr: Curseur visible :

en: Curve
fr: Courbe

en: Custom Widget
fr: Widget Personalisé

en: Cut
fr: Couper

en: Cut the selected widget to the clipboard
fr: Coupe le widget sélectionné vers le presse-papiers

en: DSN Config Druid
fr: Assistant de configuration DSN

en: DSN Configurator
fr: Configurateur DSN

en: Data
fr: Données

en: Data Source Selector
fr: Sélecteur de la source de données

en: Data-bound combo
fr: Combo Data-bound

en: Data-bound grid
fr: Grille Data-bound

en: Data-bound list
fr: Liste Data-bound

en: Data:
fr: Données :

en: Database Browser
fr: Navigateur de base de données

en: Database error dialog
fr: Dialogue d'erreur de base de données

en: Database error viewer
fr: Visionneur d'erreurs de base de données

en: Database login dialog
fr: Dialogue de connexion de base de données

en: Database login widget
fr: Widget de connexion Data-bound

en: Day Names:
fr: Nom des jours :

en: Default Height:
fr: Hauteur par déf. :

en: Default Width:
fr: Largeur par déf. :

en: Defines the signals to emit when keys are pressed
fr: Signal émis quand la touche de raccourcis est appuyée

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Column
fr: Supprimer la colonne

en: Delete Page
fr: Supprimer une Page

en: Delete Row
fr: Supprimer la ligne

en: Delete the current item
fr: Supprime l'élément sélectionné

en: Delete the selected widget
fr: Supprime le widget sélectionné

en: Dep_recated
fr: _Déconseillé

en: Description:
fr: Description :

en: Dialog
fr: Fenêtre de dialogue

en: Digits:
fr: Chiffres :

en: Direction:
fr: Direction :

en: Directory:
fr: Répertoire :

en: Display the help button.
fr: Affiche le bouton d'aide

en: Dither:
fr: Approximé :

en: Documenters:
fr: Documentalistes :

en: Dots
fr: Points

en: Drawing Area
fr: Zone de dessin

en: Druid
fr: Assistant

en: Druid Standard Page
fr: Page standard d'un assistant

en: Druid Start or Finish Page
fr: Assistant des pages de départ et de fin

en: Edit Menus...
fr: Éditer les menus...

en: Edit the project options
fr: Édite les options du projet

en: Edit...
fr: Éditer...

en: Editable:
fr: Modifiable :

en: Enable Gnome DB Support
fr: Activer le support Gnome DB

en: Enable Gnome Support
fr: Activer le support Gnome

en: Enable Search:
fr: Recherche activée :

en: End tag expected
fr: Marqueur de fin attendu

en: Enter the description of the action to pass to assistive technologies
fr: Entrer la description de l'action à passer aux technologies d'assistance

en: Error
fr: Erreur

en: Error opening file
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier

en: Error opening project.
fr: Erreur lors de l'ouverture du projet.

en: Error reading file
fr: Erreur lors de la lecture du fichier

en: Error reading from file:
      %s
fr: Erreur lors de la lecture du fichier :
      %s

en: Error running eglade to generate the Eiffel source code.
    Check that you have eglade installed and that it is in your PATH.
    Then try running 'eglade <project_file.glade>' in a terminal.
fr: Erreur à l'exécution de eglade pour la génération de code source Eiffel.
    Vérifiez que eglade est correctement installé et que son chemin d'accès
    se trouve dans votre variable PATH.
    Essayez ensuite d'exécuter « eglade <fichier_projet.glade> » dans un terminal.

en: Error running gate to generate the Ada95 source code.
    Check that you have gate installed and that it is in your PATH.
    Then try running 'gate <project_file.glade>' in a terminal.
fr: Erreur à l'exécution de gate pour la génération de code source Ada95.
    Vérifiez que gate est correctement installé et que son chemin d'accès
    se trouve dans votre variable PATH.
    Essayez ensuite d'exécuter « gate <fichier_projet.glade> » dans un terminal.

en: Error running glade-- to generate the C++ source code.
    Check that you have glade-- installed and that it is in your PATH.
    Then try running 'glade-- <project_file.glade>' in a terminal.
fr: Erreur à l'exécution de glade-- pour la génération de code source C++.
    Vérifiez que glade-- est correctement installé et que son chemin d'accès
    se trouve dans votre variable PATH.
    Essayez ensuite d'exécuter « glade-- <fichier_projet.glade> » dans un terminal.

en: Error running glade2perl to generate the Perl source code.
    Check that you have glade2perl installed and that it is in your PATH.
    Then try running 'glade2perl <project_file.glade>' in a terminal.
fr: Erreur à l'exécution de glade2perl pour la génération de code source Perl.
    Vérifiez que glade2perl est correctement installé et que son chemin d'accès
    se trouve dans votre variable PATH.
    Essayez ensuite d'exécuter « glade2perl <fichier_projet.glade> » dans un terminal.

en: Error saving project
fr: Erreur lors de l'enregistrement du projet

en: Error saving project.
fr: Erreur lors de l'enregistrement du projet.

en: Error writing XML file
fr: Erreur lors de l'écriture du fichier XML

en: Error writing file
fr: Erreur lors de l'enregistrement du fichier

en: Error writing project XML file
fr: Erreur lors de l'écriture du fichier XML du projet

en: Error writing source.
fr: Erreur lors de l'enregistrement du code source.

en: Error writing to file:
      %s
fr: Erreur lors de l'écriture du fichier :
      %s

en: Errors opening project file
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier de projet

en: Errors writing source code
fr: Erreurs lors de l'enregistrement du code source

en: Event Box
fr: Boîte d'événements

en: Event Mask
fr: Masque des événements

en: Events:
fr: Événements :

en: Exclusive:
fr: Exclusive :

en: Expand:
fr: Extension :

en: Ext.Events:
fr: Évén. étendus :

en: File Ops.:
fr: Op. sur fichiers :

en: File Output Options:
fr: Options des fichiers de sortie :

en: File Selection Dialog
fr: Fenêtre de sélection des fichiers

en: File:
fr: Fichier :

en: Fill
fr: Remplir

en: Fill:
fr: Remplissage :

en: Fixed Month:
fr: Mois fixé :

en: Fixed Positions
fr: Positions fixes

en: Focus Target:
fr: Cible :

en: Font Selection
fr: Choix de la police

en: Font Selection Dialog
fr: Fenêtre de sélection de la police

en: Font:
fr: Police :

en: For cursors in XInput-aware programs
fr: Pour les curseurs dans des programmes utilisant XInput

en: Foreground color
fr: Couleur de premier plan

en: Foreground:
fr: Premier plan :

en: Form
fr: Formulaire

en: Fraction:
fr: Proportion :

en: Frame
fr: Cadre

en: GNOME-DB Application window
fr: Fenêtre d'une application Gnome-DB

en: GTK+ _Additional
fr: GTK+ _additionnel

en: GTK+ _Basic
fr: GTK+ _basique

en: Gamma Curve
fr: Courbe gamma

en: General
fr: Général

en: General Options:
fr: Options générales :

en: Gettext Support
fr: Supporter gettext

en: Glade Interface Designer
fr: Concepteur d'interface Glade

en: Glade is a User Interface Builder for GTK+ and GNOME.
fr: Glade est un constructeur d'interfaces utilisateurs pour GTK+ et GNOME.

en: Gnome About Dialog
fr: Fenêtre de dialogue Gnome « À propos »

en: Gnome Application Bar
fr: Barre d'application Gnome

en: Gnome Application Window
fr: Fenêtre d'une application Gnome

en: Gnome Color Picker
fr: Sélecteur de couleur Gnome

en: Gnome Dialog Box
fr: Boîte de dialogue Gnome

en: Gnome Dock
fr: Bande amovible Gnome

en: Gnome Dock Item
fr: Élément amovible Gnome

en: Gnome Entry
fr: Zone de saisie de texte Gnome

en: Gnome File Entry
fr: Sélecteur de fichiers Gnome

en: Gnome Font Picker
fr: Sélecteur de police Gnome

en: Gnome HRef Link Button
fr: Bouton de lien Hyper-Texte Gnome

en: Gnome Help Support
fr: Supporter l'aide Gnome

en: Gnome Icon Entry
fr: Sélecteur d'icône Gnome

en: Gnome Message Box
fr: Boîte de messages Gnome

en: Gnome Paper Selector
fr: Sélecteur de papier GNOME

en: Gnome Pixmap
fr: Pixmap Gnome

en: Gnome:
fr: Gnome :

en: GnomeCanvas
fr: Canevas Gnome

en: GnomeDateEdit
fr: Éditeur de date Gnome

en: GnomeDockItem widgets can only be pasted into a GnomeDock.
fr: On peut coller un widget de type « GnomeDockItem » que sur
    un widget « GnomeDock ».

