gcc 3.1-b20020128 - en to nl translation catalogue (825 entries)

en: 
    ;; Combiner totals: %d attempts, %d substitutions (%d requiring new space),
    ;; %d successes.
nl: 
    ;; Combiner-totalen: %d pogingen, %d vervangingen (%d hadden nieuwe ruimte
    ;;  nodig), %d successen.

en: 
    Processing symbol table #%d, offset = 0x%.8lx, kind = %s
nl: 
    Symbooltabel #%d wordt verwerkt (offset = 0x%.8lx, soort = %s)

en: 
    Updating header and load commands.
nl: 
    Hoofding en laadcommandos worden aangepast.

en: 
    ldd output with constructors/destructors.
nl: 
    uitvoer van ldd met constructors/destructors.

en: 
    write_c_file - output name is %s, prefix is %s
nl: 
    write_c_file - uitvoernaam is %s, prefix is %s

en: #-lines for entering and leaving files don't match
nl: #-lijnen voor het binnengaan en verlaten van bestanden komen niet overeen

en: #include "..." search starts here:
nl: Zoektocht voor #include "..." begint hier:

en: #include <...> search starts here:
nl: Zoektocht voor #include <...> begint hier:

en: #pragma pack (pop) encountered without matching #pragma pack (push, <n>)
nl: #pragma pack (pop) tegengekomen zonder overeenkomstige #pragma pack (push, <n>)

en: #pragma pack(pop, %s) encountered without matching #pragma pack(push, %s, <n>)
nl: #pragma pack (pop, %s) tegengekomen zonder overeenkomstige #pragma pack (push, %s, <n>)

en: %R not followed by %B/C/D/E
nl: %E niet gevolgd door %B/C/D/E

en: %d constructor(s) found
nl: %d constructor(s) gevonden

en: %d destructor(s)  found
nl: %d destructor(s) gevonden

en: %d errors, %d sorries, do granting
nl: %d fouten, %d sorries, granting wordt gedaan

en: %d frame table(s) found
nl: %d frame-tabel(len) gevonden

en: %s action in PROC with no declared RESULTS
nl: %s-actie in PROC zonder gedeclareerde RESULTS

en: %s as `float' rather than `double' due to prototype
nl: %s als `float' in plaats van `double' ten gevolge van een prototype

en: %s as complex rather than floating due to prototype
nl: %s als complex in plaats van floating-point ten gevolge van een prototype

en: %s as floating rather than complex due to prototype
nl: %s als floating-point in plaats van complex ten gevolge van een prototype

en: %s as floating rather than integer due to prototype
nl: %s als floating-point in plaats van integer ten gevolge van een prototype

en: %s as integer rather than floating due to prototype
nl: %s als integer in plaats van floating-point ten gevolge van een prototype

en: %s as signed due to prototype
nl: %s als signed ten gevolge van prototype

en: %s as unsigned due to prototype
nl: %s als unsigned ten gevolge van prototype

en: %s at end of input
nl: %s aan einde van invoer

en: %s before `%s'
nl: %s voor `%s'

en: %s before string constant
nl: %s voor stringconstante

en: %s discards qualifiers from pointer target type
nl: %s laat qualifiers van doeltype van pointer vallen

en: %s expression must be referable
nl: %s expressie moet refereerbaar zijn

en: %s format, %s arg (arg %d)
nl: %s formaat, %s argument (argument %d)

en: %s from incompatible pointer type
nl: %s van incompatibel pointertype

en: %s function, region %d, offset = %ld (0x%.8lx)
nl: %s-functie, regio %d, offset = %ld (0x%.8lx)

en: %s is not addressable
nl: %s is niet addresseerbaar

en: %s makes integer from pointer without a cast
nl: %s maakt integer van pointer zonder een cast

en: %s makes pointer from integer without a cast
nl: %s maakt pointer van integer zonder een cast

en: %s makes qualified function pointer from unqualified
nl: %s maakt gekwalificeerde functiepointer van een niet gekwalificeerde

en: %s not allowed outside a PROC
nl: %s is niet toegestaan buiten een PROC

en: %s of read-only location
nl: %s van alleen-lezen locatie

en: %s of read-only member `%s'
nl: %s van alleen-lezen lid `%s'

en: %s of read-only variable `%s'
nl: %s van alleen-lezen variabele `%s'

en: %s parameter %d must be a location
nl: %s parameter %d moet een locatie zijn

en: %s returned %d exit status
nl: %s gaf exit-status %d terug

en: %s with different width due to prototype
nl: %s met andere breedte ten gevolge van prototype

en: %s: %s compiler not installed on this system
nl: %s: %s compiler niet geïnstalleerd op dit systeem

en: %s: cannot open as COFF file
nl: %s: kan niet openen als COFF-bestand

en: %s: not a COFF file
nl: %s: geen COFF-bestand

en: (Each undeclared identifier is reported only once
nl: (Elke niet-gedeclareerde naam wordt slechts één

en: (near initialization for `%s')
nl: (dicht bij initialisatie van `%s')

en: (so you should pass `%s' not `%s' to `va_arg')
nl: (dus U zou `%s' en niet `%s' moeten doorgeven aan `va_arg')

en: -E required when input is from standard input
nl: -E is nodig wanneer de invoer van standaardinvoer komt

en: -I- specified twice
nl: -I- twee keer opgegeven

en: -Wformat-extra-args ignored without -Wformat
nl: -Wformat-extra-args genegeerd zonder -Wformat

en: -Wformat-nonliteral ignored without -Wformat
nl: -Wformat-nonliteral genegeerd zonder -Wformat

en: -Wformat-security ignored without -Wformat
nl: -Wformat-security genegeerd zonder -Wformat

en: -Wformat-y2k ignored without -Wformat
nl: -Wformat-y2k genegeerd zonder -Wformat

en: -Wmissing-format-attribute ignored without -Wformat
nl: -Wmissing-format-attribute genegeerd zonder -Wformat

en: -Wuninitialized is not supported without -O
nl: -Wuninitialized wordt niet ondersteund zonder -O

en: -f%sleading-underscore not supported on this target machine
nl: -f%sleading-underscore wordt niet ondersteund op deze doelmachine

en: -fPIC is not valid with -mcoff
nl: -fPIC is niet geldig met -mcoff

en: -fPIC not valid with -mcoff
nl: -fPIC is niet geldig met -mcoff

en: -fpic and -mapcs-reent are incompatible
nl: -fpic en -mapcs-reent zijn niet compatibel

en: -fpic is not valid with -mcoff
nl: -fpic is niet geldig met -mcoff

en: -fpic not valid with -mcoff
nl: -fpic is niet geldig met -mcoff

en: -malign-functions=%d is not between 1 and %d
nl: -malign-functions=%d ligt niet tussen 1 en %d

en: -malign-jumps=%d is not between 1 and %d
nl: -malign-jumps=%d ligt niet tussen 1 en %d

en: -malign-loops=%d is not between 0 and %d
nl: -malign-loops=%d ligt niet tussen 0 en %d

