glade - en to tr translation catalogue (1145 entries)

en:  errors opening project file:
tr:  proje dosyasını açarken hatalar oluştu:

en: %s signals
tr: %s sinyaller

en: /*
     * Translatable strings file generated by Glade.
     * Add this file to your project's POTFILES.in.
     * DO NOT compile it as part of your application.
     */
tr: /*
     * Glade tarafından yaratılan tercüme edilebilir metinler dosyası.
     * Bu dosya, projenin POTFILES.in dosyasına eklenmelidir.
     * Ancak bu dosya KESİNLİKLE uygulamanın bir parçası olarak derlenmemelidir.
     */

en: 24 Hour Format:
tr: 24 saat düzeni :

en: <untitled>
tr: <isimsiz>

en: About Glade
tr: Glade Hakında

en: Accelerator
tr: Hızlandırıcı

en: Accelerator:
tr: Hızlandırıcı:

en: Accelerators
tr: Hızlandırıcılar

en: Accelerators:
tr: Hızlandırıcılar :

en: Activates Default:
tr: Öntanımlı olarak:

en: Active
tr: Aktif

en: Active:
tr: Aktif:

en: Activity Mode:
tr: Eylem türü :

en: Add
tr: Ekle

en: Add Alignment
tr: Hizalama Ekle

en: Add Event Box
tr: Eylem Kutusu Ekle

en: Add Finish Page
tr: Bitiş Sayfası Ekle

en: Add Label Widget
tr: Etiket Bileşeni Ekle

en: Add Scrolled Window
tr: Kaydırmalı Pencere Ekle

en: Add Start Page
tr: Başlangıç Sayfası Ekle

en: Add _Child
tr: _Child Ekle

en: Add _Separator
tr: _Ayraç Ekle

en: Add a new child item below the selected item.
tr: Seçili nesnenin altına yeni bir tane ekle.

en: Add a new item below the selected item.
tr: Seçili nesnenin altına yeni bir tane ekle

en: Add a separator below the selected item.
tr: Seçili nesnenin altına bir ayraç ekle

en: Add dock band on bottom
tr: Alta bir rıhtım aralığı ekle

en: Add dock band on left
tr: Sola bir rıhtım aralığı ekle

en: Add dock band on right
tr: Sağa bir rıhtım aralığı ekle

en: Add dock band on top
tr: Üste bir rıhtım aralığı ekle

en: Add dock item after
tr: Rıhtım nesnesini sonradan ekle

en: Add dock item before
tr: Rıhtım nesnesini önceden ekle

en: Add floating dock item
tr: Kaydırabilir rıhtım öğesi ekle

en: Additional information, such as a description of the package and its home page on the web
tr: Uygulama hakkında ek bilgiler, örneğin İnternet sitesi ile ilgili bilgiler

en: After
tr: Sonra

en: After:
tr: Sonra :

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Allow Floating:
tr: Kaydırmaya İzin Ver:

en: Amount of pixels to indent paragraphs
tr: Paragraf girintilerinin piksel değeri

en: An optional icon to show on the left of the menu item.
tr: Menü nesnesinin solunda gösterilecek seçimlik bir resim .

en: Anti-Aliased:
tr: Düzeltmeli:

en: Any change in X Windows property
tr: X pencere özelliklerinde değişim olursa

en: Any change in input focus
tr: Girdi odaklanmasında değişim olursa

en: Any change in visibility
tr: Görünebilirlikte değişim olursa

en: Any change in window structure
tr: Pencere yapısında değişim olursa

en: Any key pressed
tr: Her hangi bir tuşun basılması

en: Any key released
tr: Her hangi bir tuşun bırakılması

en: Any mouse button pressed
tr: Her hangi bir fare düğmesinin basılması

en: Any mouse button released
tr: Her hangi bir fare düğmesinin bırakılması

en: Are you sure you want to create a new project?
tr: Yeni bir projeyi yaratmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to quit?
tr: Çıkmak istediğinize emin misiniz?

en: Area Height:
tr: Bölge yüksekliği :

en: Area Width:
tr: Bölge genişliği :

en: Arrow
tr: Ok

en: Aspect Frame
tr: Oranlı çerçeve

en: Authors:
tr: Yazar(lar):

en: Auto
tr: Otomatik

en: Auto Close:
tr: Otomatik Kapat:

en: Auto-Destroy:
tr: Otomatik Kapatma:

en: Back. Color:
tr: Arkaplan Rengi:

en: Back. Pixmap:
tr: Arka alan resmi :

en: Background color
tr: Arka alan rengi

en: Background:
tr: Arka alan :

en: Backup Source Files
tr: Kaynak Dosyalarını Yedekle

en: Base color
tr: Temel renk

en: Base:
tr: Temel :

en: Basic Options:
tr: Temel Seçenekler:

en: Bonobo Control
tr: Bonobo Kontrol

en: Bonobo Window
tr: Bonobo Penceresi

en: Border Width:
tr: Kenar Kalınlığı:

en: Bottom
tr: Alt

en: Browse...
tr: Gözat...

en: Build
tr: Yarat

en: Build Insensitive:
tr: Dokunulamaz yap :

en: Build the Source Code
tr: Kaynağı Yarat

en: Button
tr: Düğme

en: Button Relief:
tr: Düğme Kenarlığı:

en: C Options
tr: C Ayarları

en: Calendar
tr: Takvim

en: Can Default:
tr: Öntanımlı olabilir:

en: Can Focus:
tr: Odaklanabilir :

en: Can't delete any children.
tr: Hiç bir uydu silinemez .

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel, Apply, OK
tr: Vazgeç, Uygula, Tamam

en: Cancel, OK
tr: Vazgeç, Tamam

en: Cannot add a %s to a GtkOptionMenu.
tr: GtkOptionMenu bileşenine %s eklenemiyor.

en: Case Sensitive:
tr: BÜYÜK/küçük harf farklı :

en: Cell X:
tr: Hücre X koordinatı :

en: Cell Y:
tr: Hücre Y koordinatı :

en: Center
tr: Ortala

en: Character
tr: Karakter

en: Character data expected
tr: Harf verisi bekleniyor

en: Check
tr: Kontrol

en: Check Button
tr: Onay düğmesi

en: Check Menu Item
tr: Onay menü nesnesi

en: Class id missing
tr: Sınıf tanımlayıcısı eksik

en: Class unknown
tr: Bilinmeyen sınıf

en: Class:
tr: Sınıf:

en: Clear
tr: Temizle

en: Click
tr: Tıkla

en: Climb Rate:
tr: Tırmanma oranı :

en: Clipboard
tr: Pano

en: Close
tr: Kapat

en: Col Spacing:
tr: Sütun boşlukları :

en: Col Span:
tr: Sütun kaplaması :

en: Color Selection
tr: Renk seçimi

en: Color Selection Dialog
tr: Renk seçme diyaloğu

en: Color:
tr: Renk :

en: Column 1
tr: Sütun 1

en: Column 2
tr: Sütun 2

en: Columned List
tr: Sütunlu liste

en: Columned Tree
tr: Sütunlu ağaç

en: Columns:
tr: Sütunlar :

en: Combo Box
tr: Bileşim kutusu

en: Comments:
tr: Açıklamalar:

en: Common
tr: Genel

en: Connection Selector
tr: Bağlantı Seçimi

en: Contents Back. Color:
tr: İçerik Arkaplan Rengi:

en: Controlled By
tr: Yöneten

en: Controller For
tr: Yönetenler

en: Convert to Ordinary Button
tr: Normal bir düğmeye dönüştür

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy All
tr: Hepsini kopyala

en: Copy the selected widget to the clipboard
tr: Seçili bileşeni kes

en: Copyright:
tr: Telif hakkı:

en: Couldn't access directory:
      %s
tr: Dizine erişilemedi :
      %s

en: Couldn't access file:
      %s
tr: Dosyaya erişilemedi :
      %s

en: Couldn't add new widget.
tr: Yeni parçacık eklenemedi.

en: Couldn't append to file:
      %s
tr: Dosyaya eklenemedi :
      %s

en: Couldn't create directory:
      %s
tr: Dizin yaratılamadı :
      %s

en: Couldn't create file:
      %s
tr: Dosya yaratılamadı :
      %s

en: Couldn't create pixmap from file
tr: Dosyadan resim yaratılamadı

en: Couldn't create the Bonobo control
tr: Bonobo kontrol oluşturulamadı

en: Couldn't delete widget.
tr: Parçacık silinemedi.

en: Couldn't insert GtkAlignment widget.
tr: GtkAlignment parçacığı eklenemedi.

en: Couldn't insert GtkEventBox widget.
tr: GtkEventBox parçacığı eklenemedi.

en: Couldn't insert GtkScrolledWindow widget.
tr: GtkScrolledWindow parçacığı eklenemedi

en: Couldn't insert a GtkScrolledWindow widget.
tr: GtkScrolledWindow parçacığı eklenemedi.

en: Couldn't insert a GtkViewport widget.
tr: Bir GtkViewport parçacığı eklenemedi.

en: Couldn't open directory:
      %s
tr: Dizin açılamadı :
      %s

en: Couldn't open file:
      %s
tr: Dosya açılamadı :
      %s

en: Couldn't remove GtkAlignment widget.
tr: GtkAlignment parçacığı silinemedi.

en: Couldn't remove GtkEventBox widget.
tr: GtkEventBox parçacığı silinemedi.

en: Couldn't remove GtkScrolledWindow widget.
tr: GtkScrolledWindow parçacığı silinemedi.

en: Couldn't rename file:
      %s
    to:
      %s
tr: Dosyayı yeniden adlandıramadım :
      %s
      =>
      %s

en: Couldn't show help file: %s.
    