en: Grid Options
fr: Options de la grille

en: Grid Style:
fr: Style de la grille :

en: Group
fr: Groupe

en: Group:
fr: Groupe :

en: Grow:
fr: Grandit :

en: H Max:
fr: H. Max. :

en: H Min:
fr: H. Min. :

en: H Padding:
fr: Bourrage Horiz. :

en: H Page Inc:
fr: Inc. par page horiz. :

en: H Page Size:
fr: Taille de page horiz. :

en: H Policy:
fr: Fonct. horiz. :

en: H Step Inc:
fr: Inc. horiz. :

en: H Value:
fr: Val. horiz. :

en: Handle Box
fr: Poignée

en: Handle Pos:
fr: Pos. poignée :

en: Handler
fr: Traitement

en: Handler:
fr: Traitement :

en: Has Default:
fr: Par défaut :

en: Has Focus:
fr: Actif :

en: Has Frame:
fr: A un cadre :

en: Has Separator:
fr: A un séparateur :

en: Header File:
fr: Fichier d'en-tête :

en: Headers Visible:
fr: Titres visibles :

en: Heading:
fr: Titre :

en: Height:
fr: Hauteur :

en: Hide on Close:
fr: Masquer à la fermeture :

en: History ID:
fr: ID d'historique :

en: Homogeneous:
fr: Homogène :

en: Horizonal Separator
fr: Séparateur horizontal

en: Horizontal Box
fr: Boîte horizontale

en: Horizontal Button Box
fr: Boîte à boutons horizontale

en: Horizontal Panes
fr: Panneaux horizontaux

en: Horizontal Ruler
fr: Règle horizontale

en: Horizontal Scale
fr: Curseur horizontal

en: Horizontal Scrollbar
fr: Barre de défilement horizontale

en: Horizontal Snapping:
fr: Attachement horizontal :

en: Horizontal Spacing:
fr: Espacement horizontal :

en: Icon
fr: Icône

en: Icon Border:
fr: Bordure des icônes :

en: Icon List
fr: Liste d'icônes

en: Icon Selection
fr: Sélecteur d'icônes

en: Icon Size:
fr: Taille de l'icône :

en: Icon Width:
fr: Largeur des icônes :

en: Icon:
fr: Icône :

en: If a Gnome DB application is to be built
fr: Si une application Gnome DB doit être construite

en: If a Gnome application is to be built
fr: Si une application Gnome doit être construite

en: If a directory is needed rather than a file
fr: S'il faut sélectionner un répertoire plutôt qu'un fichier

en: If a hint is set so the theme engine should draw rows in alternating colors
fr: Si une indication est donnée afin que le moteur de thème alterne les couleurs de chaque rangée

en: If a main.c file is output containing a main() function, if it doesn't already exist
fr: Si un fichier main.c contenant une fonction main() doit être créé, dans le cas où il n'existe pas auparavant

en: If a small preview of the pixmap is displayed
fr: Si un aperçu du pixmap doit être affiché

en: If an empty value is acceptable, when 'Value In List' is set
fr: Si une valeur vide est acceptable, lorsque « Val. dans liste » est sélectionné

en: If an insensitive version of the pixmap is built automatically
fr: Si une version insensible du pixmap est construite automatiquement

en: If arrows can be used to change the value
fr: Si les flêches peuvent être utilisées pour changer les valeurs

en: If arrows work even if the value is not in the list
fr: Si les flêches fonctionnent lorsque la valeur n'est pas dans la liste

en: If copies of old source files are made
fr: Si des copies des anciens fichiers sources doivent être conservées

en: If files for building the source code are output, including Makefile.am and configure.in, if they don't already exist
fr: Si les fichiers permettant de compiler le code source, incluant
    Makefile.am et configure.in, doivent être générés, dans le cas où
    ils n'existent pas auparavant

en: If floating dock items are allowed
fr: Si des éléments de menus amovible sont autorisés

en: If strings are marked for translation by gettext
fr: Si les chaînes doivent être marquées pour une traduction par gettext

en: If support for the Gnome Help system should be included
fr: Si le support pour le système d'aide Gnome doit être inclus

en: If the alpha channel should be used
fr: Si le canal alpha (de transparence) doit être utilisé

en: If the app bar has a progress indicator
fr: Si la barre de l'application doit posséder un indicateur de progression

en: If the app bar has an area for status messages and user input
fr: Si la barre de l'application doit posséde une zone pour l'affichage des messages et pour les entrées de l'utilisateur

en: If the aspect ratio should be determined by the child
fr: Si la proportion largeur/hauteur doit être déterminée par le fils

en: If the button is shown in an inconsistent state
fr: Si le bouton est affiché dans un état inconsistant (inutilisable)

en: If the canvas is anti-aliased, to smooth the edges of text and graphics
fr: Si le canevas doit être anti-crénelé, afin de lisser les textes et les graphismes

en: If the check button is initially on
fr: Si la case doit être cochée initialement

en: If the check menu item is initially on
fr: Si le menu cochable est initialement coché

en: If the children should all be the same size
fr: Si les fils doivent tous avoir la même taille

en: If the children should be the same size
fr: Si les fils doivent avoir la même taille

en: If the column header buttons are shown
fr: Si les titres des colonnes sont affichés

en: If the column titles are shown
fr: Si les titres des colonnes sont affichés

en: If the cursor is visible
fr: Si le curseur est visible

en: If the day names should be shown
fr: Si les noms des jours doivent être affichés

en: If the default widget in the window is activated when Enter is pressed
fr: Si le widget par défaut dans la fenêtre est activé quand la touche entrée est pressée

en: If the dialog closes when any button is clicked
fr: Si la fenêtre de dialogue doit être fermée lorsqu'un bouton est cliqué

en: If the dialog has a horizontal separator above the buttons
fr: Si la fenêtre de dialogue possède un séparateur horizontal au dessus des boutons

en: If the dialog is hidden when it is closed, instead of being destroyed
fr: Si la fenêtre doit être masquée à la fermeture, au lieu d'être détruite

en: If the dock item is always the only item in its band
fr: Si l'élément amovible est le seul dans sa bande

en: If the dock item is locked in position
fr: Si l'élément amovible est bloqué dans une position fixe

en: If the dock item is never allowed to be horizontal
fr: Si l'élément amovible ne peut pas être horizontal

en: If the dock item is never allowed to be vertical
fr: Si l'élément amovible ne peut pas être vertical

en: If the dock item is never allowed to float in its own window
fr: Si l'élément amovible n'est pas flottant

en: If the entry has a frame around it
fr: Si la saisie de texte est entourée d'un cadre

en: If the file operation buttons are shown
fr: Si les boutons d'opérations sur les fichiers sont affichés

en: If the file selection dialog should be modal
fr: Si la sélection de fichier doit être modale (préemptive)

en: If the font size is shown as part of the font information
fr: Si la taille de la police doit être affichée parmis les informations de police

en: If the handler runs after the class function
fr: Si le traitement est effectué après ceux de la classe

en: If the icon text can be edited by the user
fr: Si le texte de l'icône peut être modifié par l'utilisateur

en: If the icon text is static, in which case it will not be copied by the GnomeIconList
fr: Si le texte de l'icône est statique, auquel cas il ne sera pas copié par GnomeIconList

en: If the indicator is always drawn
fr: Si l'indicateur est toujours dessiné

en: If the item is initially on.
fr: Si l'élément est activé initialement

en: If the label text can be selected with the mouse
fr: Si le texte de l'étiquette peut être sélectionné à l'aide de la souris

en: If the layout is saved and restored automatically
fr: Si l'organisation des fenêtres est sauvegardée et restaurée automatiquement

en: If the month and year should be shown at the top
fr: Si le mois et l'année doivent être affichés en haut

en: If the month and year shouldn't be changeable
fr: Si le mois et l'année sont fixes

en: If the notebook border is shown, when the tabs are not shown
fr: Si la bordure du carnet de notes est affichée

en: If the notebook tabs are scrollable
fr: Si on peut faire défiler les onglets du carnet

en: If the notebook tabs are shown
fr: Si les onglets du carnet sont affichés

en: If the number of the week should be shown
fr: Si le numéro de la semaine doit être affiché

en: If the opacity control is shown
fr: Si le contrôle de l'opacité est affiché

en: If the palette is shown
fr: Si la palette est affichée

en: If the pixmap is scaled
fr: Si le pixmap est réechantillonné

en: If the popup menu is enabled
fr: Si le menu contextuel est activé

en: If the preview expands to fill its allocated area
fr: Si la prévisualisation remplit l'espace qui lui est alloué

en: If the preview is color or grayscale
fr: Si la prévisualisation est en couleur ou en nuances de gris

en: If the progress bar should act like the front of Kit's car
fr: Si la barre d'avancement se déplace en va-et-vient

en: If the radio button is initially on
fr: Si le bouton radio est sélectionné initialement

en: If the radio menu item is initially on
fr: Si un élément d'un groupe de boutons radio est initialement sélectionné