en: -malign-loops=%d is not between 1 and %d
nl: -malign-loops=%d ligt niet tussen 1 en %d

en: -mapcs-26 and -mapcs-32 may not be used together
nl: -mapcs-26 en -mapcs-32 mogen niet samen gebruikt worden

en: -mapcs-stack-check incompatible with -mno-apcs-frame
nl: -mapcs-stack-check is niet compatibel met -mno-apcs-frame

en: -mbig-endian and -mlittle-endian may not be used together
nl: -mbig-endian en -mlittle-endian mogen niet samen gebruikt worden

en: -mbranch-cost=%d is not between 0 and 5
nl: -mbranch-cost=%d ligt niet tussen 0 en 5

en: -mbsd and -mxopen incompatible
nl: -mbsd en -mxopen zijn niet compatibel

en: -mbsd and -pedantic incompatible
nl: -mbsd en -pedantic zijn niet compatibel

en: -mregparm=%d is not between 0 and %d
nl: -mregparm=%d ligt niet tussen 0 en %d

en: -msoft-float and -mhard_float may not be used together
nl: -msoft-float en -mhard_float mogen niet samen gebruikt worden

en: -mxopen and -pedantic incompatible
nl: -mxopen en -pedantic zijn niet compatibel

en: -p option not supported: use -pg instead
nl: de -p optie wordt niet ondersteund: gebruik -pg

en: -pg and -fomit-frame-pointer are incompatible
nl: -pg en -fomit-frame-pointer zijn niet compatibel

en: -shared not valid with -mcoff
nl: -shared is niet geldig met -mcoff

en: -static not valid with -mcoff
nl: -static is niet geldig met -mcoff

en: -symbolic not valid with -mcoff
nl: -symbolic is niet geldig met -mcoff

en: -traditional is deprecated and may be removed
nl: -traditional is verouderd en zal misschien verwijderd worden

en: ;; Combiner statistics: %d attempts, %d substitutions (%d requiring new space),
    ;; %d successes.
nl: ;; Combiner-statistieken: %d pogingen, %d vervangingen (%d hadden nieuwe ruimte
    ;;  nodig), %d successen.

en: APCS reentrant code not supported.  Ignored
nl: APCS reentrant code wordt niet ondersteund.  Genegeerd

en: ASSIGN to variable that is too small
nl: ASSIGN naar een variabele die te klein is

en: BASE variable never declared
nl: BASE-variabele nooit gedeclareerd

en: CASE selector with variable range
nl: CASE-selector met variabel bereik

en: CASE value out of range
nl: CASE-waarde buiten bereik

en: ELSE label not within a CASE statement
nl: ELSE-label niet in een CASE-statement

en: End of search list.
nl: Einde van opzoekingslijst.

en: GCC does not yet properly implement `[*]' array declarators
nl: GCC heeft nog geen fatsoenlijke implementatie van `[*]' declaratoren van arrays

en: GNU C does not support -C without using -E
nl: GNU C ondersteunt -C niet wanneer -E niet gebruikt wordt

en: GNU compiler does not support statically allocated objects
nl: de GNU compiler ondersteunt geen statisch gealloceerde objecten

en: I/O error on output
nl: I/O-fout op uitvoer

en: ISO C does not support plain `complex' meaning `double complex'
nl: ISO C ondersteunt simpele `complex' niet in de betekenis van `double complex'

en: ISO C forbids range expressions in switch statements
nl: ISO C verbiedt het gebruik van bereik-expressies in switch statements

en: ISO C forbids taking the address of a label
nl: ISO C verbiedt het nemen van het adres van een label

en: ISO C forbids the address of a cast expression
nl: ANSI C verbiedt het adres van een cast-expressie

en: ISO C++ forbids range expressions in switch statements
nl: ISO C++ verbiedt het gebruik van bereik-expressies in switch statements

en: ISO C++ forbids taking the address of a label
nl: ISO C++ verbiedt het nemen van het adres van een label

en: ISO C89 does not support `[*]' array declarators
nl: ISO C89 ondersteunt geen `[*]' declaratoren van arrays

en: ISO C89 does not support `static' or type qualifiers in parameter array declarators
nl: ISO C89 ondersteunt geen `static' of type-qualificaties in declaratoren van parameter arrays

en: ISO C89 does not support complex types
nl: ISO C89 ondersteunt geen complexe types

en: Junk after end of expression.
nl: Brol na einde van expressie.

en: L%d cache latency unknown for %s
nl: L%d cache-latency niet gekend voor %s

en: POS may not be specified for a list of field declarations
nl: POS mag niet opgegeven worden voor een lijst van veld-declaraties

en: RETURN not allowed outside PROC
nl: RETURN is niet toegestaan buiten PROC

en: RETURN with a value, in PROC returning void
nl: RETURN met waarde, in een PROC die void teruggeeft

en: RETURN with no value and no RESULT action in procedure
nl: RETURN zonder waarde en geen RESULTS-actie in procedure

en: The number of CASE selectors does not match the number of CASE label lists
nl: Het aantal CASE-selectors komt niet overeen met het aantal CASE-label lijsten

en: [Leaving %s]
nl: [%s wordt verlaten]

en: [cannot find %s]
nl: [kan %s niet vinden]

en: \x used with no following hex digits
nl: \x gebruikt zonder daaropvolgende hexadecimale cijfers

en: __alignof__ applied to an incomplete type
nl: __alignof__ toegepast op een onvolledig type

en: __builtin_longjmp second argument must be 1
nl: tweede argument van `__builtin_longjmp' moet 1 zijn

en: __builtin_saveregs not supported by this target
nl: __builtin_saveregs wordt niet ondersteund op dit doelsysteem

en: __builtin_trap not supported by this target
nl: `__builtin_trap' wordt niet ondersteund op dit doelsysteem

en: `%%%c' yields only last 2 digits of year
nl: `%%%c' geeft enkel de laatste twee cijfers van het jaartal

en: `%%%c' yields only last 2 digits of year in some locales
nl: `%%%c' geeft enkel de laatste twee cijfers van het jaartal in sommige omgevingen

en: `%d' operand isn't a register
nl: operand `%d' is geen register

en: `%s' attribute applies only to functions
nl: het `%s' attribuut heeft enkel betekenis voor functies

en: `%s' attribute directive ignored
nl: attribuut-commando `%s' wordt genegeerd

en: `%s' attribute does not apply to types
nl: het `%s' attribuut heeft geen betekenis voor types

en: `%s' attribute ignored
nl: het `%s' attribuut wordt genegeerd

en: `%s' attribute ignored for `%s'
nl: het `%s' attribuut wordt genegeerd voor `%s'

en: `%s' attribute only applies to function types
nl: het `%s' attribuut heeft enkel betekenis voor functie-types

en: `%s' cannot be statically allocated
nl: `%s' kan niet statisch gealloceerd worden

en: `%s' declared as function returning a function
nl: `%s' gedeclareerd als een functie die een functie teruggeeft

en: `%s' declared as function returning an array
nl: `%s' gedeclareerd als een functie die een array teruggeeft

en: `%s' declared inline after being called
nl: `%s' als 'inline' gedeclareerd na oproep