    Error: %s
tr: Yardımcı dosya gösterilemiyor : %s
    
    Hata: %s

en: Create a new file
tr: Yeni dosya yarat

en: Create a new project
tr: Yeni bir proje yarat

en: Creation Function:
tr: Yaratma işlemi :

en: Ctrl
tr: Kontrol

en: Cursor Visible:
tr: İmleç Görünebilirlik :

en: Curve
tr: Eğri

en: Custom Widget
tr: Özel Bileşen

en: Cut
tr: Kes

en: Cut the selected widget to the clipboard
tr: Seçili bileşeni kes

en: DSN Configurator
tr: DNS Yapılandırması

en: Data
tr: Veri

en: Data Source Selector
tr: Veri Kaynağı Seçicisi

en: Data-bound combo
tr: Veri-sınırı bileşeni

en: Data-bound grid
tr: Veri-sınırı ızgarası

en: Data-bound list
tr: Veri-sınırı listesi

en: Data:
tr: Veri :

en: Database Browser
tr: Veritabanı Tarayıcısı

en: Database error dialog
tr: Veritabanı hata diyaloğu

en: Database error viewer
tr: Veritabanı hata göstericisi

en: Database login dialog
tr: Veritabanı bağlantı diyaloğu

en: Database login widget
tr: Veritabanı giriş parçacığı

en: Day Names:
tr: Gün isimleri :

en: Default Height:
tr: Öntanımlı Yükseklik:

en: Default Width:
tr: Öntanımlı genişlik :

en: Defines the signals to emit when keys are pressed
tr: Tuşlara basılınca verilecek sinyaller

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Column
tr: Sütunu sil

en: Delete Page
tr: Sayfayı sil

en: Delete Row
tr: Sırayı sil

en: Delete the current item
tr: Şu anki nesneyi sil

en: Delete the selected widget
tr: Seçili parçacığı sil

en: Dep_recated
tr: Es_ki

en: Description
tr: Anlatım

en: Description:
tr: Tanımlama:

en: Dialog
tr: Diyalog

en: Digits:
tr: Sayılar :

en: Direction:
tr: Doğrultu :

en: Directory:
tr: Dizin:

en: Display the help button.
tr: Yardım düğmesini göster.

en: Documenters:
tr: Belgeleyenler:

en: Dots
tr: Nokta

en: Drawing Area
tr: Çizim bölgesi

en: Druid
tr: Sihirbaz

en: Druid Standard Page
tr: Sihirbaz Standart Sayfası

en: Druid Start or Finish Page
tr: Sihirbaz başlangıç veya bitiş sayfası

en: Edit Menus...
tr: Menüleri değiştir ...

en: Edit the project options
tr: Proje ayarlarını düzenle

en: Edit...
tr: Düzenle...

en: Editable:
tr: Değiştirilebilir :

en: Enable Gnome DB Support
tr: Gnome DB desteğini etkinleştir

en: Enable Gnome Support
tr: Gnome Desteğini Etkinleştir

en: Enable Search:
tr: Aramayı Etkinleştir:

en: End tag expected
tr: Bitiş işaretçisi bekleniyordu

en: Enter the description of the action to pass to assistive technologies
tr: Yardımcı mekanizmaya aktarılacak olan işlemin tanımlasını girin

en: Error
tr: Hata

en: Error opening file
tr: Dosya açılamadı

en: Error opening project.
tr: Proje açılırken bir hata oluştu.

en: Error reading file
tr: Dosya okunamadı

en: Error reading from file:
      %s
tr: Dosyadan okurken hata oluştu :
      %s

en: Error running eglade to generate the Eiffel source code.
    Check that you have eglade installed and that it is in your PATH.
    Then try running 'eglade <project_file.glade>' in a terminal.
tr: Eiffel kaynaklarını yaratmak için gerekli olan glade-- çalıştırılamadı.
     Lütfen glade-- paketinin kurulu olduğunu kontrol edin.
    Daha sonra terminalden 'eglade  <project_file.glade>' şeklinde tekrar çalıştırın.

en: Error running gate to generate the Ada95 source code.
    Check that you have gate installed and that it is in your PATH.
    Then try running 'gate <project_file.glade>' in a terminal.
tr: Ada95 kaynaklarını yaratmak için gerekli olan glade-- çalıştırılamadı.
     Lütfen glade-- paketinin kurulu olduğunu kontrol edin.
    Daha sonra terminalden .'gate  <project_file.glade>' şeklinde tekrar çalıştırın.

en: Error running glade-- to generate the C++ source code.
    Check that you have glade-- installed and that it is in your PATH.
    Then try running 'glade-- <project_file.glade>' in a terminal.
tr: C++ kaynaklarını yaratmak için gerekli olan glade-- çalıştırılamadı.
     Lütfen glade-- paketinin kurulu olduğunu ve PATH ile 
    tanımlandığından emin olun. Daha sonra terminalden .
    'glade  <project_file.glade>' şeklinde tekrar çalıştırın.

en: Error running glade2perl to generate the Perl source code.
    Check that you have glade2perl installed and that it is in your PATH.
    Then try running 'glade2perl <project_file.glade>' in a terminal.
tr: Perl kaynaklarını yaratmak için gerekli olan glade-- çalıştırılamadı.
     Lütfen glade-- paketinin kurulu olduğunu kontrol edin.
    Daha sonra terminalden 'glade2perl  <project_file.glade>' şeklinde tekrar çalıştırın.

en: Error saving project
tr: Projeyi kaydederken hata oluştu

en: Error saving project.
tr: Projeyi kaydederken hata oluştu.

en: Error writing XML file
tr: XML dosyası yazılırken hata oluştu

en: Error writing file
tr: Dosyaya yazılamadı

en: Error writing project XML file
tr: XML dosyası yazılırken hata oluştu

en: Error writing source.
tr: Kaynağı yazarken hata oluştu.

en: Error writing to file:
      %s
tr: Dosyaya yazarken hata oluştu :
      %s

en: Errors opening project file
tr: Proje dosyası açılırken birden fazla hata oluştu

en: Errors writing source code
tr: Kaynağı yazarken hatalar oluştu

en: Event Box
tr: Olay kutusu

en: Event Mask
tr: Olay maskesi

en: Events:
tr: Olaylar :

en: Exclusive:
tr: Tek başına:

en: Expand:
tr: Genişlet :

en: Ext.Events:
tr: Başka olaylar :

en: File Ops.:
tr: Dosya işlemleri :

en: File Output Options:
tr: Dosya Çıktısı Seçenekleri:

en: File Selection Dialog
tr: Dosya seçme diyaloğu

en: File:
tr: Dosya:

en: Fill
tr: Doldur

en: Fill:
tr: Doldur :

en: Fixed Month:
tr: Belirli ay :

en: Fixed Positions
tr: Belirli yerler

en: Focus Target:
tr: Hedefi odakla :

en: Font Selection
tr: Yazıtipi seçimi

en: Font Selection Dialog
tr: Yazıtipi seçme diyaloğu

en: Font:
tr: Yazıtipi :

en: For cursors in XInput-aware programs
tr: XInput'u anlayan uygulamaların göstergeleri için

en: Foreground color
tr: Ön alan rengi

en: Foreground:
tr: Ön alan :

en: Fraction:
tr: Kesir:

en: Frame
tr: Çerçeve

en: GNOME-DB Application window
tr: Gnome-DB Uygulama penceresi

en: GTK+ _Additional
tr: GTK+ _Ek

en: GTK+ _Basic
tr: GTK+ _Temel

en: Gamma Curve
tr: Gamma eğrisi

en: General
tr: Genel

en: General Options:
tr: Genel Ayarlar:

en: Gettext Support
tr: Gettext Desteği

en: Glade Interface Designer
tr: Glade Arayüz Disayn

en: Glade is a User Interface Builder for GTK+ and GNOME.
tr: Glade, GTK+ ve GNOME için bir kullanıcı arayüzü hazırlama programıdır.

en: Gnome About Dialog
tr: Gnome Hakkında Penceresi

en: Gnome Application Bar
tr: Gnome Uygulama Çubuğu

en: Gnome Application Window
tr: Gnome uygulama penceresi

en: Gnome Color Picker
tr: Gnome Renk Seçicisi

en: Gnome Dialog Box
tr: Gnome diyalog kutusu

en: Gnome Dock
tr: Gnome rıhtımı

en: Gnome Dock Item
tr: Gnome rıhtım nesnesi

en: Gnome Entry
tr: Gnome Girdisi

en: Gnome File Entry
tr: Gnome Dosya Girdisi

en: Gnome Font Picker
tr: Gnome Yazıtipi Seçmeni

en: Gnome HRef Link Button
tr: Gnome HRef Link Düğmesi

en: Gnome Help Support
tr: Gnome Yardım Desteği

en: Gnome Icon Entry
tr: Gnome Simge Girişi

en: Gnome Message Box
tr: Gnome İleti Kutusu

en: Gnome Paper Selector
tr: Gnome Sayfalayıcı Seçicisi

en: Gnome Pixmap
tr: Gnome Resmi

en: GnomeDockItem widgets can only be pasted into a GnomeDock.
tr: GnomeDockItem'lar sadece GnomeDock'a yapıştırılabilir .

en: Grid Options
tr: Izgara Seçenekleri

en: Grid Style:
tr: Izgara Biçemi:

en: Group
tr: Grup

en: Group:
tr: Grup:

en: Grow:
tr: Büyüt:

en: H Max:
tr: Azami yatay değer :

en: H Min:
tr: Asgari yatay değer :

en: H Padding:
tr: Yatay padding :

en: H Page Inc:
tr: yatay sayfa adımlama miktarı :

en: H Page Size:
tr: Yatay sayfa boyutu :

en: H Policy:
tr: Yatay kuralı :

en: H Step Inc:
tr: Yatay adımlama miktarı :

en: H Value:
tr: Yatay değer :

en: Handle Box
tr: Yönetme kutusu

en: Handle Pos:
tr: Yönetme yeri :

en: Handler
tr: Yönetici

en: Handler:
tr: Yönetici:

en: Has Default:
tr: Öntanımlı:

en: Has Focus:
tr: Odaklı :

en: Has Frame:
tr: Ayraç Çerçevesi:

en: Has Separator:
tr: Ayraç Çizgisi:

en: Header File:
tr: Başlık dosya :

en: Headers Visible:
tr: Görülebilir Başlıklar:

en: Heading:
tr: Başlık:

en: Height:
tr: Yükseklik :

en: Hide on Close:
tr: Kapatıldığında Gizle:

en: History ID:
tr: Geçmiş taımlayıcısı :

en: Homogeneous:
tr: Eş dağılımlı :

en: Horizonal Separator
tr: Yatay ayraç

en: Horizontal Box
tr: Yatay kutu

en: Horizontal Button Box
tr: Yatay düğme kutusu

en: Horizontal Panes
tr: Yatay paneller

en: Horizontal Ruler
tr: Yatay cetvel

en: Horizontal Scale
tr: Yatay ölçek

en: Horizontal Scrollbar
tr: Yatay kaydırma çubuğu

en: Horizontal Snapping:
tr: Yatay Yakalama:

en: Horizontal Spacing:
tr: Yatay Boşluk:

en: Icon
tr: Simge

en: Icon Border:
tr: Simge Kenarlığı:

en: Icon List
tr: Simge Listesi

en: Icon Selection
tr: Simge Seçimi

en: Icon Size:
tr: Ikon Boyutu:

en: Icon Width:
tr: Simge Genişliği:

en: Icon:
tr: Simge:

en: If a Gnome DB application is to be built
tr: Bir Gnome DB uygulaması yaratılacaksa

en: If a Gnome application is to be built
tr: Bir Gnome uygulaması yaratılacaksa

en: If a directory is needed rather than a file
tr: Bir dizin bir dosyadan fazlasına gerek duyuyorsa

en: If a main.c file is output containing a main() function, if it doesn't already exist
tr: Bir main.c dosyası yoksa main() işlemini içeren bir dosya yazılacaktır

en: If a small preview of the pixmap is displayed
tr: Resmin küçük bir önizlemesi gösteriliyorsa

en: If an empty value is acceptable, when 'Value In List' is set
tr: Boş bir değer de kabul edilebilir ise('Listedeki değer' açık iken)

en: If an insensitive version of the pixmap is built automatically
tr: Bu resmin dokunulamaz bir türevi otomatik olarak yapılacaksa

en: If arrows can be used to change the value
tr: Değeri değiştirmek için oklar kullanılabilirse

en: If arrows work even if the value is not in the list
tr: Oklar değer listede olmasa bile işlevsel ise

en: If copies of old source files are made
tr: Eski kaynak dosyalarının kopyaları varsa

en: If files for building the source code are output, including Makefile.am and configure.in, if they don't already exist
tr: Kaynağı kurmak için gerekli dosyalar yazılacaksa(Makefile.am ve configure.in  yoksa yazılacaktır)

en: If floating dock items are allowed
tr: Kaydırabilir rıhtım öğeleri isteniyorsa

en: If strings are marked for translation by gettext
tr: Gettext tarafından tercüme edilenecek metinler işaretlendiyse

en: If support for the Gnome Help system should be included
tr: Gnome Yardım sistemi desteği gerekliyse

en: If the alpha channel should be used
tr: Alfa kanalı kullanılacaksa

en: If the app bar has a progress indicator
tr: Uygulama çubuğunda ilerleme göstergesi olacaksa

en: If the app bar has an area for status messages and user input
tr: Uygulama çubuğunda durum iletileri ve kullanıcı girdileri için bir bölge olacaksa

en: If the aspect ratio should be determined by the child
tr: Çerçeve oranı uydulara göre belirlenecekse

en: If the button is shown in an inconsistent state
tr: Eğer bu alanın düğmesi "tutarsız" olarak gösterilise

en: If the canvas is anti-aliased, to smooth the edges of text and graphics
tr: Canvas kenarları düzeltilecekse ( yani metin ve resimlerin kenarları düzeltilecekse )

en: If the check button is initially on
tr: Onay düğmesi başlangıçta açık olacaksa

en: If the check menu item is initially on
tr: Onay menü nesnesi başlangıçta açık olacaksa

en: If the children should all be the same size
tr: Uydular hep aynı boyutta olacak ise

en: If the children should be the same size
tr: Uydular aynı boyutta olacaksa

en: If the column header buttons are shown
tr: Sütun başlıkları gösterilsin mi?

en: If the column titles are shown
tr: Sütun başlıkları gösterilecekse

en: If the cursor is visible
tr: İmleç görülebilsin mi ?

en: If the day names should be shown
tr: Gün isimleri gösterilecekse

en: If the default widget in the window is activated when Enter is pressed
tr: Eğer Enter düğmesine basılırsa penceredeki öntanımlı bileşen etkinleşsin mi?

en: If the dialog closes when any button is clicked
tr: Diyalogdaki her hangi bir düğmeye basılınca diyalog kapanacaksa

en: If the dialog has a horizontal separator above the buttons
tr: Diyalog içidenki düğme üstünde yatay ayraç çizgisi şeklinde gösterilsin mi?

en: If the dialog is hidden when it is closed, instead of being destroyed
tr: Diyalog kapatıldığında sonlandırmak yerine sadece gizlenecekse

en: If the dock item is always the only item in its band
tr: Rıhtım nesnesi kendi aralığındaki tek nesne olacaksa

en: If the dock item is locked in position
tr: Rıhtım nesnesi bulunduğu konumda kitliyse

en: If the dock item is never allowed to be horizontal
tr: Rıhtım nesnesi hiç yatay olmayacaksa

en: If the dock item is never allowed to be vertical
tr: Rıhtım nesnesi hiç düşey olamayacaksa

en: If the dock item is never allowed to float in its own window
tr: Rıhtım nesnesi kendi penceresini asla kaydıramayacaksa

en: If the entry has a frame around it
tr: Alan etrafında bir çerçeve olsun mu?

en: If the file operation buttons are shown
tr: Dosya işlem tuşları gösterilecekse

en: If the file selection dialog should be modal
tr: Dosya seçme diyaloğu modal olacaksa

en: If the font size is shown as part of the font information
tr: Yazıtipi bilgilerinde yazıtipinin boyutu da gösterilecekse

en: If the handler runs after the class function
tr: Yönetici sınıf fonksiyonlarından sonra çalışacaksa

en: If the icon text can be edited by the user
tr: Eğer simge metni kullanıcı tarafından değiştirilebilir olacaksa

en: If the icon text is static, in which case it will not be copied by the GnomeIconList
tr: Eğer simge metni durağan ise, GnomeIconList tarafından kopyalanamaz

en: If the indicator is always drawn
tr: Gösterge daima gösterilicekse

en: If the item is initially on.
tr: Nesne başlangıç anında aktif olacaksa.

en: If the label text can be selected with the mouse
tr: Etiket metni fare ile işaretlenebilir olsun mu?

en: If the layout is saved and restored automatically
tr: Yerleşim ve boyut otomatik olarak kaydedilip, başlangıçta okunacaksa

en: If the month and year should be shown at the top
tr: Yıl ve ay üstte gösterilecekse

en: If the month and year shouldn't be changeable
tr: Yil ve ay değiştirilemez olacaksa

en: If the notebook border is shown, when the tabs are not shown
tr: Not defterinin kenarları, tab'ler görünmez iken bile gösterilecek ise

en: If the notebook tabs are scrollable
tr: Not defteri tab'leri kaydırılabilir olacaksa

en: If the notebook tabs are shown
tr: Not defteri tab'lerinin gösterilecek ise

en: If the number of the week should be shown
tr: Haftanın numarası gösterilecekse

en: If the opacity control is shown
tr: Eğer donukluk seçeneği gösterilirse

en: If the palette is shown
tr: Eğer paletler gösterilirse

en: If the pixmap is scaled
tr: Resim ölçeklenmiş ise

en: If the popup menu is enabled
tr: Açılır menü açık olacaksa

en: If the preview expands to fill its allocated area
tr: Önizleme, ayrılmış alanı dolduracaksa

en: If the preview is color or grayscale
tr: Önizleme renkli yada siyah-beyaz mı olacak

en: If the progress bar should act like the front of Kit's car
tr: İlerleme çubuğu sağa - sola hareket edecekse

en: If the radio button is initially on
tr: Seçim düğmesi başlangıçta açık olacaksa

en: If the radio menu item is initially on
tr: Seçim menü nesnesi başlangıçta açık olacaksa

en: If the range values are inverted
tr: Sınır değerleri dönüştürülsün mü?

en: If the sample should use dithering to be more accurate
tr: Örnek dither sayesinde daha doğru olacaksa

en: If the scale's value is shown
tr: Ölçeğin değeri gösterilecekse

en: If the searching is case sensitive
tr: Aramada B/k farkına dikkat edilecekse

en: If the selected font is used when displaying the font information
tr: Yazıtipi bilgileri gösterilirken seçili yazıtipi gösterilecekse

en: If the status bar has a resize grip to resize the window
tr: Uygulama çubuğunda ilerleme göstergesi olacaksa

en: If the support functions are output
tr: Destek işlemleri yazılacaksa

en: If the text can be edited
tr: Metin değiştirilebilir olacaksa

en: If the text entered by the user will be shown. When turned off, the text typed in is displayed as asterix characters, which is useful for entering passwords
tr: Kullanıcının girdiği metin gösterilek ise. Kapatıldığında, verilen metin yıldız işaretleri olarak gösterilecektir. Bu özellik parola isteme eylemlerinde kullanılır

en: If the text includes pango markup
tr: Metin pango işaretleri içeriyor mu?

en: If the text is wrapped to fit within the width of the label
tr: Etiketin genişliğine uymak için metin bölünsün

en: If the text should be shown in the progress bar
tr: İlerleme çubuğunde metin gösterilecekse

en: If the time is shown as well as the date
tr: Tarihin yanı sıra saat de gösterilecekse

en: If the time is shown in 24-hour format
tr: Zaman 24-saat düzeninde gösterilecekse

en: If the toggle button is initially on
tr: Değiştir düğmesi başlangıçta açık olacaksa

en: If the user can search through columns interactively
tr: Kullanıcı sütunlı interaktif olarak arayabilsin mi?

en: If the value is snapped to multiples of the step increment
tr: Değer adım aralığının tam katlarına göre düzeltelecekse

en: If the value is wrapped at the limits
tr: Değer sınırlarda kırpılacaksa

en: If the value must be in the list
tr: Değer listede olmak zorundaysa

en: If the view is reorderable
tr: Önizleme sıralanabilir olsun mu?

en: If the week should start on Monday
tr: Hafta pazartesi başlayacaksa

en: If the widget can accept the input focus
tr: Parçacık odaklanmayı kabul edebilecekse

en: If the widget can be the default action in a dialog
tr: Bileşen, bir diyalogdaki öntanımlı eylem olabilsin mi?

en: If the widget has the input focus
tr: Parçacık girdi odaklanmasına sahip olacaksa

en: If the widget is added to the component's data structure
tr: Parçacık, bileşenin veri yapısına eklenecekse

en: If the widget is initially visible
tr: Parçacık başlangıçta görünebilir olcaksa

en: If the widget is the default action in the dialog
tr: Bileşen, bir diyalogdaki öntanımlı eylem olabilsin mi?

en: If the widget responds to input
tr: Parçacık girdilere cevap verecekse

en: If the window can be enlarged
tr: Pencere büyütülebilirse

en: If the window can be resized
tr: Pencere yeniden büyütülebilsin mi?

en: If the window can be shrunk
tr: Pencere küçültülebilirse

en: If the window has a status bar
tr: Pencerede durum çubuğu kullanılacaksa

en: If the window is destroyed when its transient parent is destroyed
tr: Ana pencere kapatıldığında çocuk pencerede kapatılsın mı?