en: If the range values are inverted
fr: Si les valeurs de l'ensemble sont inversés

en: If the sample should use dithering to be more accurate
fr: Si la couleur doit apparaître approximée pour un meilleur rendu

en: If the scale's value is shown
fr: Si la graduation est affichée

en: If the searching is case sensitive
fr: Si la recherche est sensible à la casse

en: If the selected font is used when displaying the font information
fr: Si la police sélectionnée est utilisée pour affichier les caractéristiques de la police

en: If the status bar has a resize grip to resize the window
fr: Si la barre d'état possède une poignée de redimensionnement afin de pouvoir changer sa taille

en: If the support functions are output
fr: Si les fonctions d'assistance doivent être générées

en: If the text can be edited
fr: Si le texte peut être modifié

en: If the text entered by the user will be shown. When turned off, the text typed in is displayed as asterix characters, which is useful for entering passwords
fr: Si le texte saisi par l'utilisateur doit être affiché. Lorsque cette caractéristique n'est pas activée, le texte tapé est visualisé par des astérisques, ce qui s'avère utile pour taper des mots de passe par exemple

en: If the text includes pango markup
fr: Si le texte inclut des tags pango

en: If the text is wrapped to fit within the width of the label
fr: Si le texte revient à la ligne pour s'adapter à la largeur de l'étiquette

en: If the text should be shown in the progress bar
fr: Si le texte doit être affiché à l'intérieur la barre d'avancement

en: If the time is shown as well as the date
fr: Si l'heure et la date doivent être affichées

en: If the time is shown in 24-hour format
fr: Si l'heure doit être affichée au format 24 heures

en: If the toggle button is initially on
fr: Si le bouton à deux états est enclenché initialement

en: If the user can search through columns interactively
fr: Si l'utilisateur peut chercher au travers des colonnes interactivement

en: If the value is snapped to multiples of the step increment
fr: Si la valeur colle aux multiples de l'incrément par pas

en: If the value is wrapped at the limits
fr: Si la valeur boucle d'un extrême à l'autre

en: If the value must be in the list
fr: Si la valeur doit être dans la liste

en: If the view is reorderable
fr: Si la vue est réorganisable

en: If the week should start on Monday
fr: Si la semaine démarre le Lundi

en: If the widget can accept the input focus
fr: Si le widget peut devenir la zone active de saisie

en: If the widget can be the default action in a dialog
fr: Si le widget peut être l'action par défaut dans la fenêtre de dialogue

en: If the widget has the input focus
fr: Si le widget est la zone de saisie active

en: If the widget is added to the component's data structure
fr: Si le widget est ajouté à la structure de données du composant

en: If the widget is initially visible
fr: Si le widget est visible initialement

en: If the widget is the default action in the dialog
fr: Si le widget est l'action par défaut dans la fenêtre de dialogue

en: If the widget responds to input
fr: Si le widget réagit aux entrées de données

en: If the window can be enlarged
fr: Si la fenêtre peut être agrandie

en: If the window can be resized
fr: Si la fenêtre peut être redimensionnée

en: If the window can be shrunk
fr: Si la fenêtre peut être rétrécie

en: If the window has a status bar
fr: Si la fenêtre possède une barre d'état

en: If the window is destroyed when its transient parent is destroyed
fr: Si la fenêtre est détruite quand son parent passager est détruit

en: If the window is modal
fr: Si la fenêtre est modale (préemptive)

en: If tooltips are enabled
fr: Si les bulles d'aide sont activées

en: If translatable strings are saved in a separate C source file, to enable translation of interfaces loaded by libglade
fr: Si les chaînes à traduire doivent être enregistrées dans un fichier source en C séparé afin de permettre la traduction des interfaces chargées par libglade

en: If widget names are set in the source code
fr: Si les noms des widgets doivent apparaître dans le code source

en: Inconsistent:
fr: Inconsistant :

en: Indent:
fr: Alinéa :

en: Indicator:
fr: Indicateur :

en: Initial Type:
fr: Type initial :

en: Initially On:
fr: Activé initialement :

en: Input Dialog
fr: Nouvelle fenêtre de sélection du mode de saisie

en: Insert After
fr: Insérer après

en: Insert Before
fr: Insérer avant

en: Insert Column After
fr: Insérer une colonne après

en: Insert Column Before
fr: Insérer une colonne avant

en: Insert Item After
fr: Insérer un élément Après

en: Insert Item Before
fr: Insérer un élément Avant

en: Insert Page After
fr: Insérer une page après

en: Insert Page Before
fr: Insérer une page avant

en: Insert Row After
fr: Insérer une ligne après

en: Insert Row Before
fr: Insérer une ligne avant

en: Int1:
fr: Ent1 :

en: Int2:
fr: Ent2 :

en: Interface Creation Functions:
fr: Fonctions de création de l'interface :

en: Invalid XML entity
fr: Entité XML non valide

en: Invalid callbacks header filename: %s
    %s
fr: Fichier d'en-tête des fonctions de rappel des signaux invalide : %s
    %s

en: Invalid callbacks source filename: %s
    %s
fr: Fichier source des fonctions de rappel des signaux invalide : %s
    %s

en: Invalid component
fr: Composant non valide

en: Invalid directory
fr: Répertoire non valide

en: Invalid directory:
      %s
fr: Répertoire non valide :
      %s

en: Invalid interface header filename: %s
    %s
fr: Fichier d'en-tête d'interface invalide : %s
    %s

en: Invalid interface source filename: %s
    %s
fr: Fichier source d'interface invalide : %s
    %s

en: Invalid selection in on_style_copy()
fr: Sélection non valable dans on_style_copy ()

en: Invalid source directory:
    
    The source directory must be the project directory
    or a subdirectory of the project directory.
fr: Répertoire du code source non valide :
    
    Le répertoire du code source doit être le même que le répertoire du projet
    ou bien un de ses sous-répertoires.

en: Invalid stock menu item
fr: Élément prédéfini du menu non valide

en: Invalid style name
fr: Nom de style incorrect

en: Invalid support header filename: %s
    %s
fr: Fichier d'en-tête des fonctions d'assistance invalide : %s
    %s

en: Invalid support source filename: %s
    %s
fr: Fichier source des fonctions d'assistance invalide : %s
    %s

en: Invalid value
fr: Valeur non valide

en: Inverted:
fr: Inversé :

en: Invisible Char:
fr: Car. invisible :

en: Item Type:
fr: Type d'élément :

en: Items:
fr: Entrées :

en: Justification:
fr: Justification :

en: Justify:
fr: Justification :

en: Key
fr: Touche

en: Key:
fr: Touche :

en: Keys
fr: Touches

en: Label
fr: Étiquette

en: Label For
fr: Étiquette pour

en: Label X Align:
fr: Alignement X :

en: Label Y Align:
fr: Alignement Y :

en: Label with Accelerator
fr: Étiquette avec raccourcis

en: Label:
fr: Étiquette :

en: Labelled By
fr: Étiqueté par

en: Language:
fr: Langage :

en: Layout
fr: Disposition

en: Layout:
fr: Disposition :

en: Left
fr: Gauche

en: Left Margin:
fr: Marge de gauche :

en: LibGlade Options
fr: Options de LibGlade

en: License:
fr: Licence :

en: Lines
fr: Lignes

en: List
fr: Liste

en: List Item
fr: Élément de liste

en: List or Tree View
fr: Vue de liste ou d'arborescence

en: Locked:
fr: Verrouillé :

en: Login
fr: Connexion

en: Logo Back. Color:
fr: Coul. du fond du logo :

en: Logo Image:
fr: Image du logo :

en: Logo:
fr: Logo :

en: Lower Hour:
fr: Valeur inf. :

en: Lower Value:
fr: Valeur inf. :

en: Max Length:
fr: Longueur max. :

en: Max Saved:
fr: Sauve max. :

en: Max:
fr: Max. :

en: Member Of
fr: Membre de

en: Menu Bar
fr: Barre de menu

en: Menu Editor
fr: Éditeur de menu

en: Menu Item
fr: Élément de menu

en: Menu Label:
fr: Étiquette du menu :

en: Menu item with a pixmap
fr: Élément de menu avec un pixmap

en: Message Type:
fr: Type de message :

en: Message:
fr: Message :

en: Metric:
fr: Métrique :

en: Min:
fr: Min. :

en: Mod
fr: Mod.