en: `%s' declared inline after its definition
nl: `%s' als 'inline' gedeclareerd na de definitie

en: `%s' defined both normally and as an alias
nl: `%s' is zowel als alias en als normale naam gedefinieerd

en: `%s' fails to be a typedef or built in type
nl: `%s' is geen typedef of ingebouwd type

en: `%s' has an incomplete type
nl: `%s' heeft een onvolledig type

en: `%s' has both `extern' and initializer
nl: `%s' heeft zowel `extern' als een beginwaarde

en: `%s' initialized and declared `extern'
nl: `%s' krijgt beginwaarde en is als `extern' gedeclareerd

en: `%s' is an unrecognized format function type
nl: `%s' is een onbekend type formaatfunctie

en: `%s' is narrower than values of its type
nl: `%s' is smaller dan waarden van zijn type

en: `%s' is normally a non-static function
nl: `%s' is gewoonlijk een niet-static funtie

en: `%s' is not at beginning of declaration
nl: `%s' staat niet aan het begin van een declaratie

en: `%s' is not defined outside of function scope
nl: `%s' is niet gedefinieerd buiten een functie

en: `%s' is promoted to `%s' when passed through `...'
nl: `%s' wordt naar `%s' gepromoveerd indien het via `...' wordt doorgegeven

en: `%s' is usually a function
nl: `%s' is meestal een functie

en: `%s' locally external but globally static
nl: `%s' is locaal `extern', maar globaal `static'

en: `%s' must not be declared readonly
nl: `%s' mag niet als alleen-lezen gedeclareerd worden

en: `%s' previously declared here
nl: `%s' tevoren hier gedeclareerd

en: `%s' previously defined here
nl: `%s' tevoren hier gedefinieerd

en: `%s' redeclared as different kind of symbol
nl: `%s' als ander soort symbool geherdeclareerd

en: `%s' takes only zero or two arguments
nl: `%s' neemt ofwel geen, ofwel twee argumenten

en: `%s' undeclared (first use in this function)
nl: `%s' is hier niet gedeclareerd (eerste gebruik in deze functie)

en: `%s' undeclared here (not in a function)
nl: `%s' is hier niet gedeclareerd (niet in een functie)

en: `%s' used prior to declaration
nl: `%s' gebruikt vóór declaratie

en: `%s' was declared `extern' and later `static'
nl: `%s' was als `extern' gedeclareerd en daarna als `static'

en: `%s' was declared implicitly `extern' and later `static'
nl: `%s' was impliciet als `extern' gedeclareerd en daarna als `static'

en: `%s' was previously implicitly declared to return `int'
nl: `%s' was tevoren impliciet gedeclareerd om een `int' terug te geven

en: `%s' was used with no declaration before its definition
nl: `%s' werd voor haar definitie gebruikt zonder declaratie

en: `%s' was used with no prototype before its definition
nl: `%s' werd voor haar definitie gebruikt zonder protoype

en: `-p' not supported; use `-pg' and gprof(1)
nl: `-p' wordt niet ondersteund; gebruik `-pg' en gprof(1)

en: `...' in old-style identifier list
nl: `...' in naamlijst in oude stijl

en: `/*' within comment
nl: `/*' binnen commentaar

en: `__alignof' applied to a bit-field
nl: `__alignof' toegepast op bitveld

en: `__builtin_next_arg' called without an argument
nl: `__builtin_next_arg' opgeroepen zonder argument

en: `enum %s' incomplete in scope ending here
nl: `enum %s' onvolledig in bereik dat hier eindigt

en: `long long long' is too long for GCC
nl: `long long long' is te lang voor GCC

en: `noreturn' function does return
nl: `noreturn' functie keert terug

en: `noreturn' function returns non-void value
nl: `noreturn' functie geeft niet-void waarde terug

en: `return' with a value, in function returning void
nl: `return' met waarde in een functie die void teruggeeft

en: `return' with no value, in function returning non-void
nl: `return' zonder waarde in een functie die een niet-void waarde teruggeeft

en: `sizeof' applied to a bit-field
nl: `sizeof' toegepast op een bitveld

en: `struct %s' incomplete in scope ending here
nl: `struct %s' onvolledig in bereik dat hier eindigt

en: `this' is unavailable for static member functions
nl: `this' is niet beschikbaar in static member-funties

en: `union %s' incomplete in scope ending here
nl: `union %s' onvolledig in bereik dat hier eindigt

en: `va_start' used in function with fixed args
nl: `va_start' gebruikt in functie met vaste argumenten

en: `void' in parameter list must be the entire list
nl: `void' in parameterlijst moet de gehele parameterlijst zijn

en: a global declaration
nl: een globale declaratie

en: a parameter
nl: een parameter

en: a parameter list with an ellipsis can't match an empty parameter name list declaration
nl: een parameterlijst met een beletselteken kan niet overeenkomen met een declaratie met lege parameterlijst

en: a previous local
nl: een eerdere locale

en: address of global register variable `%s' requested
nl: adres van globale registervariabele `%s' gevraagd

en: address of register variable `%s' requested
nl: adres van registervariabele `%s' gevraagd

en: aggregate initializer is not constant
nl: aggregaat-beginwaarde is geen constante

en: aggregate initializer uses complicated arithmetic
nl: aggregaat-beginwaarde gebruikt ingewikkelde berekening

en: alias arg not a string
nl: alias-argument is geen string

en: alias definitions not supported in this configuration; ignored
nl: alias-definities worden niet ondersteund in deze configuratie; genegeerd

en: alignment may not be specified for `%s'
nl: er kan geen alignment opgegeven worden voor `%s'

en: an argument type that has a default promotion can't match an empty parameter name list declaration
nl: een argumenttype dat een standaardpromotie heeft kan niet overeenkomen met een declaratie met lege parameterlijst

en: argument #%d is a structure
nl: argument #%d is een structure

en: argument %d is READonly
nl: argument %d is alleen-lezen

en: argument %d must be referable
nl: argument %d moet refereerbaar zijn

en: argument %d of %s must be a location
nl: argument %d van %s moet een locatie zijn

en: argument 2 of ASSOCIATE must not be an empty string
nl: argument 2 van ASSOCIATE mag geen lege string zijn

en: argument 2 of MODIFY must not be an empty string
nl: argument 2 van MODIFY mag geen lege string zijn

en: argument 2 to MODIFY must be a string
nl: argument 2 van MODIFY moet een string zijn

en: argument 3 to MODIFY must be a string
nl: argument 3 van MODIFY moet een string zijn

en: argument `%s' doesn't match prototype
nl: argument `%s' komt niet overeen met prototype

en: argument of `__builtin_args_info' must be constant
nl: argument voor `__builtin_args_info' moet een constante zijn

en: argument of `__builtin_args_info' out of range
nl: argument voor `__builtin_args_info' buiten bereik

en: argument of `asm' is not a constant string
nl: het argument van `asm' is geen constante string