en: If the window is modal
tr: Pencere kullanıcıyı bağlayıcı ise

en: If tooltips are enabled
tr: Balon yardımları açık olacaksa

en: If translatable strings are saved in a separate C source file, to enable translation of interfaces loaded by libglade
tr: Libglade tarafından yüklenen kulanıcı arayüzlerinin tercüme edilmesi için gereken tercüme edilebilir sözdizimler bir dosyaya kaydedilecekse

en: If widget names are set in the source code
tr: Parçacık isimleri kaynak kodda belirlenecekse

en: Image
tr: Resim

en: Inconsistent:
tr: Tutarsızlar:

en: Indent:
tr: Girinti:

en: Indicator:
tr: Gösterge :

en: Initial Type:
tr: Başlangıç tipi :

en: Initially On:
tr: Başlangıçta açık :

en: Input Dialog
tr: Girdi diyaloğu

en: Insens
tr: Duyarsız

en: Insert After
tr: Sonrasına ekle

en: Insert Before
tr: Öncesine ekle

en: Insert Column After
tr: Sonrasında bir sütun ekle

en: Insert Column Before
tr: Öncesinde bir sütun ekle

en: Insert Item After
tr: Sonrasında bir birim ekle

en: Insert Item Before
tr: Öncesinde bir nesne ekle

en: Insert Page After
tr: Sonrasına bir sayfa ekle

en: Insert Page Before
tr: Önceden bir sayfa ekle

en: Insert Row After
tr: Sonrasında bir sıra ekle

en: Insert Row Before
tr: Öncesinde bir sıra ekle

en: Int1:
tr: Int1 :

en: Int2:
tr: Int2 :

en: Interface Creation Functions:
tr: Kullanıcı arayüzü işlemleri :

en: Invalid XML entity
tr: Geçersiz XML birimi

en: Invalid callbacks header filename: %s
    %s
tr: Geçersiz geri-verimler kaynak başlığı : %s
    %s

en: Invalid callbacks source filename: %s
    %s
tr: Geçersiz geri-verimler kaynak dosyası : %s
    %s

en: Invalid component
tr: Geçersiz bileşen

en: Invalid directory
tr: Geçersiz dizin

en: Invalid directory:
      %s
tr: Geçersiz dizin :
      %s

en: Invalid interface header filename: %s
    %s
tr: Geçersiz kullanıcı arayüzü kaynak başlığı : %s
    %s

en: Invalid interface source filename: %s
    %s
tr: Geçersiz kullanıcı arayüzü kaynak dosyası : %s
    %s

en: Invalid selection in on_style_copy()
tr: on_style_copy()'de geçersiz seçim

en: Invalid source directory:
    
    The source directory must be the project directory
    or a subdirectory of the project directory.
tr: Geçersiz kaynak dizini :
    
    Kaynak dizini proje dizini ya da proje dizininin bir 
    alt dizini olmak zorundadır.

en: Invalid stock menu item
tr: Geçersiz stock menü nesnesi

en: Invalid style name
tr: Geçersiz biçem adı

en: Invalid support header filename: %s
    %s
tr: Geçersiz destek kaynak başlığı : %s
    %s

en: Invalid support source filename: %s
    %s
tr: Geçersiz destek kaynak dosyası : %s
    %s

en: Invalid value
tr: Geçersiz değer

en: Inverted:
tr: Dönüştür:

en: Invisible Char:
tr: Görünmez Karakter:

en: Item Type:
tr: Nesne tipi:

en: Items:
tr: Nesneler :

en: Justification:
tr: Hizalama:

en: Justify:
tr: Hizalama :

en: Key
tr: Anahtar

en: Key:
tr: Tuş:

en: Keys
tr: Tuşlar

en: Label
tr: Etiket

en: Label For
tr: Etiket

en: Label X Align:
tr: Etiket X hizası :

en: Label Y Align:
tr: Etiketin Y hizası:

en: Label with Accelerator
tr: Hızlandırıcılı etiket

en: Label:
tr: Etiket:

en: Labelled By
tr: Etiket hazırlayan

en: Language:
tr: Dil:

en: Layout
tr: Düzenleme

en: Layout:
tr: Düzenleme :

en: Left
tr: Sol

en: Left Margin:
tr: Sol kenar boşluğu:

en: LibGlade Options
tr: LibGlade ayarları

en: License:
tr: Telif hakkı:

en: Lines
tr: Satır

en: List
tr: Liste

en: List Item
tr: Liste nesnesi

en: List or Tree View
tr: Listele veya Ağaç Görünüm

en: Locked:
tr: Kilitli:

en: Login
tr: Gir

en: Logo Back. Color:
tr: Amblem Arkaplan Rengi:

en: Logo Image:
tr: Logo resmi:

en: Logo:
tr: Amblem:

en: Lower Hour:
tr: Asgari Saat:

en: Lower Value:
tr: Alt değer :

en: Max Length:
tr: Azami uzunluk :

en: Max Saved:
tr: Azami Geçmiş Sayısı:

en: Max:
tr: Azami :

en: Member Of
tr: Üye

en: Menu Bar
tr: Menü çubuğu

en: Menu Editor
tr: Menü Düzenleyici

en: Menu Item
tr: Menü nesnesi

en: Menu Label:
tr: Menü Etiketi:

en: Menu item with a pixmap
tr: Resimli menü öğesi

en: Message Type:
tr: Mesaj Tipi:

en: Message:
tr: Mesaj:

en: Metric:
tr: Metrik :

en: Min:
tr: Asgari :

en: Mod
tr: Değişimci

en: Modal:
tr: Bağlayıcı :

en: Mode:
tr: Tür:

en: Modifiers:
tr: Eklemler:

en: Monday First:
tr: Pazartesi ilk olsun :

en: Mouse movement hints
tr: Fare hareket etme ipuçları

en: Mouse movement with any button pressed
tr: Bir düğme basılı iken yapılan fare hareketi

en: Mouse movement with button 1 pressed
tr: Sol fare düğmesi basılıyken yapılan fare hareketi

en: Mouse movement with button 2 pressed
tr: Orta fare düğmesi basılıyken yapılan fare hareketi

en: Mouse movement with button 3 pressed
tr: Sağ fare düğmesi basılıyken yapılan fare hareketi

en: Move the item and its children down one level
tr: Nesneyi ve uydularını listede bir seviye aşağı kaydır

en: Move the item and its children down one place in the list
tr: Nesneyi ve uydularını listede bir basamak aşağı kaydır

en: Move the item and its children up one level
tr: Nesneyi ve uydularını listede bir seviye yukarı kaydır

en: Move the item and its children up one place in the list
tr: Nesneyi ve uydularını listede bir basamak yukarı kaydır

en: N/A
tr: YOK

en: Name
tr: İsim

en: Name:
tr: İsim:

en: Named Style:
tr: İsimli biçem :

en: Never Floating:
tr: Kayıdırılamaz :

en: Never Horizontal:
tr: Asla Yatay Değil:

en: Never Vertical:
tr: Asla Dikey Değil:

en: New
tr: Yeni

en: New Bonobo Control
tr: Yeni Bonobo Kontrol

en: New File
tr: Yeni Dosya

en: New G_NOME Project
tr: Yeni G_NOME Projesi

en: New Gnome Druid
tr: Yeni Gnome Sihirbazı

en: New GnomePropertyBox
tr: Yeni GnomePropertyBox

en: New Group
tr: Yeni grup

en: New Group:
tr: Yeni grup :

en: New Project
tr: Yeni Proje

en: New Style:
tr: Yeni biçem :

en: New _GTK+ Project
tr: Yeni _GTK+ Projesi

en: New columned list
tr: Yeni sütunlu liste

en: New columned tree
tr: Yeni sütunlu ağaç

en: New dialog
tr: Yeni diyalog

en: New horizontal box
tr: Yeni yatay kutu

en: New horizontal button box
tr: Yeni yatay düğme kutusu

en: New notebook
tr: Yeni not defteri

en: New project created.
tr: Yeni proje yaratıldı.

en: New table
tr: Yeni çizelge

en: New toolbar
tr: Yeni araç çubuğu

en: New vertical box
tr: Yeni düşey kutu

en: New vertical button box
tr: Yeni düşey düğme kutusu

en: Next Page
tr: Sonraki sayfa

en: No
tr: Hayır

en: Node Child Of
tr: Çocuk bağlantısı

en: None
tr: Hiçbiri

en: Notebook
tr: Not defteri

en: Number of Pages:
tr: Sayfa sayısı :

en: Number of columns:
tr: Sütunların sayısı :

en: Number of items:
tr: Nesne sayısı :

en: Number of pages:
tr: Sayfaların sayısı :

en: Number of rows:
tr: Sıraların sayısı :

en: Numeric:
tr: Sayısal :

en: OK
tr: Tamam

en: OK If Empty:
tr: Boş olabilir :

en: Obey Child:
tr: Uyduyu kontrol et :

en: Object
tr: Nesne

en: Object:
tr: Nesne :

en: Only GnomeDockItem widgets can be pasted into a GnomeDock.
tr: GnomeDock'un içine sadece GnomeDockItem parçacıkları yapıştırılabilir.

en: Only GnomeDockItem widgets can be pasted over a GnomeDockItem.
tr: GnomeDockItem'ın üstüne sadece başka bir GnomeDockItem yapıştırılabilir.

en: Only buttons can be pasted into a dialog action area.
tr: Diyalog eylem bölgesine sadece düğmeler yapıştırılabilir.

en: Only menu items can be pasted into a menu or menu bar.
tr: Bir menüye yada menü çubuğuna sadece menü nesneleri yapıştırılabilir .

en: Op_tions...
tr: _Seçenekler...

en: Opacity Control:
tr: Donukluk Kontrolu:

en: Open
tr: Aç

en: Open File
tr: Dosya Aç

en: Open Project
tr: Proje Aç

en: Open an existing project
tr: Varolan bir projeyi aç

en: Optio_ns
tr: S_eçenekler

en: Option Menu
tr: Seçenek menüsü

en: Options
tr: Seçenekler

en: Orientation:
tr: Doğrultu :

en: Output Build Files
tr: Kurum dosyalarını yaz

en: Output Support Functions
tr: Destek işlemlerini yaz

en: Output main.c File
tr: main.c Dosyasını Yaz

en: Output the project source code
tr: Projenin kaynak kodunu yaz

en: Pack Start:
tr: Yükleme başı :

en: Packing
tr: Paketleme

en: Padding:
tr: Padding :

en: Page Inc:
tr: Sayfa adımla miktarı :

en: Page Size:
tr: Sayfa boyutu :

en: Palette
tr: Palet

en: Palette:
tr: Paletler:

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste the widget from the clipboard over the selected widget
tr: Seçili bileşenin üstüne panodaki bileşeni yapıştır

en: Pick a Font
tr: Bir Yazıtipi Seçin

en: Pick a color
tr: Bir renk seçin

en: Pixels Per Unit:
tr: Birim başına benek sayısı:

en: Pixels of blank space above paragraphs
tr: Paragraf üstündeki boş satırların piksel oranı

en: Pixels of blank space below paragraphs
tr: Paragraf altındaki boş satırların piksel oranı

en: Pixels of blank space between wrapped lines in a paragraph
tr: Paragrafdaki kırpılan satırların arasındaki boş satırlardaki piksel oranı

en: Pixmap
tr: Resim

en: Pixmaps Directory:
tr: Resim Dizini:

en: Policy:
tr: Kural :

en: Popup Menu
tr: Açılır menü

en: Position:
tr: Yer :

en: Prelight
tr: Önceden aydınlatılmış

en: Press
tr: Basın

en: Preview
tr: Önizleme

en: Preview Text:
tr: Metni Önizle:

en: Preview:
tr: Önizleme:

en: Previous Page
tr: Önceki sayfa

en: Program Name:
tr: Uygulama adı:

en: Progress Bar
tr: İlerleme çubuğu

en: Progress:
tr: İlerleme:

en: Project Directory:
tr: Proje dizini :

en: Project File:
tr: Proje dosyası:

en: Project Name:
tr: Proje Adı:

en: Project Options
tr: Proje Seçenekleri

en: Project opened.
tr: Proje açıldı.

en: Project saved.
tr: Proje kaydedildi.

en: Projects
tr: Projeler

en: Propagate:
tr: Yayımla:

en: Properties
tr: Özellikler

en: Properties:
tr: Özellikler:

en: Properties: <none>
tr: Özellikler: <isimsiz>

en: Property Dialog Box
tr: Özellik Diyalog Kutusu

en: Provider Selector
tr: Sayfalayıcı Seçicisi

en: Public:
tr: Genel :

en: Pulse Step:
tr: Vuruş Ritmi:

en: Put this widget in a separate source file
tr: Bu parçacığı başka bir kaynak dosyaya koy

en: Put this widget's subtree in a separate class
tr: Bu parçacığın altağacını başka bir sınıfa koy

en: Quit Glade
tr: Glade'den Çık

en: Radio
tr: Seçim

en: Radio Button
tr: Seçim düğmesi

en: Radio Menu Item
tr: Seçim menüsü nesnesi

en: Ratio:
tr: Oran :

en: Redisplay
tr: Yeniden Göster

en: Relationship: %s
tr: İlişki: %s

en: Release
tr: Bırakın

en: Remove Alignment
tr: Hizalamayı Sil

en: Remove Button Contents
tr: Düğme içeriğini uzaklaştır

en: Remove Event Box
tr: Eylem Kutusunu Sil

en: Remove Label
tr: Etiketi sil

en: Remove Scrolled Window
tr: Kaydırmalı Pencereyi Kaldır

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: Rename Style To:
tr: Biçemi yeniden adlandır :

en: Reorderable:
tr: Sıralanabilir:

en: Resizable:
tr: Yeniden boyutlanabilir:

en: Resize Grip:
tr: Yeniden boyutla:

en: Resize:
tr: Yeniden boyutla :

en: Response ID:
tr: Cevap ID si:

en: Right
tr: Sağ

en: Right Margin:
tr: Sağ Kernar Boşluğu:

en: Row Spacing:
tr: Sıra boşlukları :

en: Row Span:
tr: Satır kaplaması :

en: Rows:
tr: Sıralar :

en: Rules Hint:
tr: Yardım:

en: S_nap to Grid
tr: Iz_garaya Uydur

en: Save
tr: Kaydet

en: Save File
tr: Dosyayı Kaydet

en: Save Project
tr: Projeyi Kaydet

en: Save Translatable Strings
tr: Tercüme edilebilir sözdizimleri kaydet

en: Save project
tr: Projeyi kaydet

en: Scaled Height:
tr: Ölçeklenmiş Yükseklik:

en: Scaled Width:
tr: Ölçeklenmiş Genişlik:

en: Scaled:
tr: Ölçeklenmiş:

en: Scrollable:
tr: Kaydırılabilir :

en: Scrolled Window
tr: Kaydırmalı pencere

en: Select
tr: Seç

en: Select Accelerator Key
tr: Hızlandırıcı anahtarı seç

en: Select Color
tr: Bir renk seç

en: Select File
tr: Dosya seç

en: Select Font
tr: Yazıtipini seç

en: Select Mode:
tr: Seçme tüzeği :

en: Select Named Style
tr: İsimli biçemi seç

en: Select Signal
tr: Sinyali seç

en: Select X Events
tr: Bir X Olayı seç

en: Select a Bonobo Control
tr: Bir Bonobo Kontrol Seçin

en: Select icon
tr: Simge seç

en: Select the Project Directory
tr: Proje Dizinini Seçin

en: Select the widgets with this relationship
tr: Bu ilişkiye uyan bileşen seç

en: Selectable:
tr: Seçilebilir:

en: Selected
tr: Seçili

en: Selector
tr: Seçici

en: Sensitive:
tr: Duyarlık :

en: Separate Class:
tr: Ayrı sınıf :

en: Separate File:
tr: Başka dosya :

en: Separator for Menus
tr: Menü Ayraçları

en: Set Grid _Options...
tr: Izgara _Seçeneklerini Ayarla...

en: Set Snap O_ptions...
tr: _Yakalama Seçeneklerini Ayarla...

en: Set True to let the tab expand
tr: Sekmey, genişletmek için TRUE olarak işaretleyin

en: Set True to let the tab fill its allocated area
tr: Parçacık, kendine ait alanı dolduracaksa TRUE olarak ayarlayın

en: Set True to let the widget expand
tr: Parçacığın genişlemesi isteniyorsa Doğru yapın

en: Set True to let the widget expand horizontally
tr: Parçacık yatayda büyüyecekse Doğru yapın

en: Set True to let the widget expand vertically
tr: Parçacık dikeyde büyüyecekse Doğru yapın

en: Set True to let the widget fill its allocated area
tr: Parçacık, kendine ait alanı dolduracaksa Doğru yapın

en: Set True to let the widget fill its horizontal allocated area
tr: Parçacık yatayda ayrılmış alanı dolduracaksa

en: Set True to let the widget fill its vertical allocated area
tr: Pandır düşeyde ayrılmış alanı dolduracaksa

en: Set True to let the widget resize
tr: Parçacıklar yeniden boyutlanabilir olacaksa Doğru yapın

en: Set True to let the widget shrink
tr: Parçacık küçülebilir olacaksa Doğru yapın

en: Set True to let the widget shrink horizontally
tr: Parçacık yatayda küçülecekse Doğru yapın

en: Set True to let the widget shrink vertically
tr: Parçacık dikeyde küçelecekse Doğru yapın

en: Set True to pack the tab at the start of the notebook
tr: Parçacık kutunun başına yüklenecekse TRUE oalarak ayarlayın

en: Set True to pack the widget at the start of the box
tr: Parçacık kutunun başına yüklenecekse Doğru yapın

en: Set True to propagate the style to the widget's children
tr: Biçem uydu parçacıklara da uygulanacaksa

en: Set True to start a new group of toolbar items
tr: Yeni bir araç çubuğu grubu başlatılacaksa Doğru yapın

en: Set Widget Names
tr: Parçacık İsimlerini Belirle

en: Set options for snapping to the grid
tr: ızgaraya uydurma ayarlarını belirle

en: Set the grid style and spacing
tr: Izgara biçemini ve boşluklarını ayarla

en: Set the spacing between grid lines
tr: Izgara çizgileri arasındaki mesafeyi ayarla

en: Set which parts of a widget snap to the grid
tr: Parçacığın hangi parçaları ızgaraya uydurulsun

en: Shadow Type:
tr: Gölge Türü:

en: Shadow:
tr: Gölge :

en: Shift
tr: Üstkarakter

en: Show Border:
tr: Kenarı göster :

en: Show Help
tr: Yardım Göster

en: Show Help Button
tr: Yardım Düğmesini Göster

en: Show Popup:
tr: Açılır menüyü göster

en: Show Property _Editor
tr: Öz_ellikler editörünü göster

en: Show Size:
tr: Büyüklügü Göster:

en: Show Tabs:
tr: Tab'leri göster :

en: Show Text:
tr: Metni göster :

en: Show Time:
tr: Zamanı Göster:

en: Show Titles:
tr: Başlıkları göster :

en: Show Value:
tr: Değeri göster :

en: Show Widget _Tree
tr: Parçacıklar _ağacını göster

en: Show _Clipboard
tr: _Panoyu Göster

en: Show _Grid
tr: Izgarayı _Göster

en: Show _Palette
tr: Paleti _göster

en: Show _Widget Tooltips
tr: P_arçacığın balon yardımlarını göster

en: Show the clipboard
tr: Panoyu göster

en: Show the grid (in fixed containers only)
tr: Izgarayı göster (sadece belirli boyutlarda olanlar için)

en: Show the palette of widgets
tr: Parçacık paletini göster

en: Show the property editor
tr: Özellikler editörünü göster

en: Show the tooltips of created widgets
tr: Yaratılan parçacıkların balon yardımlarını göster

en: Show the widget tree
tr: Parçacıklar ağacını göster

en: Shrink:
tr: Küçülme :

en: Side Watermark:
tr: Site işareti

en: Signal
tr: Sinyal

en: Signal Handler & Callback Functions:
tr: Sinyal yönetici ve geri-verim işlemleri :

en: Signal to emit
tr: Verilecek sinyal

en: Signal:
tr: Sinyal :

en: Signals
tr: Sinyaller

en: Size:
tr: Boyut :

en: Snap Edge:
tr: Kenarları uydur :

en: Snap Options
tr: Yakalama Seçenekleri

en: Snap widgets to the grid
tr: Parçacıkları ızgaraya göre uydur

en: Snap widgets to the grid (in fixed containers only)
tr: Parçacıkları ızgaraya uydur (sadece uygun taşıyıcılarda mümkündür)

en: Snap:
tr: Düzelt :

en: Sorry - generating source for %s is not implemented yet
tr: %s için kaynakların yaratılması henüz uygulanmamıştır

en: Sorry - pasting over a GnomeDockItem is not implemented yet.
tr: GnomeDockItem'ın üstüne yapıştırma işlemi henüz uygulanmadı.