en: Modal:
fr: Modale :

en: Mode:
fr: Mode :

en: Modifiers:
fr: Modificateurs :

en: Monday First:
fr: Lundi en prem. :

en: Mouse movement hints
fr: Informations (hints) sur les mouvements de la souris

en: Mouse movement with any button pressed
fr: Déplacement de la souris avec un bouton appuyé

en: Mouse movement with button 1 pressed
fr: Déplacement de la souris avec le bouton 1 appuyé

en: Mouse movement with button 2 pressed
fr: Déplacement de la souris avec le bouton 2 appuyé

en: Mouse movement with button 3 pressed
fr: Déplacement de la souris avec le bouton 3 appuyé

en: Move the item and its children down one level
fr: Descend l'élément et ses fils d'un niveau

en: Move the item and its children down one place in the list
fr: Descend l'élément et ses fils d'un rang dans la liste

en: Move the item and its children up one level
fr: Remonte l'élément et ses fils d'un niveau

en: Move the item and its children up one place in the list
fr: Remonte l'élément et ses fils d'un rang dans la liste

en: N/A
fr: N/D

en: Name
fr: Nom

en: Name:
fr: Nom :

en: Named Style:
fr: Nom du style :

en: Never Floating:
fr: Jamais flottant :

en: Never Horizontal:
fr: Jamais horizontal :

en: Never Vertical:
fr: Jamais vertical :

en: New
fr: Nouveau

en: New Bonobo Control
fr: Nouveau contrôle bonobo

en: New File
fr: Nouveau fichier

en: New G_NOME Project
fr: Nouveau projet G_NOME

en: New Gnome Druid
fr: Nouvel Assistant Gnome

en: New GnomePropertyBox
fr: Nouveau GnomePropertyBox

en: New Group
fr: Nouveau groupe

en: New Group:
fr: Nouveau groupe :

en: New Project
fr: Nouveau projet

en: New Style:
fr: Nouveau style :

en: New _GTK+ Project
fr: Nouveau projet _GTK+

en: New columned list
fr: Nouvelle liste à colonnes

en: New columned tree
fr: Nouvel arbre avec colonnes

en: New dialog
fr: Nouvelle fenêtre de dialogue

en: New horizontal box
fr: Nouvelle boîte horizontale

en: New horizontal button box
fr: Nouvelle boîte à boutons horizontale

en: New notebook
fr: Nouveau carnet de notes

en: New project created.
fr: Nouveau projet créé.

en: New table
fr: Nouvelle table

en: New toolbar
fr: Nouvelle barre de tâche

en: New vertical box
fr: Nouvelle boîte verticale

en: New vertical button box
fr: Nouvelle boîte à boutons verticale

en: Next Page
fr: Page suivante

en: No
fr: Non

en: Node Child Of
fr: Branche de

en: None
fr: Aucune

en: Notebook
fr: Carnet de notes

en: Number of Pages:
fr: Nombre de pages :

en: Number of columns:
fr: Nombre de colonnes :

en: Number of items:
fr: Nombre d'éléments :

en: Number of pages:
fr: Nombre de pages :

en: Number of rows:
fr: Nombre de rangées :

en: Numeric:
fr: Numérique :

en: OK
fr: Valider

en: OK If Empty:
fr: Valide si vide :

en: Obey Child:
fr: Obéit au fils :

en: Object
fr: Objet

en: Object:
fr: Objet :

en: Only GnomeDockItem widgets can be pasted into a GnomeDock.
fr: On ne peut coller que des widgets « GnomeDockItem »sur
    un widget de type « GnomeDock ».

en: Only GnomeDockItem widgets can be pasted over a GnomeDockItem.
fr: On ne peut coller que des widgets « GnomeDockItem » par
    dessus un autre widget « GnomeDockItem ».

en: Only buttons can be pasted into a dialog action area.
fr: Seuls les boutons peuvent être collés dans une zone d'action de fenêtre

en: Only menu items can be pasted into a menu or menu bar.
fr: Seul des éléments de menus peuvent être collés sur
    des widgets de type « menu » ou « barre de menus ».

en: Opacity Control:
fr: Contrôle de l'opacité :

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open File
fr: Ouvrir un fichier

en: Open Project
fr: Ouvre un projet

en: Open an existing project
fr: Ouvrir un projet existant

en: Option Menu
fr: Menu d'options

en: Orientation:
fr: Orientation :

en: Output Build Files
fr: Générer les fichiers de compilation

en: Output Support Functions
fr: Générer les fonctions d'assistance

en: Output main.c File
fr: Générer le fichier main.c

en: Output the project source code
fr: Génère le code source du projet

en: Pack Start:
fr: Empilement haut :

en: Packing
fr: Espacement

en: Padding:
fr: Bourrage :

en: Page Inc:
fr: Inc. par page :

en: Page Size:
fr: Taille de page :

en: Palette:
fr: Palette :

en: Paste
fr: Coller

en: Paste the widget from the clipboard over the selected widget
fr: Colle le widget depuis le presse-papiers par dessus le widget sélectionné

en: Pick a Font
fr: Sélectionnez une police

en: Pick a color
fr: Choisir une couleur

en: Pixels Per Unit:
fr: Pixels par unité :

en: Pixels of blank space above paragraphs
fr: La taille en pixels de l'espace situé avant chaque paragraphe

en: Pixels of blank space below paragraphs
fr: La taille en pixels de l'espace situé après chaque paragraphe

en: Pixels of blank space between wrapped lines in a paragraph
fr: La taille en pixels de l'espace séparant les lignes d'un paragraphe

en: Pixmaps Directory:
fr: Répertoire des pixmaps :

en: Policy:
fr: Méthode :

en: Popup Menu
fr: Nouveau menu contextuel

en: Position:
fr: Position :

en: Prelight
fr: Pré-illuminé

en: Press
fr: Appuyer

en: Preview
fr: Prévisualisation

en: Preview Text:
fr: Texte :

en: Preview:
fr: Aperçu :

en: Previous Page
fr: Page précédente

en: Program Name:
fr: Nom du programme :

en: Progress Bar
fr: Barre d'avancement

en: Progress:
fr: Barre d'avancement :

en: Project Directory:
fr: Répertoire du projet :

en: Project File:
fr: Fichier du projet :

en: Project Name:
fr: Nom du projet :

en: Project Options
fr: Options du projet

en: Project opened.
fr: Projet ouvert.

en: Project saved.
fr: Projet enregistré.

en: Projects
fr: Projets

en: Propagate:
fr: Propage :

en: Properties
fr: Propriétés

en: Properties:
fr: Propriétés :

en: Properties: <none>
fr: Propriétés : <aucune>

en: Property Dialog Box
fr: Boîte de dialogue de propriétés

en: Provider Selector
fr: Sélecteur de fournisseurs

en: Public:
fr: Publique :

en: Pulse Step:
fr: Impulsion :

en: Put this widget in a separate source file
fr: Mettre ce widget dans un fichier source à part

en: Put this widget's subtree in a separate class
fr: Mettre la sous-arborescence de ce widget dans un fichier source à part

en: Quit Glade
fr: Quitter Glade

en: Radio Button
fr: Bouton radio

en: Radio Menu Item
fr: Elément de menu « radio »

en: Ratio:
fr: Ratio :

en: Redisplay
fr: Mise à jour de l'affichage

en: Relationship: %s
fr: Relations : %s

en: Release
fr: Relacher

en: Remove Alignment
fr: Supprimer l'alignement

en: Remove Button Contents
fr: Supprimer le contenu du bouton

en: Remove Event Box
fr: Supprimer une boîte d'événements

en: Remove Label
fr: Supprimer l'étiquette

en: Remove Scrolled Window
fr: Supprimer la fenêtre défilable

en: Rename
fr: Renommer

en: Rename Style To:
fr: Renommer le style :

en: Reorderable:
fr: Réorganisable :

en: Resizable:
fr: Redimensionnable :

en: Resize Grip:
fr: Poignée de redimensionnement :

en: Resize:
fr: Taille :

en: Response ID:
fr: ID de la réponse :

en: Right
fr: Droite

en: Right Margin:
fr: Marge de droite :

en: Row Spacing:
fr: Interligne :

en: Row Span:
fr: Intervalle de lignes :

en: Rows:
fr: Rangées :

en: Rules Hint:
fr: Indic. sur l'alignement :

en: S_nap to Grid
fr: Attacher à la gr_ille

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save File
fr: Enregistrer le fichier

en: Save Project
fr: Enregistrer le projet

en: Save Translatable Strings
fr: Enregistrer les chaînes à traduire

en: Save project
fr: Enregistre le projet

en: Scaled Height:
fr: Hauteur de l'image :

en: Scaled Width:
fr: Largeur de l'image :

en: Scaled:
fr: Réech. :

en: Scrollable:
fr: Défilable :

en: Scrolled Window
fr: Fenêtre défilable

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select Accelerator Key
fr: Sélectionnez une touche du raccourci

en: Select Color
fr: Choix de la couleur

en: Select File
fr: Choisir un fichier

en: Select Font
fr: Choisir la police

en: Select Mode:
fr: Mode de sélection :

en: Select Named Style
fr: Choisir un style nommé

en: Select Signal
fr: Choisir le signal

en: Select X Events
fr: Choix des événements X

en: Select a Bonobo Control
fr: Choisir un contrôle bonobo

en: Select icon
fr: Choisissez une icône

en: Select the Project Directory
fr: Sélectionnez le répertoire du projet

en: Select the widgets with this relationship
fr: Sélectionnez le widget correspondant à cette relation

en: Selectable:
fr: Sélectionnable :