en: argument to NUM is not discrete
nl: argument voor NUM is niet discreet

en: arguments given to macro `%s'
nl: argumenten aan macro `%s' gegeven

en: arithmetic on pointer to an incomplete type
nl: rekensom met pointer naar onvolledig type

en: array `%s' assumed to have one element
nl: array `%s' wordt aangenomen één element te bevatten

en: array index in non-array initializer
nl: array-index in beginwaarde van niet-array

en: array initialized from non-constant array expression
nl: array krijgt niet-constante array-expressie als beginwaarde

en: array size missing in `%s'
nl: array-grootte ontbreekt in `%s'

en: array subscript has type `char'
nl: array subscript is van het type `char'

en: array subscript is not an integer
nl: array subscript is geen integer

en: array tuple index out of range
nl: index van array-tupel buiten bereik

en: array type has incomplete element type
nl: arraytype heeft onvolledig elementtype

en: array type value used where scalar is required
nl: waarde van array-type gebruikt waar een scalair nodig is

en: arrays of functions are not meaningful
nl: arrays van functies zijn niet betekenisvol

en: asm template is not a string constant
nl: asm-template is geen stringconstante

en: assignment
nl: toewijzing

en: assignment to final field `%s' not in constructor
nl: toekenning aan final-veld `%s' niet in constructor

en: attempt to take address of bit-field structure member `%s'
nl: poging om het adres te nemen van lid `%s' van een bitveld-structure

en: attributes in parameter array declarator ignored
nl: attributen genegeerd in declarator van parameter-array

en: bad header version
nl: slechte versie van hoofding

en: bad initializer for field `%s'
nl: ongeldige beginwaarde voor veld `%s'

en: bad magic number
nl: slecht magisch getal

en: bad magic number in file '%s'
nl: slecht magisch getal in bestand '%s'

en: bad raw header version
nl: slechte versie van rauwe hoofding

en: bad string constant
nl: slechte stringconstante

en: bad string length in %s
nl: slechte stringlengte in %s

en: bad value (%s) for %s switch
nl: slechte waarde (%s) foor optie %s

en: bad value (%s) for -mabi= switch
nl: slechte waarde (%s) voor optie -mabi=

en: bad value (%s) for -march= switch
nl: slechte waarde (%s) voor de -march= optie

en: bad value (%s) for -mcmodel= switch
nl: slechte waarde (%s) voor optie -mcmodel=

en: bad value (%s) for -mcpu switch
nl: slechte waarde (%s) voor optie -mcpu

en: bad value (%s) for -mcpu= switch
nl: slechte waarde (%s) voor de -march= optie

en: bad value (%s) for -mips switch
nl: slechte waarde (%s) voor optie -mips

en: bad value (%s) for -mmodel switch
nl: slechte waarde (%s) voor optie -mmodel

en: bad value (%s) for -msdata switch
nl: slechte waarde (%s) voor optie -msdata

en: bad value `%s' for -mcpu switch
nl: slechte waarde `%s' voor optie -mcpu

en: bad value `%s' for -mfp-rounding-mode switch
nl: slechte waarde `%s' voor optie -mfp-rounding-mode

en: bad value `%s' for -mfp-trap-mode switch
nl: slechte waarde `%s' voor optie -mfp-trap-mode

en: bad value `%s' for -mmemory-latency
nl: slechte waarde `%s' voor -mmeroy-latency

en: bad value `%s' for -mtrap-precision switch
nl: slechte waarde `%s' voor optie -mtrap-precision

en: bit-field `%s' has invalid type
nl: bitveld `%s' heeft een ongeldig type

en: bit-field `%s' width not an integer constant
nl: breedte van bitveld `%s' is geen integerconstante

en: both long and short specified for `%s'
nl: zowel 'long' als 'short' opgegeven voor `%s'

en: both signed and unsigned specified for `%s'
nl: zowel 'signed' als 'unsigned' opgegeven voor `%s'

en: braced-group within expression allowed only inside a function
nl: accolade-groep in expressie enkel toegestaan binnen een functie

en: braces around scalar initializer
nl: accolades rond scalaire beginwaarde

en: break statement not within loop or switch
nl: break-statement niet in een lus of switch

en: built-in function `%s' declared as non-function
nl: ingebouwde functie `%s' gedeclareerd als niet-functie

en: built-in function `%s' not currently supported
nl: ingebouwde functie `%s' wordt op het ogenblik niet ondersteund

en: c4x_address_cost: Invalid addressing mode
nl: c4x_address_cost: Ongeldige addresseringsmodus

en: c4x_operand_subword: address not offsettable
nl: c4x_operand_subword: adres kan niet geoffset worden

en: called from here
nl: van hieruit opgeroepen

en: called object is not a function
nl: opgeroepen object is geen functie

en: can't inline call to `%s'
nl: kan oproep van `%s' niet inline maken

en: can't set `%s' attribute after definition
nl: kan het `%s' attribuut niet instellen na een definitie

en: cannot EXIT label `%s' outside current function
nl: kan geen EXIT uitvoeren voor label `%s' buiten huidige functie

en: cannot GOTO label `%s' outside current function
nl: kan geen GOTO uitvoeren naar label `%s' dat buiten de huidige functie ligt

en: cannot disable built-in function `%s'
nl: ingebouwde functie `%s' kan niet uitgeschakeld worden

en: cannot find `%s'
nl: kan %s niet vinden

en: cannot find `ldd'
nl: kan `ldd' niet vinden

en: cannot find `nm'
nl: kan `nm' niet vinden

en: cannot inline function `main'
nl: kan functie `main' niet inline maken

en: cannot put object with volatile field into register
nl: een object met een volatile veld kan niet in een register geplaatst worden

en: case label does not reduce to an integer constant
nl: case-label valt niet te herleiden tot een integerconstante

en: case label lower limit is not a discrete constant expression
nl: ondergrens van case-label is geen discrete constante expressie

en: case label must be a discrete constant expression
nl: case-label moet een discrete constante expressie zijn

en: case label not within a switch statement
nl: case-label niet in een switch-statement

en: case label upper limit is not a discrete constant expression
nl: bovengrens van case-label is geen discrete constante expressie

en: case selector not compatible with label
nl: case-selector niet compatibel met label

en: cast discards qualifiers from pointer target type
nl: cast laat qualifiers van doeltype van pointer vallen

en: cast does not match function type
nl: cast komt niet overeen met het functietype

en: cast from pointer to integer of different size
nl: cast van pointer naar integer met andere grootte

en: cast increases required alignment of target type
nl: cast verhoogt het benodigde alignment van het doeltype

en: cast specifies array type
nl: cast geeft array-type op

en: cast specifies function type
nl: cast geeft functie-type op

en: cast to pointer from integer of different size
nl: cast naar pointer van integer met andere grootte

en: cast to union type from type not present in union
nl: cast naar union-type van een type dat geen deel uitmaakt van de union

en: causing unhandled exception `%s' (this is flaged only once)
nl: niet-opgevangen exception `%s' wordt veroorzaakt (dit wordt maar één keer vermeld)

en: cccp error: invalid special hash type
nl: cccp fout: ongeldig soort van speciale hash