en: Source Directory:
tr: Kaynak Dizin:

en: Source File:
tr: Kaynak dosya :

en: Source code written.
tr: Kaynak yazıldı.

en: Space Above:
tr: Boşluk (üstte):

en: Space Below:
tr: Boşluk (altta):

en: Space Inside:
tr: Boşluk (içerde):

en: Spacing:
tr: Boşluk :

en: Spin Button
tr: Döndürme düğmesi

en: Start tag expected
tr: Başlama işaretçisi bekleniyor

en: Start with the palette hidden
tr: Parçacık paletini başlanğıçda gizle

en: Start with the property editor hidden
tr: Özellikler editörünü başlangıçda gizle

en: Status Bar
tr: Durum çubuğu

en: Status Bar:
tr: Durum Çubuğu:

en: Status Message.
tr: Durum Mesajı.

en: Status:
tr: Durum:

en: Step Inc:
tr: Adımlama miktarı :

en: Stock Button:
tr: Stock düğmesi

en: Stock Item:
tr: Gnome Öğesi:

en: Store Config:
tr: Ayarları Kaydet:

en: String1:
tr: Metin1 :

en: String2:
tr: Metin2 :

en: Style
tr: Biçem

en: Style:
tr: Biçem :

en: Styles
tr: Biçemler

en: Subdirectories:
tr: Alt dizinler:

en: Support Functions:
tr: Destek işlemleri :

en: Switch Next
tr: Sonrakine geç

en: Switch Previous
tr: Öncekine geç

en: System Error
tr: Sistem hatası

en: System error message:
tr: Sistem hata mesajı:

en: Tab Horz. Border:
tr: Yatay kenar tab'i :

en: Tab Pos:
tr: Teb yeri :

en: Tab Vert. Border:
tr: Düşey kenar tab'i :

en: Table
tr: Çizelge

en: Table Caption:
tr: Tabele Etiketi:

en: Table Editor
tr: Tablo Düzenleyici

en: Text Box Color:
tr: Metin Kutusu Rengi:

en: Text Color:
tr: Metin Rengi:

en: Text Editable:
tr: Değiştirilebilir Metin:

en: Text Entry
tr: Metin girişi

en: Text Spacing:
tr: Metin Boşluğu:

en: Text Static:
tr: Durağan Metin:

en: Text View
tr: Metin Görünümü

en: Text Visible:
tr: Metin görünebilirliği :

en: Text color
tr: Metin rengi

en: Text:
tr: Metin :

en: That style name is already in use
tr: Bu biçem adı zaten kullanımda

en: The C source file to save all translatable strings in
tr: Tercüme edilebilir sözdizimlerin kaydedileceği C kaynak dosyası

en: The ID to save the history entries under
tr: Geçmiş girdilerinin kaydedileceği tanımlayıcı

en: The URL to display when the button is clicked
tr: Düğme tıklandığında gösterilecek adres

en: The X Extension events mode
tr: X eklem olayları türü

en: The X coordinate of the widget in the GtkFixed
tr: GtkFixed deki bileşenin koordinatları

en: The X coordinate of the widget in the GtkLayout
tr: GtkLaout 'daki bileşenn X koordinatları

en: The X events that the widget receives
tr: Parçacığın kabul ettiği X olayları

en: The Y coordinate of the widget in the GtkFixed
tr: GtkFixed deki bileşenin Y koordinatları

en: The Y coordinate of the widget in the GtkLayout
tr: GtkLaout 'daki bileşenn Y koordinatları

en: The accelerator key
tr: Hızlandırıcı anahtarı

en: The aspect ratio of the frame's child
tr: Çerçevenin uydusunun oluşma oranı

en: The authors of the package, one on each line
tr: Uygulamanın yazar(lar)ı, her satırda bir isim olacak şekilde:

en: The background color around the logo
tr: Amblemin civarındaki arkaplan rengi

en: The background color around the title
tr: Başlığın etrafındaki arkaplan rengi

en: The background color of the main text area
tr: Ana metin bölgesinin arkaplan rengi

en: The background color of the page
tr: Sayfanın arkaplan rengi

en: The character to use if the text should not visible, e.g. when entering passwords
tr: Eğer metin görünme zolacak ise kullanılacak karakter. örn: şifre girişlerinde

en: The class name to pass to the window manager
tr: Pencere yöneticisine geçirilecek sınıf adı

en: The class of the widget
tr: Parçacığın sınıfı

en: The climb rate of the spinbutton, used in conjunction with the Page Increment
tr: Döndürme düğmesinin tırmanma oranı, sayfa arttırımı ile beraber kullanılır

en: The color of the main text
tr: Ana metinin rengi

en: The color of the title text
tr: Üstyazı metninin rengi

en: The copyright notice
tr: Telif hakkı bilgileri

en: The current position on the ruler
tr: Cetvelin şu anki yeri

en: The data passed to the handler
tr: Yönetciye geçirilen veriler

en: The default height of the window
tr: Pencerenin öntanımlı yüksekliği

en: The default width of the window
tr: Pencerenin öntanımlı genişliği

en: The description of the widget to pass to assistive technologies
tr: Yardımcı teknolojiye aktarılacak bileşen anımlaması

en: The direction of the arrow
tr: Okun doğrultusu

en: The directory to save generated source code
tr: Yaratılacak kaynağın saklandığı dizin

en: The directory to store pixmaps
tr: Resimlerin barındığı dizin

en: The documenters of the package, one on each line
tr: Uygulamanın yazar(lar)ı, her satırda bir isim olacak şekilde

en: The edge of the handle box which snaps into position
tr: Yönetme kutusunun yerine oturan kenarı

en: The file in which the declarations of the functions to create the interface are written
tr: Kullanıcı arayüzünü yaratacak işlemlerin tanımlarının yazılacağı dosya

en: The file in which the declarations of the signal handler and callback functions are written
tr: Boş işaret yöneticileri ve geri-verim işlemlerinin tanımlarının yazılacağı dosya

en: The file in which the declarations of the support functions are written
tr: Destek işlemlerin tanımlarının yazıldığı dosya

en: The file in which the empty signal handler and callback functions are written
tr: Boş işaret yöneticileri ve geri-verim işlemlerinin yazılacağı dosya

en: The file in which the functions to create the interface are written
tr: Kullanıcı arayüzünü yaratacak işlemlerin yazılacağı dosyalar

en: The file in which the support functions are written
tr: Destek işlemlerinin yazıldığı dosya

en: The file to write source code into
tr: Kaynağın yazılacağı dosya

en: The filename must be a simple relative filename.
    Use the Project Options dialog to set it.
tr: Dosya adı normal bir göreli dosya adı olmalı.
    Ayarlamak için proje seçenekleri diyaloğunu kullanın.

en: The filename must be set in the Project Options dialog.
tr: Dosya adı proje seçenekleri diyaloğunda belirtilmek zorunda.

en: The first integer argument to pass to the function
tr: Fonksiyona geçirilecek olan ilk tamsayı argüman

en: The first string argument to pass to the function
tr: Fonksiyona geçirilecek olan ilk metinsel argüman

en: The font to use for any text in the widget
tr: Parçacıktaki tüm metinler için kullanılacak yazıtipi

en: The fraction of work that has been completed
tr: İşlemin tamamlanan bölümleri

en: The function to be called when the item is selected
tr: Nesne seçildiğinde çağrılacak olan fonksiyon

en: The function to handle the signal
tr: Bu sinyalın yöneticisi

en: The function which creates the widget
tr: Parçacığı yaratan işlem

en: The graphic to use as the background of the widget
tr: Panrçacığın arkaplanı olarak kulanılınacak resim

en: The height of the layout area
tr: Düzenleme bölgesinin yüksekliği

en: The height to scale the pixmap to
tr: Resmin ölçekleneceği yükseklik

en: The high value of the ruler
tr: Cetvelin üst değeri

en: The highest hour to show in the popup
tr: Gösterilecek en geç saat

en: The horizontal alignment
tr: yatay hizalama

en: The horizontal alignment of the arrow
tr: Okun yatay hizası

en: The horizontal alignment of the child widget
tr: Uydu parçacığın yatay hizalaması

en: The horizontal alignment of the entire label
tr: Tüm etiketin yatay hizası

en: The horizontal alignment of the frame's child
tr: Çerçevenin uydularının yatay hizası

en: The horizontal alignment of the frame's label widget
tr: Çerçeve etiket bileşeninin yatay hizası

en: The horizontal alignment of the text
tr: Metnin yatay hizalaması

en: The horizontal padding
tr: Yatay padding

en: The horizontal scale of the child widget
tr: Uydu parçacığın yatay ölçeği

en: The icon for this window
tr: Pencere ikonu

en: The icon to display
tr: Gösterilecek resim

en: The image to display along the top of the page
tr: Sayfanın yukarısında gösterilecek ana resim.

en: The initial position of the window
tr: Pencerenin başlangıçtaki konumu

en: The initial type of the curve
tr: Eğrinin başlangıçtaki tipi

en: The initial value
tr: Başlangıç değeri

en: The items in the combo list, one per line
tr: Bileşen listesindeki birimler, satır başına bir tane

en: The justification of the lines of the label
tr: Etiket metninin hizası

en: The justification of the text
tr: Metni hizası

en: The layout style of the buttons
tr: Düğmelerin düzenleme biçemi

en: The left edge of the widget in the table
tr: Çizelge içindeki parçacığın sol köşesi

en: The license which is added at the top of generated files
tr: Yaratılan her dosyanın başına eklenecek olan telif bilgisi

en: The logo to display in the top-right of the page
tr: Sayfanın sağ-üstünde gösterilecek amblem

en: The low value of the ruler
tr: Cetvelin alt değeri

en: The lowest hour to show in the popup
tr: Gösterilecek en erken saat

en: The main image to display on the side of the page.
tr: Sayfada gösterilecek ana resim.

en: The main text of the page, introducing people to the druid.
tr: Sayfanın ana metni (kullanıcılara sihirbazı tanıtan metin).