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Selector
fr: Sélecteur

en: Sensitive:
fr: Sensible :

en: Separate Class:
fr: Classe séparée :

en: Separate File:
fr: Fichier séparé

en: Separator for Menus
fr: Séparateurs pour menus

en: Set Grid _Options...
fr: _Options de la grille...

en: Set Snap O_ptions...
fr: O_ptions d'attachement...

en: Set True to let the tab expand
fr: Vrai pour les onglets puissent s'étendre

en: Set True to let the tab fill its allocated area
fr: Vrai pour permettre aux onglets de remplir la zone qui leur est allouée

en: Set True to let the widget expand
fr: Vrai pour permettre au widget de s'étendre

en: Set True to let the widget expand horizontally
fr: Vrai si le widget peut s'étendre horizontalement

en: Set True to let the widget expand vertically
fr: Vrai si le widget peut s'étendre verticalement

en: Set True to let the widget fill its allocated area
fr: Vrai si le widget peut remplir la zone qui lui est allouée

en: Set True to let the widget fill its horizontal allocated area
fr: Vrai si le widget peut remplir horizontalement tout l'espace alloué

en: Set True to let the widget fill its vertical allocated area
fr: Vrai si le widget peut remplir verticalement tout l'espace alloué

en: Set True to let the widget resize
fr: Vrai pour permettre à l'objet de s'étendre

en: Set True to let the widget shrink
fr: Vrai si l'objet peut rétrécir verticalement

en: Set True to let the widget shrink horizontally
fr: Vrai si le widget peut rétrécir horizontalement

en: Set True to let the widget shrink vertically
fr: Vrai si le widget peut rétrécir verticalement

en: Set True to pack the tab at the start of the notebook
fr: Vrai pour que les onglets soient entassés au début du carnet de notes

en: Set True to pack the widget at the start of the box
fr: Vrai si le widget est empilé dans le haut de la boîte

en: Set True to propagate the style to the widget's children
fr: Vrai si le style de ce widget est propagé à ses enfants

en: Set True to start a new group of toolbar items
fr: Vrai pour créer un nouveau groupe d'éléments d'une barre d'outils

en: Set Widget Names
fr: Définir les noms des widgets

en: Set options for snapping to the grid
fr: Définit les options d'attachement à la grille

en: Set the grid style and spacing
fr: Définit le style et les espacements de la grille

en: Set the spacing between grid lines
fr: Définir l'espacement inter-lignes de la grille

en: Set which parts of a widget snap to the grid
fr: Définir la partie des widgets à attacher à la grille

en: Shadow Type:
fr: Type d'ombre :

en: Shadow:
fr: Ombre :

en: Show Border:
fr: Afficher la bordure :

en: Show Help
fr: Afficher l'aide

en: Show Help Button
fr: Afficher le bouton d'aide

en: Show Popup:
fr: Afficher le menu :

en: Show Property _Editor
fr: Afficher l'_éditeur de propriétés

en: Show Size:
fr: Afficher la taille :

en: Show Tabs:
fr: Afficher les onglets :

en: Show Text:
fr: Afficher le texte :

en: Show Time:
fr: Afficher l'heure :

en: Show Titles:
fr: Afficher les titres :

en: Show Value:
fr: Afficher val. :

en: Show Widget _Tree
fr: Afficher la hiérarchie des widge_ts

en: Show _Clipboard
fr: Affi_cher le presse-papiers

en: Show _Grid
fr: Afficher la _grille

en: Show _Palette
fr: Afficher la _palette

en: Show _Widget Tooltips
fr: Afficher les bulles d'aide des _widgets

en: Show the clipboard
fr: Affiche le contenu du presse-papiers

en: Show the grid (in fixed containers only)
fr: Affiche la grille (seulement dans des conteneurs statiques)

en: Show the palette of widgets
fr: Affiche la palette des widgets

en: Show the property editor
fr: Affiche l'éditeur de propriétés

en: Show the tooltips of created widgets
fr: Affiche les bulles d'aides des widgets créés

en: Show the widget tree
fr: Affiche la hiérarchie des widgets

en: Shrink:
fr: Rétrécit :

en: Side Watermark:
fr: Image du coté :

en: Signal Handler & Callback Functions:
fr: Gestion des signaux & Fonctions Callbacks :

en: Signal to emit
fr: Signal à émettre

en: Signal:
fr: Signal :

en: Signals
fr: Signaux

en: Size:
fr: Taille :

en: Snap Edge:
fr: Coté d'attachement :

en: Snap Options
fr: Options d'attachement

en: Snap widgets to the grid
fr: Attache les widgets à la grille

en: Snap widgets to the grid (in fixed containers only)
fr: Attache les widgets à la grille (seulement dans 
    des conteneurs statiques)

en: Snap:
fr: Colle :

en: Sorry - generating source for %s is not implemented yet
fr: Désolé - La génération de code pour %s n'est pas encore implémentée

en: Sorry - pasting over a GnomeDockItem is not implemented yet.
fr: Coller par dessus un widget de type « GnomeDockItem » est une fonction
    qui n'est pas encore implémentée.

en: Source Directory:
fr: Répertoire du code source :

en: Source File:
fr: Fichier source :

en: Source code written.
fr: Le code source a été enregistré.

en: Space Above:
fr: Pré-espacement :

en: Space Below:
fr: Post-espacement :

en: Space Inside:
fr: Interligne :

en: Spacing:
fr: Espacement :

en: Spin Button
fr: Bouton de réglage

en: Start tag expected
fr: Marqueur de début attendu

en: Start with the palette hidden
fr: Démarrer avec la palette cachée

en: Start with the property editor hidden
fr: Démarrer avec l'éditeur de propriétés caché

en: Status Bar
fr: Barre d'état

en: Status Bar:
fr: Barre d'état :

en: Status Message.
fr: Message d'état.

en: Status:
fr: État :

en: Step Inc:
fr: Inc. par pas :

en: Stock Button:
fr: Bouton prédéfini :

en: Stock Item:
fr: Élément prédéfini :

en: Store Config:
fr: Stocker la config. :

en: String1:
fr: Chaîne1 :

en: String2:
fr: Chaîne2 :

en: Style:
fr: Style :

en: Subdirectories:
fr: Sous-répertoires :

en: Support Functions:
fr: Fonctions d'assistance :

en: Switch Next
fr: Suivant

en: Switch Previous
fr: Précédent

en: System Error
fr: Erreur système

en: System error message:
fr: Message d'erreur système :

en: Tab Horz. Border:
fr: Bordure horiz. des onglets :

en: Tab Pos:
fr: Pos. des onglets :

en: Tab Vert. Border:
fr: Bordure vert. des onglets :

en: Table Caption:
fr: Légende de la table :

en: Table Editor
fr: Éditeur de table

en: Text Box Color:
fr: Coul. du fond du texte :

en: Text Color:
fr: Coul. du texte :

en: Text Editable:
fr: Texte éditable :

en: Text Entry
fr: Saisie de texte

en: Text Spacing:
fr: Espacement du texte :

en: Text Static:
fr: Text statique :

en: Text View
fr: Vue de texte

en: Text Visible:
fr: Texte visible :

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Text:
fr: Texte :

en: That style name is already in use
fr: Ce nom de style est déjà utilisé

en: The C source file to save all translatable strings in
fr: Le fichier source C où sont enregistrées les chaînes de caractères à traduire

en: The ID to save the history entries under
fr: L'identifiant sous lequel les entrées de l'historique seront enregistrées

en: The URL to display when the button is clicked
fr: L'URL à afficher lorsque l'on clique sur le bouton

en: The X Extension events mode
fr: Les événements X étendu reçus par le widget

en: The X coordinate of the widget in the GtkFixed
fr: La coordonnée en X du widget dans le GtkFixed

en: The X coordinate of the widget in the GtkLayout
fr: La coordonnée horizontale du widget dans le GtkLayout

en: The X events that the widget receives
fr: Les événements X reçus par le widget

en: The Y coordinate of the widget in the GtkFixed
fr: La coordonnée en Y du widget dans le GtkFixed

en: The Y coordinate of the widget in the GtkLayout
fr: La coordonnée verticale du widget dans le GtkLayout

en: The accelerator key
fr: Touche de raccourcis

en: The aspect ratio of the frame's child
fr: La proportion du fils du cadre

en: The authors of the package, one on each line
fr: Les auteurs du paquet, un par ligne

en: The background color around the logo
fr: La couleur de l'arrière-plan autour du logo

en: The background color around the title
fr: La couleur de l'arrière-plan autour du titre

en: The background color of the main text area
fr: La couleur de l'arrière-plan de la zone de texte