en: char-array initialized from wide string
nl: char-array heeft wide string als beginwaarde

en: character constant too long
nl: karakterconstante te lang

en: collect2 version %s
nl: collect2 versie %s

en: comma at end of enumerator list
nl: komma aan het einde van enumerator-lijst

en: comparison between pointer and integer
nl: vergelijking tussen pointer en integer

en: comparison between signed and unsigned
nl: vergelijking tussen signed en unsigned

en: comparison is always false due to limited range of data type
nl: vergelijking is altijd vals omwille van het beperkte bereik van het datatype

en: comparison is always true due to limited range of data type
nl: vergelijking is altijd waar omwille van het beperkte bereik van het datatype

en: comparison of complete and incomplete pointers
nl: vergelijking van volledige en onvolledige pointers

en: comparison of distinct pointer types lacks a cast
nl: een cast ontbreekt bij vergelijking van ongelijke pointer-types

en: comparison of promoted ~unsigned with constant
nl: vergelijking van gepromoveerde ~unsigned met constante

en: comparison of promoted ~unsigned with unsigned
nl: vergelijking van gepromoveerde ~unsigned met unsigned

en: comparison of unsigned expression < 0 is always false
nl: vergelijking van 'unsigned' expressie < 0 is altijd vals

en: comparison of unsigned expression >= 0 is always true
nl: vergelijking van 'unsigned' expressie >= 0 is altijd waar

en: comparisons like X<=Y<=Z do not have their mathematical meaning
nl: vergelijkingen als 'X <= Y <= Z' hebben niet hun wiskundige betekenis

en: complex invalid for `%s'
nl: 'complex' ongeldig voor `%s'

en: concatenation of string literals with __FUNCTION__ is deprecated.  This feature will be removed in future
nl: concatenatie van stringconstantes met __FUNCTION__ is verouderd.  Deze mogelijkheid zal in de toekomst verwijderd worden

en: conditional expression not allowed in %s
nl: voorwaardelijke expressie niet toegestaan in `%s'

en: conditional expression not allowed in this context
nl: voorwaardelijke expressie niet toegestaan in deze context

en: conflicting declarations of `%s'
nl: conflicterende declaraties van `%s'

en: conflicting types for `%s'
nl: conflicterende types voor `%s'

en: conflicting types for built-in function `%s'
nl: conflicterende types voor ingebouwde functie `%s'

en: const declaration for `%s' follows non-const
nl: 'const' declaratie voor `%s' volgt niet-'const' declaratie

en: const objects cannot go in .sdata/.sbss
nl: constante objecten kunnen niet in .sdata/.sbbs geplaatst worden

en: continue statement not within a loop
nl: continue-statement niet in een lus

en: control reaches end of non-void function
nl: einde van niet-void functie werd bereikt zonder teruggeefwaarde

en: conversion lacks type at end of format
nl: conversie mist type aan het einde van het formaat

en: conversion to non-scalar type requested
nl: conversie naar niet-scalair type gevraagd

en: could not convert 0x%l.8x into a region
nl: kon 0x%l.8x niet naar een regio omzetten

en: data definition has no type or storage class
nl: datadefinitie heeft geen type of opslagklasse

en: data type of `%s' isn't suitable for a register
nl: datatype van `%s' is niet geschikt voor een register

en: decimal constant is so large that it is unsigned
nl: decimale constante is zo groot dat hij unsigned is

en: declaration for parameter `%s' but no such parameter
nl: declaratie voor parameter `%s' maar er is zo geen parameter

en: declaration of `%s' as array of functions
nl: `%s' wordt gedeclareerd als een array van functies

en: declaration of `%s' as array of voids
nl: `%s' wordt gedeclareerd als een array van voids

en: declaration of `%s' has `extern' and is initialized
nl: de declaratie van `%s' is `extern' en heeft een beginwaarde

en: declaration of `%s' shadows %s
nl: de declaratie van `%s' verbergt %s

en: declaration of `%s' shadows a parameter
nl: de declaratie van `%s' verbergt een parameter

en: declaration of `%s' shadows a symbol from the parameter list
nl: de declaratie van `%s' verbergt een symbool uit de parameterlijst

en: decrement
nl: decrementeren

en: decrement of pointer to unknown structure
nl: decrementeren van pointer naar onbekend structure

en: dereferencing `void *' pointer
nl: `void *' pointer wordt gederefereerd

en: dereferencing pointer to incomplete type
nl: dereferentie van pointer naar onvolledig type

en: division by zero
nl: deling door nul

en: division by zero in #if
nl: deling door nul in `#if'

en: duplicate (or overlapping) case value
nl: herhaalde (of overlappende) case-waarde

en: duplicate CASE value
nl: herhaalde CASE-waarde

en: duplicate `%s'
nl: herhaalde `%s'

en: duplicate `const'
nl: herhaalde `const'

en: duplicate `restrict'
nl: herhaalde `restrict'

en: duplicate `volatile'
nl: herhaalde `volatile'

en: duplicate case value
nl: herhaalde case-waarde

en: duplicate definition `%s'
nl: herhaalde definitie `%s'

en: duplicate grant for `%s'
nl: herhaalde grant voor `%s'

en: duplicate label declaration `%s'
nl: herhaalde label-declaratie `%s'

en: duplicate member `%s'
nl: herhaald lid `%s'

en: dynamic dependencies.
nl: dynamische dependencies.

en: dynamic dependency %s not found
nl: dynamische dependency %s niet gevonden

en: elements of array `%s' have incomplete type
nl: elementen van array `%s' hebben een onvolledig type

en: embedded `\0' in format
nl: ingesloten `\0' in formaat

en: empty body in an else-statement
nl: leeg body in een else-statement

en: empty character constant
nl: lege karakterconstante

en: empty declaration
nl: lege declaratie

en: empty expression in string index
nl: lege expressie in string-index

en: empty index range in initializer
nl: leeg indexbereik in beginwaarde

en: empty range
nl: leeg bereik

en: empty range in array tuple
nl: leeg indexbereik in array-tupel

en: empty range specified
nl: leeg bereik opgegeven

en: empty scalar initializer
nl: lege scalaire beginwaarde

en: enum defined inside parms
nl: enum gedinieerd binnen parameters

en: enumeration values exceed range of largest integer
nl: enumeratiewaarden overschrijden het bereik van de grootste integer

en: enumerator value for `%s' not integer constant
nl: enumeratiewaarde voor `%s' is geen integrale constante

en: escape sequence out of range for character
nl: escape-sequentie buiten bereik voor karakter

en: excess elements in array initializer
nl: overtollige elementen in beginwaarde van array

en: excess elements in scalar initializer
nl: overtollige elementen in beginwaarde van scalair

en: excess elements in struct initializer
nl: overtollige elementen in beginwaarde van struct

en: excess elements in union initializer
nl: overtollige elementen in beginwaarde van union

en: excess initializer for field `%s'
nl: overtollige beginwaarde voor veld `%s'

en: excess unnamed initializers
nl: overtollige onbenoemde beginwaarden

en: expression statement has incomplete type
nl: expressie-statement heeft onvolledig type