en: The maximum horizontal value
tr: Azami yatay değer

en: The maximum length of the text
tr: Metnin azami uzunluğu

en: The maximum number of history entries saved
tr: Kaydedilen geçmiş bilgilerinin azami sayısı

en: The maximum value
tr: Azami değer

en: The maximum value of the ruler
tr: Cetvelin azami değeri

en: The maximum vertical value
tr: Azami düşey değer

en: The maximum x coordinate
tr: Azami X koordinatı

en: The maximum y coordinate
tr: Azami Y koordinatı

en: The message to display
tr: Gösterilecek mesaj

en: The minimum horizontal value
tr: Asgari yatay değer

en: The minimum value
tr: Asgari değer

en: The minimum vertical value
tr: Asgari düşey değer

en: The minimum x coordinate
tr: Asgari X koordinatı

en: The minimum y coordinate
tr: Asgari Y koordinatı

en: The name of the current project
tr: Geçerli projenin adı

en: The name of the program
tr: Programın adı

en: The name of the style, which can be shared by several widgets
tr: Biçemin ismi(bu başka parçacıklar tarafından da kullanılabilir)

en: The name of the widget
tr: Parçacığın adı

en: The name of the widget to pass to assistive technologies
tr: Yardımcı bileşene aktarılacak bileşenin ismi

en: The name to pass to the window manager
tr: Pencere yöneticisine geçirilecek isim

en: The number of buttons
tr: Düğmelerin sayısı

en: The number of characters to leave space for in the entry
tr: Veri giriş alanına girilebilecek karakter sayısı

en: The number of columns in the table
tr: Çizelgedeki sütunların sayısı

en: The number of columns spanned by the widget in the table
tr: Çizelgede içindeki parçacık tarafından kaplanan sütun sayısı

en: The number of decimal digits to show
tr: Gösterilecek onluk sayıların basamak sayısı

en: The number of digits to show
tr: Gösterilecek sayı basamakları sayısı

en: The number of items in the toolbar
tr: Araç çubuğundaki nesnelerin sayısı

en: The number of notebook pages
tr: Not defteri sayfa sayısı

en: The number of pixels around icons (unused?)
tr: Simgelerin etrafındaki piksel sayısı

en: The number of pixels between columns of icons
tr: Simge sütunları arasındaki piksel sayısı

en: The number of pixels between rows of icons
tr: Simge satırları arasındaki piksel sayısı

en: The number of pixels between the text and the icon
tr: Metin ve simge arasındaki piksel sayısı

en: The number of pixels corresponding to one unit
tr: Bir birime eşdeğer piksellerin sayısı

en: The number of rows in the table
tr: Çizelgedeki sıraların sayısı

en: The number of rows spanned by the widget in the table
tr: Çizelge içindeki parçacık tarafından kaplanan sıra sayısı

en: The number of widgets in the box
tr: Kutudaki parçacıkların sayısı

en: The object which receives the signal
tr: Sinyali alan nesne

en: The orientation of a floating dock item
tr: Kaydırabilir rıhtım nesnesinin yönü

en: The orientation of the progress bar's contents
tr: İlerleme çubuğunun içeriğinin doğrultusu

en: The page increment
tr: Sayfa adımalama miktarı

en: The page size
tr: Sayfa boyutu

en: The page's position in the list of pages
tr: Sayfa listesindeki sayfa pozisyonu

en: The pixmap directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
tr: Resimler dizini belirtilmemiş .
    Lütfen Proje Seçenekleri diyaloğunda belirtin.

en: The pixmap filename
tr: Resim dosyasının adı

en: The pixmap to use as the logo
tr: Amblem olarak kullanılacak resim

en: The pixmaps directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
tr: Resimler dizini belirtilmemiş.
    Lütfen Proje Seçenekleri diyaloğunda belirtin.

en: The position of the divider
tr: Bölücünün yeri

en: The position of the handle
tr: Yönetmenin yeri

en: The position of the notebook tabs
tr: Not defteri tab'lerin yeri

en: The position of the value
tr: Değerin yeri

en: The preview text to display
tr: Gösterilecek metin

en: The preview text to show in the font selection dialog
tr: Yazıtipi seçme diyaloğunda gösterilecek önizleme metni

en: The project directory
tr: Proje dizini

en: The project directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
tr: Proje dizini belirtilmemiş.
    Lütfen Proje Seçenekleri diyaloğunda belirtin.

en: The project file
tr: Glade proje dosyası

en: The radio button group (the default is all radio buttons with the same parent)
tr: Seçim düğmesi grubu(öntanımlı olarak her seçim düğmesi aynı parentin üyesidir )

en: The radio menu item group (the default is all radio menu items with the same parent)
tr: Seçim menü nesnesi grubu(öntanımlı olarak her seçim menü nesnesi aynı grubun üyesidir)

en: The radio menu item's group
tr: Radyo menü veri giriş grubu

en: The relief style of the button
tr: Düğmelerin relief stili

en: The requested font is not available.
tr: İstenen yazıtipi yoktur .

en: The requested height of the widget (usually used to set the minimum height)
tr: Bileşenin gerekli olan yüksekliği (normal olarak asgari boyutu belirtmek için kullanılır)

en: The requested width of the widget (usually used to set the minimum width)
tr: Bileşenin gerekli olan genişliği (normal olarak asgari genişliği belirtmek için kullanılır)

en: The response code returned when the button is pressed. Select one of the standard responses or enter a positive integer value
tr: Düğmeye basılması halinde geri dönen cevap kodudur. Öntanımlı cevaplar veya pozitif bir sayı değeri girin.

en: The second integer argument to pass to the function
tr: Fonksiyona geçirilecek olan ilk tamsayı argüman

en: The second string argument to pass to the function
tr: Fonksiyona geçirilecek olan ikinci metinsel argüman

en: The selection mode
tr: Seçim türü

en: The selection mode of the columned list
tr: Sütunlu listenin seçim türü

en: The selection mode of the columned tree
tr: Sütunlu ağacın seçim tüzeği

en: The selection mode of the list
tr: Listenin seçim türü

en: The shadow type of the arrow
tr: Okun gölge tipi

en: The signal to add a handler for
tr: Yöneticisi eklenecek olan sinyal

en: The signal to emit when the accelerator is pressed
tr: Hızlandırıcı basılınca verilecek sinyal

en: The size of the font to use in the font picker button
tr: Yazıtipi seçme düğmesindeki yazıtipinin boyutu

en: The size of the notebook tabs' horizontal border
tr: Not defterinin yatay kenarının boyutu

en: The size of the notebook tabs' vertical border
tr: Not defterinin düşey kenarının boyutu

en: The source directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
tr: Kaynak dizini belirtilmemiş .
    Lütfen Proje Seçenekleri diyaloğunda belirtin.

en: The space between each child
tr: Uydular arasındaki boşluk

en: The space between each column
tr: Sütunlar arasındaki boşluk

en: The space between each row
tr: Sıralar arasındaki boşluk

en: The space between the buttons
tr: Düğmeler arası boşluk

en: The step increment
tr: Adımlama miktarı

en: The stock Gnome item to use.
tr: Kullanılacak Gnome öğesi.

en: The stock button to use
tr: Kullanılacak stock düğmesi

en: The stock icon size
tr: Stock ikon boyutu

en: The stock item to use.
tr: Kullanılacak stock öğesi.

en: The table caption to pass to assistive technologies
tr: Yardımcı mekanizmaya aktarılacak tabele etiketi

en: The text to display
tr: Gösterilecek metin

en: The text to display in the button
tr: Düğmenin üstündeki metin

en: The text to display in the popup menu
tr: Popup menüsünde gösterilecek metin

en: The text to display over the progress bar
tr: İlerleme çubuğunun üstünde gösterilecek metin

en: The tip to show when the mouse is over the item
tr: Fare nesnenin üstüne geldiğinde gösterilen balon yardım

en: The title of the color selection dialog
tr: Renk seçme diyaloğu üstyazısı

en: The title of the file selection dialog
tr: Dosya seçme diyaloğunun üstyazısı

en: The title of the font selection dialog
tr: Yazıtipi seçme diyaloğu üstyazısı

en: The title of the page
tr: Sayfanın başlığı

en: The title of the window
tr: Pencerenin üstyazısı

en: The toolbar orientation
tr: Araç çubuğu yönü

en: The toolbar style
tr: Araç çubuğu biçemi

en: The tooltip to display if the mouse lingers over the widget
tr: Fare parçacığın üstünden geçerken gösterilecek balon yardımı

en: The top edge of the widget in the table
tr: Çizelge içindeki parçacığın üst köşesi

en: The translators of the package. This should normally be left empty so that translators can add their names in the po files
tr: Paket tercümanı. Genelde burası boş bırakılır. Busayede tercüman Po dosyasına ismini yazabilir.

en: The type of shadow around the dock item
tr: Rıhtım nesnesinin etrafındaki gölgeleme tipi

en: The type of shadow around the handle box
tr: Yönetme kutusunun etrafındaki gölgenin tipi

en: The type of shadow of the columned list's border
tr: Sütunlu liste başlıklarının gölge tipi

en: The type of shadow of the columned tree's border
tr: Sütunlu ağacın kenarlarının gölge türü

en: The type of shadow of the frame
tr: Çerçevenin gölge tipi

en: The type of shadow of the viewport
tr: Bakış kutusunun gölge tipi

en: The type of the curve
tr: Eğrinin tipi

en: The type of the message box
tr: Mesaj kutusunun tipi

en: The type of the window
tr: Pencerenin tipi

en: The units of the ruler
tr: Cetvel birimleri

en: The update policy of the scale
tr: Ölçeğin yenileme kuralı

en: The update policy of the scrollbar
tr: Kaydırma çubuğunun yenileme kuralı

en: The update policy of the vertical scrollbar
tr: Düşey kaydırma çubuğunun yenileme kuralı

en: The vertical alignment
tr: Düşey hizalama

en: The vertical alignment of the arrow
tr: Okun düşey hizası

en: The vertical alignment of the child widget
tr: Uydu parçacığın düşey hizalaması

en: The vertical alignment of the entire label
tr: Tüm etiketin düşey hizası

en: The vertical alignment of the frame's label widget
tr: Çerçeve etiket bileşenini düşey hizası

en: The vertical alignment of the text
tr: Metnin dikey hizalaması

en: The vertical padding
tr: Düşey padding

en: The vertical scale of the child widget
tr: Uydu parçacığın düşey ölçeği

en: The watermark to display at the top of the page.
tr: Sayfanın solunda gösterilecek ana resim.

en: The widget can't be deleted
tr: Bu parçacık silinemez

en: The widget is created automatically as part of the parent widget, and it can't be deleted.
tr: Bu parçacık ana parçacığın bir parçası olarak otomatik olarak yaratılmıştır ve silinemez.