en: The background color of the page
fr: La couleur de l'arrière-plan de la page

en: The character to use if the text should not visible, e.g. when entering passwords
fr: Les caractères à utiliser si le texte n'est pas destiné à être affiché, comme dans le cas d'un mot de passe

en: The class name to pass to the window manager
fr: Le nom de la classe à fournir au gestionnaire de fenêtres

en: The class of the widget
fr: La classe du widget

en: The climb rate of the spinbutton, used in conjunction with the Page Increment
fr: La vitesse à laquelle le bouton de réglage change, 
    en conjonction avec l'incrément de page

en: The color of the main text
fr: La couleur du texte principal

en: The color of the title text
fr: La couleur du texte du titre

en: The copyright notice
fr: Le texte du copyright

en: The current position on the ruler
fr: Position actuelle du curseur

en: The data passed to the handler
fr: Les données passées à la fonction de traitement

en: The default height of the window
fr: La hauteur par défaut de la fenêtre

en: The default width of the window
fr: La largeur par défaut de la fenêtre

en: The description of the widget to pass to assistive technologies
fr: La description du widget à passer aux technologies d'assistance

en: The direction of the arrow
fr: La direction de la flèche

en: The directory to save generated source code
fr: Le répertoire dans lequel sera généré le code source

en: The directory to store pixmaps
fr: Le répertoire dans lequel seront stockés les pixmaps

en: The documenters of the package, one on each line
fr: Les documentalistes du paquet, un par ligne

en: The edge of the handle box which snaps into position
fr: Le coté de la poignée qui s'attache sur la position désirée

en: The file in which the declarations of the functions to create the interface are written
fr: Le fichier dans lequel seront écrites les déclarations des fonctions de création de l'interface

en: The file in which the declarations of the signal handler and callback functions are written
fr: Le fichier dans lequel seront écrites les déclarations des fonctions de gestion et de rappel des signaux

en: The file in which the declarations of the support functions are written
fr: Le fichier dans lequel seront écrites les déclarations des fonctions d'assistance

en: The file in which the empty signal handler and callback functions are written
fr: Le fichier dans lequel sera écrit le squelette des fonctions de gestion et de rappel des signaux

en: The file in which the functions to create the interface are written
fr: Le fichier dans lequel seront écrites les fonctions de création de l'interface

en: The file in which the support functions are written
fr: Le fichier dans lequel seront écrites les fonctions d'assistance

en: The file to write source code into
fr: Le fichier dans lequel sera généré le code source

en: The filename must be a simple relative filename.
    Use the Project Options dialog to set it.
fr: Le nom de fichier doit comporter un nom de chemin
    relatif.
    Utilisez la boîte de dialogue « Options du projet »
    pour le renseigner.

en: The filename must be set in the Project Options dialog.
fr: Le nom de fichier doit être renseigné dans la boîte de
    dialogue « Options du projet ».

en: The first integer argument to pass to the function
fr: Le premier entier à passer à la fonction

en: The first string argument to pass to the function
fr: La première chaîne de caractères à passer à la fonction

en: The font to use for any text in the widget
fr: La police à utiliser pour tous les textes dans ce widget

en: The fraction of the progress bar length to move the bouncing block when pulsed
fr: La fraction de la longueur de la barre d'avancement utilisé pour le déplacement du bloc quand il reçoit une impulsion

en: The fraction of work that has been completed
fr: La proportion du travail qui a été achevée

en: The function to be called when the item is selected
fr: La fonction à appeler quand l'élément est sélectionné

en: The function to handle the signal
fr: La fonction qui traite le signal

en: The function which creates the widget
fr: La fonction qui crée le widget

en: The graphic to use as the background of the widget
fr: L'image à utiliser comme arrière-plan du widget

en: The height of the layout area
fr: La hauteur de la zone de disposition

en: The height to scale the pixmap to
fr: Hauteur du pixmap rééchantillonné

en: The high value of the ruler
fr: La valeur supérieure de la règle

en: The highest hour to show in the popup
fr: L'heure maximale à afficher

en: The horizontal alignment
fr: L'alignement horizontal

en: The horizontal alignment of the arrow
fr: L'alignement horizontal de la flèche

en: The horizontal alignment of the child widget
fr: L'alignement horizontal du widget fils

en: The horizontal alignment of the entire label
fr: L'alignement horizontal de l'étiquette

en: The horizontal alignment of the frame's child
fr: L'alignement horizontal du cadre du fils

en: The horizontal alignment of the frame's label widget
fr: L'alignement horizontal du cadre du widget étiquette

en: The horizontal alignment of the text
fr: L'alignement horizontal du texte

en: The horizontal padding
fr: Le bourrage horizontal

en: The horizontal scale of the child widget
fr: L'échelle horizontale du widget fils

en: The icon for this window
fr: L'icône de la fenêtre

en: The icon to display
fr: L'icône à afficher

en: The image to display along the top of the page
fr: L'image à afficher le long du bord supérieur de la page

en: The initial position of the window
fr: La position initiale de la fenêtre

en: The initial type of the curve
fr: Le type initial de la courbe

en: The initial value
fr: La valeur initiale

en: The items in the combo list, one per line
fr: Les entrées de la liste, une par ligne

en: The justification of the lines of the label
fr: La justification des lignes de l'étiquette

en: The justification of the text
fr: La justification du texte

en: The layout style of the buttons
fr: Le type de disposition des boutons

en: The left edge of the widget in the table
fr: Le bord gauche du widget dans la table

en: The license which is added at the top of generated files
fr: La licence à ajouter en haut des fichiers générés

en: The logo to display in the top-right of the page
fr: Le logo à afficher en haut à droite de la page

en: The low value of the ruler
fr: La valeur inférieure de la règle

en: The lowest hour to show in the popup
fr: L'heure minimale à afficher

en: The main image to display on the side of the page.
fr: L'image principale à afficher sur le coté de la page

en: The main text of the page, introducing people to the druid.
fr: Le texte principal de la page, qui présente l'assistant aux utilisateurs

en: The maximum horizontal value
fr: La valeur horizontale maximale

en: The maximum length of the text
fr: La longueur maximale du texte

en: The maximum number of history entries saved
fr: Le nombre maximum d'entrées d'historique enregistrées

en: The maximum value
fr: La valeur maximale

en: The maximum value of the ruler
fr: La valeur maximale de la règle

en: The maximum vertical value
fr: La valeur verticale maximale

en: The maximum x coordinate
fr: La coordonnée horizontale maximale

en: The maximum y coordinate
fr: La coordonnée verticale maximale

en: The message to display
fr: Le message à afficher

en: The minimum horizontal value
fr: La valeur horizontale minimale

en: The minimum value
fr: La valeur minimale

en: The minimum vertical value
fr: La valeur verticale minimale

en: The minimum x coordinate
fr: La coordonnée horizontale minimale

en: The minimum y coordinate
fr: La coordonnée verticale minimale

en: The name of the current project
fr: Le nom du projet

en: The name of the program
fr: Le nom du programme

en: The name of the style, which can be shared by several widgets
fr: Nom du style, qui peut être partagé par plusieurs widgets

en: The name of the widget
fr: Le nom du widget

en: The name of the widget to pass to assistive technologies
fr: Le nom du widget à passer aux technologies d'assistance

en: The name to pass to the window manager
fr: Le nom à fournir au gestionnaire de fenêtres

en: The number of buttons
fr: Le nombre de boutons

en: The number of characters to leave space for in the entry
fr: Le nombre de caractères pouvant être saisie pour cette entrée

en: The number of columns in the table
fr: Le nombre de colonnes dans la table

en: The number of columns spanned by the widget in the table
fr: Le nombre de colonnes occupées par le widget dans la table

en: The number of decimal digits to show
fr: Le nombre de décimales à afficher

en: The number of digits to show
fr: Le nombre de chiffres à afficher

en: The number of items in the toolbar
fr: Le nombre d'éléments dans la barre d'outils

en: The number of notebook pages
fr: Le nombre de pages du carnet

en: The number of pixels around icons (unused?)
fr: Le nombre de pixels autour des icônes (inutilisé ?)

en: The number of pixels between columns of icons
fr: Le nombre de pixels entre les colonnes d'icônes

en: The number of pixels between rows of icons
fr: Le nombre de pixels entre les lignes d'icônes

en: The number of pixels between the text and the icon
fr: Le nombre de pixels entre le texte et les icônes

en: The number of pixels corresponding to one unit
fr: Le nombre de pixels correspondant à une unité

en: The number of rows in the table
fr: Le nombre de rangées dans la table

en: The number of rows spanned by the widget in the table
fr: Le nombre de lignes occupées par le widget dans la table

en: The number of widgets in the box
fr: Le nombre de widgets dans la boîte

en: The object which receives the signal
fr: L'objet qui reçoit le signal

en: The orientation of a floating dock item
fr: L'orientation de l'élément amovible

en: The orientation of the progress bar's contents
fr: L'orientation du contenu de la barre d'avancement

en: The page increment
fr: L'incrément pour une page

en: The page size
fr: La taille de la page

en: The page's position in the list of pages
fr: La position de la page dans la liste des pages

en: The pixmap directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
fr: Le répertoire des pixmaps n'est pas défini.
    Définissez-en un à partir de la boîte de dialogue « Options du projet ».