en: expression will always cause RANGEFAIL
nl: expressie zal altijd RANGEFAIL veroorzaken

en: extern declaration of `%s' doesn't match global one
nl: externe declaratie van `%s' komt niet overeen met de globale declaratie

en: extra brace group at end of initializer
nl: extra accolade-groep aan einde van beginwaarde

en: extra elements in scalar initializer
nl: extra elementen in scalaire beginwaarde

en: extra semicolon in struct or union specified
nl: extra puntkomma opgegeven in struct of union

en: failed to find class '%s'
nl: kan klasse '%s' niet vinden

en: field `%s' declared as a function
nl: veld `%s' als een functie gedeclareerd

en: field `%s' has incomplete type
nl: veld `%s' heeft een onvolledig type

en: field `%s' not found
nl: veld `%s' niet gevonden

en: fini function found in object %s
nl: fini-functie gevonden in object %s

en: first argument of `%s' should be `int'
nl: eerste argument van `%s' zou een `int' moeten zijn

en: first argument to `va_arg' not of type `va_list'
nl: het eerste argument van `va_arg' is geen `va_list'

en: flexible array member in union
nl: flexibele array als lid van union

en: flexible array member not at end of struct
nl: flexibele array niet laatste lid van struct

en: floating constant exponent has no digits
nl: exponent van floating-point constante heeft geen cijfers

en: floating constant may not be in radix 16
nl: floating-point constante mag niet in basis 16 staan

en: floating constant misused
nl: floating-point constante verkeerd gebruikt

en: floating constant out of range
nl: floating-point constante buiten bereik

en: floating point overflow in expression
nl: floating-point overflow in expressie

en: for each function it appears in.)
nl: keer vermeld voor elke functie waarin hij staat.)

en: format argument is not a pointer (arg %d)
nl: formaat-argument is geen pointer (argument %d)

en: format argument is not a pointer to a pointer (arg %d)
nl: formaat-argument is geen pointer naar een pointer (argument %d)

en: format string arg follows the args to be formatted
nl: de formaatstring volgt de te formatteren argumenten

en: format string arg not a string type
nl: de formaatstring is geen string-type

en: fp software completion requires -mtrap-precision=i
nl: fp vervollediging in software heeft -mtrap-precision=i nodig

en: function `%s' is initialized like a variable
nl: typedef `%s' krijgt beginwaarde alsof het een variabele is

en: function `%s' redeclared as inline
nl: functie `%s' geherdeclareerd als inline

en: function `%s' redeclared with attribute noinline
nl: functie `%s' geherdeclareerd met noinline attribuut

en: function `%s' was previously declared within a block
nl: functie `%s' was tevoren binnen een blok gedeclareerd

en: function call has aggregate value
nl: functie-oproep heeft geaggregeerde waarde

en: function declaration isn't a prototype
nl: functie-declaratie is geen prototype

en: function declared `noreturn' has a `return' statement
nl: als `noreturn' gedeclareerde functie bevat een `return' statement

en: function definition declared `auto'
nl: functie-definitie als `auto' gedeclareerd

en: function definition declared `register'
nl: functie-definitie als `register' gedeclareerd

en: function definition declared `typedef'
nl: functie-definitie als `typdef' gedeclareerd

en: function does not return string type
nl: functie geeft geen string-type terug

en: function might be possible candidate for attribute `noreturn'
nl: deze functie is een mogelijke kandidaat voor het `noreturn' attribuut

en: function return type cannot be function
nl: de terugkeerwaarde van een functie kan geen funtie zijn

en: function returns address of local variable
nl: functie geeft adres van lokale variabele terug

en: gcc driver version %s executing gcc version %s
nl: gcc stuurprogramma versie %s voert gcc versie %s uit

en: gcc version %s
nl: gcc versie %s

en: global register variable `%s' used in nested function
nl: globale registervariabele `%s' gebruikt in geneste functie

en: global register variable follows a function definition
nl: globale registervariabele volgt op een functiedefinitie

en: global register variable has initial value
nl: globale registervariabele heeft beginwaarde

en: hex escape out of range
nl: hexadecimale escape-waarde buiten bereik

en: hex escape sequence out of range
nl: hexadecimale escape sequence buiten bereik

en: hexadecimal floating constant has no exponent
nl: hexadecimale floating-point constante heeft geen exponent

en: ignoring pragma: %s
nl: pragma wordt genegeerd: %s

en: implicit declaration of function `%s'
nl: impliciete declaratie van functie `%s'

en: incompatibilities between object file & expected values
nl: incompatibiliteiten tussen objectbestand & verwachte waarden

en: incompatible array tuple element %s
nl: incompatibel array-tupel element %s

en: incompatible index mode
nl: incompatibele index-modus

en: incompatible modes in %s
nl: incompatibele modi in %s

en: incompatible modes in concat expression
nl: incompatibele modi in concat-expressie

en: incompatible modes in parameter 2
nl: incompatibele modes in parameter 2

en: incompatible operands to %s
nl: incompatibele operands voor %s

en: incompatible record mode
nl: incompatibele record-modus

en: incompatible type for argument %d of `%s'
nl: incompatibel type voor argument %d van `%s'

en: incompatible type for argument %d of indirect function call
nl: incompatibel type voor argument %d van onrechtstreekse functie-oproep

en: incompatible types in %s
nl: incompatibele types bij %s

en: incomplete CASE - %s not handled
nl: onvolledige CASE - %s niet opgevangen

en: increment
nl: incrementeren

en: increment of pointer to unknown structure
nl: incrementeren van pointer naar onbekend structure

en: init function found in object %s
nl: init-functie gevonden in object %s

en: initialization
nl: initialisatie

en: initialized variable `%s' is marked dllimport
nl: variable met beginwaarde `%s' is als dllimport aangeduid

en: initializer element is not computable at load time
nl: beginwaarde-element kan niet berekend worden tijdens het laden

en: initializer element is not constant
nl: beginwaarde-element is niet constant

en: initializer fails to determine size of `%s'
nl: beginwaarde legt grootte van `%s' niet vast

en: initializer for floating value is not a floating constant
nl: initializer voor floating-point waarde is geen floating-point constante

en: initializer for integer value is too complicated
nl: initializer voor integerwaarde is te ingewikkeld

en: initializer for static variable is not constant
nl: beginwaarde voor static variabele is geen constante

en: initializer for static variable uses complicated arithmetic
nl: beginwaarde voor static variabele gebruikt ingewikkelde berekening

en: initializer is not an array or string mode
nl: beginwaarde is geen array of string-modus

en: initializer-string for array of chars is too long
nl: beginwaarde-string voor array van chars is te lang

en: inline float constants not supported on this host
nl: inline floatconstantes worden op deze host niet ondersteund

en: inlining failed in call to `%s'
nl: inline maken mislukt in oproep van `%s'

en: instruction scheduling not supported on this target machine
nl: instructie-scheduling wordt niet ondersteund op deze doelmachine

en: int-array initialized from non-wide string
nl: int-array heeft niet-wide string als beginwaarde