en: The widget's padding
tr: Parçacığın padding'i

en: The widget's position relative to its siblings
tr: Parçacığın uydularına göre göreli yeri

en: The width of each icon
tr: Her simgenin genişliği

en: The width of the border around the container
tr: Taşıyıcının etrafındaki kenarın kalınlığı

en: The width of the layout area
tr: Düzenleme bölgesinin genişliği

en: The width to scale the pixmap to
tr: Resmin ölçekleneceği genişlik

en: The wrapping of the text
tr: Metnin azami uzunluğu

en: There is no project currently open.
    Create a new project with the Project/New command.
tr: Henüz bir Proje açılmadı.
    Proje/Yeni yolundan yeni bir proje oluşturabilirsiniz.

en: Title Color:
tr: Üstyazı Rengi:

en: Title:
tr: Üstyazı :

en: Toggle Button
tr: Değiştir Düğmesi

en: Toolbar
tr: Araç çubuğu

en: Tooltip:
tr: Balon yardımı:

en: Tooltips:
tr: Balon yardımlar :

en: Top
tr: Üst

en: Translatable Strings:
tr: Tercüme edilebilir sözdizimler :

en: Translators:
tr: Tercümanlar:

en: Type
tr: Çeşit

en: Type:
tr: Tip :

en: URL:
tr: Adres:

en: Unexpected end of file
tr: Beklenmedik dosya sonlandırması

en: Unknown error code
tr: Bilinmeyen hata numarası

en: Update
tr: Yenile

en: Update Policy:
tr: Kuralı yenile :

en: Upper Hour:
tr: Üst Saat:

en: Upper Value:
tr: Üst değer :

en: Use Alpha:
tr: Alfa Kanalını Kullan:

en: Use Always:
tr: her zaman kullan :

en: Use Arrows:
tr: Okları kullanın :

en: Use Font:
tr: Yazıtipini Kullan:

en: Use Markup:
tr: İşaretleme kullan:

en: Use Size:
tr: Bu Boyu Kullan:

en: Use Underline:
tr: Altçizgi Kullan:

en: V Max:
tr: Azami düşey değer :

en: V Min:
tr: Asgari düşey değer :

en: V Padding:
tr: Düşey padding :

en: V Page Inc:
tr: Düşey sayfa adımlama miktarı :

en: V Page Size:
tr: Düşey sayfa boyutu :

en: V Policy:
tr: Düşey kuralı :

en: V Step Inc:
tr: Düşey adımlama miktarı :

en: V Value:
tr: Düşey değer :

en: Value In List:
tr: Listedeki değer :

en: Value Pos:
tr: Değer yeri :

en: Value:
tr: Değer :

en: Vertical Box
tr: Düşey kutu

en: Vertical Button Box
tr: Düşey düğme kutusu

en: Vertical Panes
tr: Düşey paneller

en: Vertical Ruler
tr: Düşey cetvel

en: Vertical Scale
tr: Düşey ölçek

en: Vertical Scrollbar
tr: Düşey kaydırma çubuğu

en: Vertical Separator
tr: Düşey ayraç

en: Vertical Snapping:
tr: Dikey Yakalama

en: Vertical Spacing:
tr: Dikey Boşluk:

en: View the Glade FAQ
tr: Glade SSS Göster

en: View the turbo start guide
tr: Hızlı başlangıç yardımcı bilgilerini göster

en: Viewport
tr: Bakış kutusu

en: Visibility of widgets. Public widgets are exported to a global map.
tr: Parçacıkların görünebilirliği. Genel parçacıklar küresel bir haritaya ithal edilir .

en: Visibility:
tr: Görünebilirlik :

en: Visible:
tr: Görünebilirlik :

en: WM Class:
tr: WM Sınıfı:

en: WM Name:
tr: WM Adı:

en: Week Numbers:
tr: Hafta numaraları :

en: What to display in the font picker button
tr: Yazıtipi seçme düğmesinde ne gösterilecek

en: When the horizontal scrollbar will be shown
tr: Yatay kaydırma çubuğunun ne zaman gösterileceği

en: When the mouse enters the window
tr: Fare pencereye giriyorsa

en: When the mouse leaves the window
tr: Fare pencereden çıkıyorsa

en: When the mouse moves
tr: Fare hareket ederse

en: When the vertical scrollbar will be shown
tr: Düşey kaydırma çubuğunun ne zaman gösterileceği

en: When the window needs redrawing
tr: Pencerenin yeniden çizilmesi gerekirse

en: When value_changed signals are emitted
tr: Değer değişti sinyalinin verileceği an

en: Where the child window is located with respect to the scrollbars
tr: Uydu parçacıkların yeri öbür parçacıkların yerini gözönüne alsın

en: Which type of project do you want to create?
tr: Nasıl bir Proje oluşturmak istiyorsunuz?

en: Widget
tr: Parçacık

en: Widget Tree
tr: Parçacık ağacı

en: Widget not found in box
tr: Parçacık, kutuda bulunamadı

en: Widget not found in fixed container
tr: Parçacık belirli taşıyıcıda bulunamadı

en: Widget not found in packer
tr: Parçacık yerleştiricide bulunamadı

en: Widget not found in table
tr: Parçacık, çizelgede bulunamadı

en: Width In Chars:
tr: Karakter genişliği:

en: Width of the left margin in pixels
tr: Sol kenar boşluk genişliğinini piksel değeri

en: Width of the right margin in pixels
tr: Sağ kenar boşluk genişliğinini piksel değeri

en: Width:
tr: Genişlik :

en: Window
tr: Pencere

en: Window Pos:
tr: Pencere Pos:

en: Word
tr: Kelime

en: Wrap Text:
tr: Metni böl :

en: Wrap:
tr: Kırp :

en: Wrapping:
tr: Kırp:

en: Write Source Code
tr: Kaynak Kodu Yaz

en: Write the source code and exit
tr: Kaynak kodu yaz ve çık

en: X Align:
tr: X ekseninde hizalama :

en: X Expand:
tr: X yönünde büyüme :

en: X Fill:
tr: X yönünde doldurma :

en: X Max:
tr: Azami X :

en: X Min:
tr: Asgari X :

en: X Pad:
tr: X pad :

en: X Scale:
tr: X ölçeği :

en: X Shrink:
tr: X yönünde küçülme :

en: Y Align:
tr: Y ekseninde hizalama :

en: Y Expand:
tr: Y yönünde büyüme :

en: Y Fill:
tr: Y yönünde doldurma :

en: Y Max:
tr: Azami Y :

en: Y Min:
tr: Asgari Y :

en: Y Pad:
tr: Y pad :

en: Y Scale:
tr: Y ölçeği :

en: Y Shrink:
tr: Y yönünde küçülme :

en: Yes
tr: Evet

en: You can't add a widget at the selected position.
    
    Tip: GTK+ uses containers to lay out widgets.
    Try deleting the existing widget and using
    a box or table container instead.
tr: Seçili yere bir parçacık eklenemez.
    
    Yardım: Gtk+ parçacıkları düzenlemek için taşıyıcılar kullanılır.
    Varolan parçacığı silip yerine bir kutu
    ya da çizelge taşıyıcısı kullanmaya çalışın.

en: You can't paste into the selected widget, since
    it is created automatically by its parent.
tr: Seçili parçacığın içine yapıştırılamaz, çünki bu parçacık,
    ana parçacık tarafından otomatik olarak yaratıldı.

en: You can't paste into windows or dialogs.
tr: Pencerelerin ya da diyalogların içine yapıştırma işlemi yapılamaz.

en: You need to copy a color or background pixmap first
tr: Öncelikle bir renk yada arkaplan resmi kopyalanmalı

en: You need to select a background pixmap to paste into
tr: Yapıştırılacak bir arkaplan resmi seçilmeli

en: You need to select a color or background to copy
tr: Kopyalanacak bir renk yada arkaplanı belirtilmeli

en: You need to select a color to paste into
tr: Yapıştırılacak bir renk seçilmeli

en: You need to select a widget to paste into
tr: Yapıştırılacak bir parçacık seçilmeli

en: You need to set the Pixmaps Directory option
tr: Resimler dizini seçeneği ayarlanmalıdır

en: You need to set the Program Name option
tr: Uygulama ismi seçeneği ayarlanmalıdır

en: You need to set the Project Directory option
tr: Proje dizini ayarlanmalıdır

en: You need to set the Project File option
tr: Proje dosyası seçeneği ayarlanmalıdır

en: You need to set the Project Name option
tr: Proje ismi seçeneği ayarlanmalıdır

en: You need to set the Source Directory option
tr: Kaynak dizini seçeneği ayarlanmalıdır

en: You need to set the Translatable Strings File option
tr: Tercüme edilebilir sözdizim dosyası ayarlanmalıdır

en: You need to set the accelerator key
tr: Hızlandırıcı anahtarı belirlenmeli

en: You need to set the handler for the signal
tr: Sinyalin yöneticisini belirtmek zorundasın

en: You need to set the signal name
tr: Sinyalin adı belirlenmeli

en: You need to set the signal to emit
tr: Verilecek sinyal belirtilmeli

en: Your project uses deprecated widgets that Gtkmm-2
    does not support.  Check your project for these
    widgets, and use their replacements.
tr: Projeniz desteklenmeyen bir Gtkmm-2 bileşeni kullanıyor.
    Bu bileşeni kontrol edin ve bunu değiştirerek kullanın.

en: _About
tr: _Hakkında

en: _About...
tr: _Hakkında...

en: _Add
tr: _Ekle

en: _Build
tr: _Yarat

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _FAQ
tr: _SSS

en: _File
tr: _Dosya

en: _Gnome
tr: _Gnome:

en: _Grid
tr: _Izgara

en: _Help
tr: _Yardım

en: _New
tr: _Yeni

en: _New File
tr: Y_eni Dosya

en: _Number of Buttons:
tr: _Düğme sayısı:

en: _Project
tr: _Projeler

en: _Show Grid
tr: _Izgarayı Göster

en: _Snap to Grid
tr: Izgaraya Göre _Uydur

en: _Standard Button Layout:
tr: _Standard Düğme Görünümü:

en: _Turbo Start
tr: _Hızlı Başlat

en: _View
tr: _Göster

en: glade: Error loading XML file.
tr: glade: XML dosyası yüklenirken hata oluştu.

en: glade: Error writing source.
tr: glade: Kaynak kodu yazarken hata oluştu.

en: glade: The XML file must be set for the '-w' or '--write-source' option.
tr: glade : '-w' ya da '--write-source' seçenekleri için XML dosyasının ismi belirtilmek zorundadır.

en: private
tr: özel

en: project
tr: proje

en: protected
tr: korumalı

en: public
tr: genel

en: replacing child of container - not implemented yet
tr: Taşıyıcının uydusunun silinmesi - bu işlem kullanılmamaktadır

en: separator
tr: ayraç