en: The pixmap filename
fr: Le nom du fichier pixmap

en: The pixmap to use as the logo
fr: Le pixmap à utiliser comme logo

en: The pixmaps directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
fr: Le répertoire des pixmaps n'est pas défini.
    Définissez-en un à partir de la boîte de dialogue « Options du projet ».

en: The position of the divider
fr: La position du diviseur

en: The position of the handle
fr: La position de la poignée

en: The position of the notebook tabs
fr: La position des onglets du carnet

en: The position of the value
fr: La position de la valeur

en: The preview text to display
fr: Le texte de prévisualisation à afficher

en: The preview text to show in the font selection dialog
fr: Le texte de prévisualisation de la police choisie

en: The project directory
fr: Le répertoire du projet

en: The project directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
fr: Le répertoire du projet n'est pas défini.
    Définissez-en un à partir de la boîte de dialogue « Options du projet ».

en: The project file
fr: Le fichier du projet

en: The radio button group (the default is all radio buttons with the same parent)
fr: Le groupe du bouton radio (par défaut, tous les boutons radio ont le
    même père)

en: The radio menu item group (the default is all radio menu items with the same parent)
fr: Le groupe des éléments de menu « radio » (par défaut, tous 
    les éléments d'un groupe d'éléments de menu « radio » ont le même père)

en: The radio menu item's group
fr: Le groupe de menu radio auquel appartient l'élément

en: The relief style of the button
fr: Le type de relief des boutons

en: The requested font is not available.
fr: La police désirée n'est pas disponible

en: The requested height of the widget (usually used to set the minimum height)
fr: La hauteur voulue du widget (habituellemement utilisée pour définir la hauteur minimale)

en: The requested width of the widget (usually used to set the minimum width)
fr: La largeur voulue du widget (habituellemement utilisée pour définir la largeur minimale)

en: The response code returned when the button is pressed. Select one of the standard responses or enter a positive integer value
fr: Le code de réponse retourné quand le bouton est pressé. Choisissez une des reponses standard ou entrez une valeur entière positive

en: The second integer argument to pass to the function
fr: Le second entier à passer à la fonction

en: The second string argument to pass to the function
fr: La seconde chaîne de caractères à passer à la fonction

en: The selection mode
fr: Le mode de sélection

en: The selection mode of the columned list
fr: Le mode de sélection de la liste à colonnes

en: The selection mode of the columned tree
fr: Le mode de sélection de l'arbre à colonnes

en: The selection mode of the list
fr: Le mode de sélection de la liste

en: The shadow type of the arrow
fr: Le type d'ombrage de la flèche

en: The signal to add a handler for
fr: Le signal auquel on attache une fonction de traitement

en: The signal to emit when the accelerator is pressed
fr: Signal émis quand la touche de raccourcis est appuyée

en: The size of the font to use in the font picker button
fr: La taille de la police à utiliser dans le bouton du sélecteur

en: The size of the notebook tabs' horizontal border
fr: La taille de la bordure horizontale des onglets du carnet

en: The size of the notebook tabs' vertical border
fr: La taille de la bordure verticale des onglets du carnet

en: The source directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
fr: Le répertoire du code source n'est pas défini.
    Définissez-en un à partir de la boîte de dialogue « Options du projet ».

en: The space between each child
fr: L'espace entre chaque fils

en: The space between each column
fr: L'espace entre chaque colonne

en: The space between each row
fr: L'espace entre chaque ligne

en: The space between the buttons
fr: L'espace entre les boutons

en: The step increment
fr: L'incrément pour un pas

en: The stock Gnome item to use.
fr: L'élément Gnome prédéfini à utiliser

en: The stock button to use
fr: Le bouton prédéfini à utiliser

en: The stock icon size
fr: La taille des icônes prédéfinies

en: The stock item to use.
fr: L'élément prédéfini à utiliser.

en: The table caption to pass to assistive technologies
fr: La légende de la table à passer aux technologies d'assistance

en: The text to display
fr: Le texte à afficher

en: The text to display in the button
fr: Le texte à afficher dans le bouton

en: The text to display in the popup menu
fr: Le texte à afficher dans le menu popup

en: The text to display over the progress bar
fr: Le texte à afficher avec la barre d'avancement

en: The tip to show when the mouse is over the item
fr: La bulle d'aide à afficher quand la souris passe au dessus de l'élément

en: The title of the color selection dialog
fr: Titre de la fenêtre du sélecteur de couleur

en: The title of the file selection dialog
fr: Le titre de la fenêtre de sélection de fichier

en: The title of the font selection dialog
fr: Le titre de la fenêtre de sélection de police

en: The title of the page
fr: Le titre de la page

en: The title of the window
fr: Le titre de la fenêtre

en: The toolbar orientation
fr: L'orientation de la barre d'outils

en: The toolbar style
fr: Le style de la barre d'outils

en: The tooltip to display if the mouse lingers over the widget
fr: La bulle d'aide à afficher quand la souris reste au dessus de l'objet

en: The top edge of the widget in the table
fr: Le bord supérieur du widget dans la table

en: The translators of the package. This should normally be left empty so that translators can add their names in the po files
fr: Les traducteurs du paquet. Cela doit normalement être laissé vide afin que les traducteurs puissent ajouter leur nom dans les fichiers po

en: The type of shadow around the dock item
fr: Le type d'ombrage autour de l'élément amovible

en: The type of shadow around the handle box
fr: Le type d'ombrage autour de la poignée

en: The type of shadow of the columned list's border
fr: Type d'ombrage du bord de la liste à colonnes

en: The type of shadow of the columned tree's border
fr: L'ombrage du bord de l'arbre à colonnes

en: The type of shadow of the frame
fr: Le type d'ombrage du cadre

en: The type of shadow of the viewport
fr: Le type d'ombrage de la vue

en: The type of the curve
fr: Le type de la courbe

en: The type of the message box
fr: Le style de la boîte à messages

en: The type of the window
fr: Le type de la fenêtre

en: The units of the ruler
fr: L'unité de la règle

en: The update policy of the scale
fr: La méthode de mise à jour du curseur

en: The update policy of the scrollbar
fr: La méthode de mise à jour de la barre de défilement

en: The update policy of the vertical scrollbar
fr: Le mode de mise à jour de la barre de défilement verticale

en: The vertical alignment
fr: L'alignement vertical

en: The vertical alignment of the arrow
fr: L'alignement vertical de la flèche

en: The vertical alignment of the child widget
fr: L'alignement vertical du widget fils

en: The vertical alignment of the entire label
fr: L'alignement vertical de l'étiquette

en: The vertical alignment of the frame's label widget
fr: L'alignement vertical du cadre du widget étiquette

en: The vertical alignment of the text
fr: L'alignement vertical du texte

en: The vertical padding
fr: Le bourrage vertical

en: The vertical scale of the child widget
fr: L'échelle verticale du widget fils

en: The watermark to display at the top of the page.
fr: L'image principale à afficher en haut de la page

en: The widget can't be deleted
fr: Ce widget ne peut pas être détruit.

en: The widget is created automatically as part of the parent widget, and it can't be deleted.
fr: Le widget est créé automatiquement comme partie intégrante du widget parent et ne peut pas être détruit.

en: The widget's padding
fr: Le bourrage de l'objet

en: The widget's position relative to its siblings
fr: La position relative du widget par rapport à ses voisins

en: The width of each icon
fr: La largeur de chaque icône

en: The width of the border around the container
fr: La largeur de la bordure autour du conteneur

en: The width of the layout area
fr: La largeur de la zone de disposition

en: The width to scale the pixmap to
fr: Largeur du pixmap réechantillonné

en: The wrapping of the text
fr: L'emballage du texte

en: There is no project currently open.
    Create a new project with the Project/New command.
fr: Il n'y a aucun projet ouvert actuellement.
    Vous pouvez créer un nouveau projet à l'aide de la commande Projet/Nouveau.