en: integer constant contains digits beyond the radix
nl: integerconstante bevat cijfers buiten de basis

en: integer constant is so large that it is unsigned
nl: integerconstante is zo groot dat hij unsigned is

en: integer constant out of range
nl: integerconstante buiten bereik

en: integer overflow in expression
nl: integer overflow in expressie

en: integer overflow in preprocessor expression
nl: integer-overflow in preprocessor-expressie

en: internal error
nl: interne fout

en: internal error - use of undefined type
nl: interne fout -- niet gedefinieerd type gebruikt

en: internal error in check_format_string
nl: interne fout in check_format_string

en: internal error:  unknown expression mode in %s
nl: interne fout:  onbekende expressie-modus in %s

en: internal error:  unknown type of expression
nl: interne fout: onbekende expressie-soort

en: interworking forces APCS-32 to be used
nl: interworking forceert het gebruikt van APCS-32

en: invalid #-line
nl: ongeldige #-lijn

en: invalid #ident
nl: ongeldige #ident

en: invalid #line
nl: ongeldige #line

en: invalid %%C value
nl: ongeldige waarde voor %%C

en: invalid %%E value
nl: ongeldige waarde voor %%E

en: invalid %%L value
nl: ongeldige waarde voor %%L

en: invalid %%M value
nl: ongeldige waarde voor %%M

en: invalid %%N value
nl: ongeldige waarde voor %%N

en: invalid %%O value
nl: ongeldige waarde voor %%O

en: invalid %%P value
nl: ongeldige waarde voor %%P

en: invalid %%Q value
nl: ongeldige waarde voor %%Q

en: invalid %%R value
nl: ongeldige waarde voor %%R

en: invalid %%U value
nl: ongeldige waarde voor %%U

en: invalid %%V value
nl: ongeldige waarde voor %%V

en: invalid %%h value
nl: ongeldige waarde voor %%h

en: invalid %%m value
nl: ongeldige waarde voor %%m

en: invalid %%r value
nl: ongeldige waarde voor %%r

en: invalid %%s value
nl: ongeldige waarde voor %%s

en: invalid %%xn code
nl: ongeldige code voor %%xn

en: invalid %B value
nl: ongeldige waarde voor %B

en: invalid %C value
nl: ongeldige waarde voor %C

en: invalid %D value
nl: ongeldige waarde voor %D

en: invalid %E value
nl: ongeldige waarde voor %E

en: invalid %H value
nl: ongeldige waarde voor %H

en: invalid %P operand
nl: ongeldige operand voor %P

en: invalid %Q value
nl: ongeldige waarde voor %Q

en: invalid %h value
nl: ongeldige waarde voor %h

en: invalid %o value
nl: ongeldige waarde voor %o

en: invalid %p value
nl: ongeldige waarde voor %p

en: invalid %q value
nl: ongeldige waarde voor %q

en: invalid %s
nl: ongeldige %s

en: invalid %s/S value
nl: ongeldige waarde voor %s/S

en: invalid %x/X value
nl: ongeldige waarde voor %x/X

en: invalid C'xx'
nl: ongeldige C'xx'

en: invalid PC in line number table
nl: ongeldige PC in tabel met regelnummers

en: invalid UNSPEC as operand
nl: ongeldige UNSPEC als operand

en: invalid arg to `__builtin_frame_address'
nl: ongeldig argument voor `__builtin_frame_address'

en: invalid arg to `__builtin_return_address'
nl: ongeldig argument voor `__builtin_return_address'

en: invalid array tuple label
nl: ongeldig label voor array-tupel

en: invalid expression as operand
nl: ongeldige expressie als operand

en: invalid initial value for member `%s'
nl: ongeldige beginwaarde voor member `%s'

en: invalid initializer
nl: ongeldige beginwaarde

en: invalid initializer for bit string
nl: ongeldige beginwaarde voor bit-string

en: invalid left operand of %s
nl: ongeldige linker operand van %s

en: invalid lvalue in assignment
nl: ongeldige lvalue in toewijzing

en: invalid lvalue in decrement
nl: ongeldige lvalue bij decrementeren

en: invalid lvalue in increment
nl: ongeldige lvalue bij incrementeren

en: invalid lvalue in unary `&'
nl: ongeldige lvalue bij unaire `&'

en: invalid macro name
nl: ongeldige macronaam

en: invalid operand of %s
nl: ongeldige operand van %s

en: invalid operand output code
nl: ongeldige operand voor uitvoercode

en: invalid operand to %H/%L code
nl: ongeldige operand voor %H/%L-code

en: invalid operand to %N code
nl: ongeldige operand voor %N-code

en: invalid operand to %R code
nl: ongeldige operand voor %R-code

en: invalid operand to %T/%B code
nl: ongeldige operand voor %T/%B-code

en: invalid operand to %U code
nl: ongeldige operand voor %U-code

en: invalid operand to %V code
nl: ongeldige operand voor %V-code

en: invalid operand to %p code
nl: ongeldige operand voor %p-code

en: invalid operand to %s code
nl: ongeldige operand voor %s-code

en: invalid operands to binary %s
nl: ongeldige operanden voor binaire %s-operator

en: invalid register name for `%s'
nl: ongeldige registernaam voor `%s'

en: invalid right operand of %s
nl: ongeldige rechter operand van %s

en: invalid second arg to __builtin_prefetch; using zero
nl: ongeldig tweede argument voor __builtin_prefetch; zal nul gebruiken

en: invalid storage class for function `%s'
nl: ongeldige opslagklasse voor functie `%s'

en: invalid third arg to __builtin_prefetch; using zero
nl: ongeldig derde argument voor __builtin_prefetch; zal nul gebruiken

en: invalid truth-value expression
nl: ongeldige waarheidsexpressie

en: invalid type argument of `%s'
nl: ongeldig type-argument `%s'

en: invalid type argument of `->'
nl: ongeldig type-argument voor `->'

en: invalid type modifier within pointer declarator
nl: ongeldige type-modifier binnen pointer-declarator

en: invalid use of `restrict'
nl: ongeldig gebruik van `restrict'

en: invalid use of `this' at top level
nl: ongeldig gebruik van `this' op hoogste niveau

en: invalid use of array with unspecified bounds
nl: ongeldig gebruik van een array zonder opgegeven grenzen

en: invalid use of incomplete typedef `%s'
nl: ongeldig gebruik van onvolledige typedef `%s'

en: invalid use of non-lvalue array
nl: ongeldig gebruik van array die geen lvalue is

en: invalid use of undefined type `%s %s'
nl: ongeldig gebruik van het niet gedefinieerde type `%s %s'

en: invalid use of void expression
nl: ongeldig gebruik van een void-expressie

en: invalid vector type for attribute `%s'
nl: ongeldig vector-type voor attribuut `%s'

en: junk at end of signature string
nl: Brol aan einde van signature-string.