en: Title Color:
fr: Coul. du titre :

en: Title:
fr: Titre :

en: Toggle Button
fr: Bouton à deux états

en: Toolbar
fr: Barre d'outils

en: Tooltip:
fr: Bulle d'aide :

en: Tooltips:
fr: Bulles d'aide :

en: Top
fr: Haut

en: Top Watermark:
fr: Image du haut :

en: Translatable Strings:
fr: Chaînes à traduire :

en: Translators:
fr: Traducteurs :

en: Type:
fr: Type :

en: URL:
fr: URL :

en: Unexpected end of file
fr: Fin de fichier prématurée

en: Unknown error code
fr: Code d'erreur inconnu

en: Update
fr: Modifier

en: Update Policy:
fr: Mise à jour :

en: Upper Hour:
fr: Valeur sup. :

en: Upper Value:
fr: Valeur sup. :

en: Use Alpha:
fr: Transparence :

en: Use Always:
fr: Toujours utiliser :

en: Use Arrows:
fr: Flèches :

en: Use Font:
fr: Utiliser la police :

en: Use Markup:
fr: Taggé :

en: Use Size:
fr: Utiliser la taille :

en: Use Underline:
fr: Souligné :

en: V Max:
fr: V Max. :

en: V Min:
fr: V Min. :

en: V Padding:
fr: Bourrage Vert. :

en: V Page Inc:
fr: Inc. par page vert. :

en: V Page Size:
fr: Taille de page vert. :

en: V Policy:
fr: Fonct. vert. :

en: V Step Inc:
fr: Inc. vert. :

en: V Value:
fr: Val. vert. :

en: Value In List:
fr: Val. dans liste :

en: Value Pos:
fr: Pos. valeur :

en: Value:
fr: Valeur :

en: Vertical Box
fr: Boîte verticale

en: Vertical Button Box
fr: Boîte à boutons verticale

en: Vertical Panes
fr: Panneaux verticaux

en: Vertical Ruler
fr: Règle verticale

en: Vertical Scale
fr: Curseur vertical

en: Vertical Scrollbar
fr: Barre de défilement verticale

en: Vertical Separator
fr: Séparateur vertical

en: Vertical Snapping:
fr: Attachement vertical :

en: Vertical Spacing:
fr: Espacement vertical :

en: View the Glade FAQ
fr: Affiche la Foire Aux Questions de glade

en: View the turbo start guide
fr: Affiche le guide démarrage rapide

en: Viewport
fr: Vue

en: Visibility of widgets. Public widgets are exported to a global map.
fr: Visibilité des widgets. Les widgets publiques sont exportés dans une table globale.

en: Visibility:
fr: Visibilité :

en: Visible:
fr: Visible :

en: WM Class:
fr: Classe GF :

en: WM Name:
fr: Nom GF :

en: Week Numbers:
fr: Num. des semaines :

en: What to display in the font picker button
fr: Que faut-il afficher dans le bouton de sélection de la police

en: When the horizontal scrollbar will be shown
fr: Choisissez quand la barre de défilement horizontale doit être affichée

en: When the mouse enters the window
fr: Quand la souris pénètre dans la fenêtre

en: When the mouse leaves the window
fr: Quand la souris sort de la fenêtre

en: When the mouse moves
fr: Quand la souris bouge

en: When the vertical scrollbar will be shown
fr: Choisissez quand la barre de défilement verticale doit être affichée

en: When the window needs redrawing
fr: Quand la fenêtre doit être retracée

en: When value_changed signals are emitted
fr: Quand le signal « value_changed » est émis

en: Where the child window is located with respect to the scrollbars
fr: La position de la fenêtre fille par rapport aux barres de défilement

en: Which type of project do you want to create?
fr: Quel type de projet désirez-vous créer ?

en: Widget Tree
fr: Hiérarchie des widgets

en: Widget not found in box
fr: Widget non trouvé dans la boîte

en: Widget not found in fixed container
fr: Widget non trouvé dans le conteneur statique

en: Widget not found in packer
fr: Widget non trouvé dans le packer

en: Widget not found in table
fr: Widget non trouvé dans la table

en: Width In Chars:
fr: Largeur en car. :

en: Width of the left margin in pixels
fr: La largeur de la marge de gauche en pixels

en: Width of the right margin in pixels
fr: La largeur de la marge de droite en pixels

en: Width:
fr: Largeur :

en: Window
fr: Fenêtre

en: Window Pos:
fr: Pos. fenêtre :

en: Word
fr: Mot

en: Wrap Text:
fr: Retour à la ligne :

en: Wrap:
fr: Boucle :

en: Wrapping:
fr: Emballage :

en: Write Source Code
fr: Écrire le code source

en: Write the source code and exit
fr: Écrire le code source et quitter

en: X Align:
fr: Alignement X :

en: X Expand:
fr: Ext. en X :

en: X Fill:
fr: Rempl. en X :

en: X Max:
fr: X Max. :

en: X Min:
fr: X min. :

en: X Pad:
fr: Bourrage X :

en: X Scale:
fr: Echelle X :

en: X Shrink:
fr: Réduc. en X :

en: X1:
fr: X1 :

en: X2:
fr: X2 :

en: X:
fr: X :

en: Y Align:
fr: Alignement Y :

en: Y Expand:
fr: Ext. en Y :

en: Y Fill:
fr: Rempl. en Y :

en: Y Max:
fr: Y Max. :

en: Y Min:
fr: Y Min. :

en: Y Pad:
fr: Bourrage Y :

en: Y Scale:
fr: Echelle Y :

en: Y Shrink:
fr: Réduc. en Y :

en: Y1:
fr: Y1 :

en: Y2:
fr: Y2 :

en: Y:
fr: Y :

en: Yes
fr: Oui

en: You can't add a widget at the selected position.
    
    Tip: GTK+ uses containers to lay out widgets.
    Try deleting the existing widget and using
    a box or table container instead.
fr: Vous ne pouvez pas ajouter un widget à la position
    sélectionée.
    
    Astuce : GTK+ utilise les conteneurs pour disposer
    les widgets. Essayez d'effacer le widget existant
    et d'utiliser une boîte ou une table à la place.

en: You can't paste into the selected widget, since
    it is created automatically by its parent.
fr: Il n'est pas possible de coller sur le widget sélectionné
    car il est créé automatiquement par son widget parent.

en: You can't paste into windows or dialogs.
fr: Impossible de coller sur des éléments de type
    fenêtre ou dialogue.

en: You need to copy a color or background pixmap first
fr: Il faut d'abord copier une couleur ou une image de fond

en: You need to select a background pixmap to paste into
fr: Il faut sélectionner l'image d'arrière-plan dans laquelle coller

en: You need to select a color or background to copy
fr: Il faut d'abord sélectionner une couleur ou une image de fond

en: You need to select a color to paste into
fr: Il faut sélectionner une couleur dans laquelle coller

en: You need to select a widget to paste into
fr: Il faut sélectionner un widget destination pour coller

en: You need to set the Pixmaps Directory option
fr: Vous devez définir l'option « Répertoire des pixmaps »

en: You need to set the Program Name option
fr: Vous devez définir l'option « Nom du programme »

en: You need to set the Project Directory option
fr: Vous devez définir l'option « Répertoire du projet »

en: You need to set the Project File option
fr: Vous devez définir l'option « Fichier du projet »

en: You need to set the Project Name option
fr: Vous devez définir l'option « Nom du projet »

en: You need to set the Source Directory option
fr: Vous devez définir l'option « Répertoire du code source »

en: You need to set the Translatable Strings File option
fr: Vous devez définir l'option « Fichier de chaînes à traduire »

en: You need to set the accelerator key
fr: Il faut indiquer la touche de raccourcis

en: You need to set the handler for the signal
fr: Il faut indiquer une fonction de traitement pour le signal

en: You need to set the signal name
fr: Il faut choisir le nom du signal

en: You need to set the signal to emit
fr: Il faut indiquer le signal à émettre

en: Your project uses deprecated widgets that Gtkmm-2
    does not support.  Check your project for these
    widgets, and use their replacements.
fr: Votre projet utilise des widgets obsolètes que Gtkmm-2
    ne supporte pas. Veuillez vérifier votre projet à propos
    de ces widgets et utiliser leurs alternatives.

en: _About
fr: À _propos

en: _About...
fr: À _propos...

en: _Add
fr: _Ajouter

en: _Build
fr: _Générer

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: _Edit
fr: _Édition

en: _File
fr: _Fichier

en: _Grid
fr: _Grille

en: _Help
fr: _Aide

en: _New
fr: _Nouveau

en: _New File
fr: _Nouveau Fichier

en: _Number of Buttons:
fr: _Nombre de boutons :

en: _Project
fr: _Projet

en: _Show Grid
fr: Afficher la g_rille

en: _Snap to Grid
fr: _Attacher à la grille

en: _Standard Button Layout:
fr: Disposition des boutons _standard :

en: _Turbo Start
fr: _Démarrage rapide

en: _View
fr: _Vue

en: glade: Error loading XML file.
fr: glade : erreur lors du chargement du fichier XML.

en: glade: Error writing source.
fr: glade : erreur lors de l'écriture du code source.

en: glade: The XML file must be set for the '-w' or '--write-source' option.
fr: glade : le fichier XML doit être défini pour les options « -w » ou « --write-source ».

en: private
fr: privé

en: project
fr: projet

en: protected
fr: protégé

en: public
fr: publique

en: replacing child of container - not implemented yet
fr: Remplacer le fils d'un conteneur - Pas encore codé

en: separator
fr: séparateur