en: label %s referenced outside of any function
nl: naar label %s gerefereerd buiten enige functie

en: label `%s' defined but not used
nl: label `%s' gedefinieerd maar niet gebruikt

en: label `%s' used but not defined
nl: label `%s' gebruikt maar niet gedefinieerd

en: label found outside of CASE statement
nl: label gevonden buiten een CASE-statement

en: label not within a CASE statement
nl: label niet in een CASE-statement

en: label within scope of cleanup or variable array
nl: label binnen bereik van opruiming of variabele array

en: language %s not recognized
nl: taal %s niet herkend

en: large integer implicitly truncated to unsigned type
nl: grote integer impliciet afgekapt naar 'unsigned' type

en: ld returned %d exit status
nl: ld gaf exit-status %d terug

en: left shift count >= width of type
nl: teller van links shift is >= breedte van het type

en: left shift count is negative
nl: teller van links shift is negatief

en: left-hand operand of comma expression has no effect
nl: linker operand van comma-expressie heeft geen effect

en: lefthand side of assignment is not a location
nl: linkerkant van toewijzing is geen locatie

en: library function `%s' declared as non-function
nl: bibliotheekfunctie `%s' gedeclareerd als niet-functie

en: load command map, %d cmds, new size %ld.
nl: laadcommando-kaart, %d commando's, nieuwe grootte %ld.

en: long or short specified with char for `%s'
nl: 'long' of 'short' opgegeven bij 'char' voor `%s'

en: long or short specified with floating type for `%s'
nl: 'long' of 'short' opgegeven bij floating-point type voor `%s'

en: long, short, signed or unsigned invalid for `%s'
nl: 'long', 'short', 'signed' of 'unsigned' ongeldig voor `%s'

en: long, short, signed or unsigned used invalidly for `%s'
nl: ongeldig gebruik van 'long', 'short', 'signed' of 'unsigned' voor `%s'

en: may not use both -EB and -EL
nl: -EB en -EL mogen niet samen gebruikt worden

en: may not use both -mfp64 and -m4650
nl: -mfp64 en -m4650 mogen niet samen gebruikt worden

en: may not use both -mfp64 and -msingle-float
nl: -mfp64 en -msingle-float mogen niet samen gebruikt worden

en: members
nl: leden

en: missing argument in `__builtin_args_info'
nl: ontbrekend argument in `__builtin_args_info'

en: missing braces around initializer
nl: accolades ontbreken rond beginwaarde

en: missing index expression
nl: ontbrekende index-expressie

en: missing initializer
nl: beginwaarde ontbreekt

en: mode in label is not discrete
nl: modus in label is niet discreet

en: mode mismatch in %s expression
nl: modi in %s expressie komen niet overeen

en: mode mismatch in parameter %d
nl: geen overeenkomst van modus in parameter %d

en: mode of `%s' is not a mode
nl: modus van `%s' is geen modus

en: modification by `asm'
nl: aanpassing door `asm'

en: multi-character character constant
nl: karakterconstante met meer dan één karakter

en: multiple default labels found in a CASE statement
nl: meerdere default-labels gevonden in één CASE-statement

en: multiple default labels in one switch
nl: meerdere default-labels in één switch

en: multiple parameters named `%s'
nl: meerdere parameters hebben de naam `%s'

en: multiple storage classes in declaration of `%s'
nl: meerdere opslagklassen in declaratie van `%s'

en: negative integer implicitly converted to unsigned type
nl: negatieve integer impliciet omgezet naar 'unsigned' type

en: negative width in bit-field `%s'
nl: bitveld `%s' heeft een negatieve breedte

en: nested extern declaration of `%s'
nl: geneste externe declaratie van `%s'

en: nested function `%s' declared `extern'
nl: geneste functie `%s' is als `extern' gedeclareerd

en: nested redefinition of `%s'
nl: geneste herdefinitie van `%s'

en: no EXITable label named `%s'
nl: er is geen EXITable label dat `%s' heet

en: no INTEGER type can hold a pointer on this configuration
nl: geen enkel INTEGER-type kan een pointer bevatten in deze configuratie

en: no arguments
nl: geen argumenten

en: no closing `]' for `%%[' format
nl: geen eind-`]' voor `%%[' formaat

en: no cmd_strings found
nl: geen cmd_strings gevonden

en: no data type for mode `%s'
nl: geen datatype voor modus `%s'

en: no initializer value for fixed field `%s'
nl: geen beginwaarde voor fixed veld `%s'

en: no initializer value for variant field `%s'
nl: geen beginwaarde voor variant-veld `%s'

en: no label named `%s'
nl: er is geen label dat `%s' heet

en: no previous declaration for `%s'
nl: geen eerdere declaratie voor `%s'

en: no previous prototype for `%s'
nl: geen eerder prototype voor `%s'

en: no semicolon at end of struct or union
nl: geen puntkomma aan het einde van een struct of union

en: no symbol table found
nl: geen symbooltabel gevonden

en: no vector mode with the size and type specified could be found
nl: er kon geen vectormodus gevonden worden met de opgegeven grootte en type

en: non-ANSI-standard escape sequence, `\%c'
nl: niet-ANSI-standaard escape sequence `\%c'

en: non-boolean mode in conditional expression
nl: niet-boolean modus in voorwaardelijke expressie

en: non-constant array tuple index range
nl: niet-constant indexbereik van array-tupel

en: non-constant expression
nl: niet-constante expressie

en: non-constant start index for tuple
nl: niet-constante start-index voor tupel

en: non-constant value for tag field `%s'
nl: niet-constante waarde voor tagveld `%s'

en: non-prototype definition here
nl: niet-prototype definitie hier

en: non-static declaration for `%s' follows static
nl: niet-static declaratie voor `%s' volgt static declaratie

en: non-static method '%s' overrides static method
nl: niet-static methode '%s' vervangt static methode

en: nonconstant array index in initializer
nl: niet-constante array-index in beginwaarde

en: nonconstant initializer for `%s'
nl: niet-constante beginwaarde voor `%s'

en: not a static field `%s'
nl: `%s' is geen static veld

en: not found
nl: niet gevonden

en: null format string
nl: formaatstring is NULL

en: number of arguments doesn't match prototype
nl: aantal argumenten kom niet overeen met prototype

en: numeric constant contains digits beyond the radix
nl: numerieke constante bevat cijfers buiten de basis

en: numeric constant with no digits
nl: numerieke constante zonder cijfers

en: octal escape sequence out of range
nl: octale escape sequence buiten bereik

en: offset outside bounds of constant string
nl: offset buiten de grenzen van een constante string

en: old raw header file
nl: oud bestand met rauwe hoofding

en: only weak aliases are supported in this configuration
nl: enkel zwakke aliasen worden in deze configuratie ondersteund

en: operand number out of range in format
nl: operand buiten bereik in formaat

en: operation on `%s' may be undefined
nl: bewerking op `%s' is mogelijk niet gedefinieerd

en: options enabled:
nl: ingeschakelde opties:

en: options passed:
nl: meegegeven opties:

en: ordered comparison of pointer with integer zero
nl: geordende vergelijking van een pointer met integer nul

en: overflow in constant expression
nl: overflow in constante expressie

en: overflow in enumeration values
nl: overflow in enumeratiewaarden

en: overflow in implicit constant conversion
nl: overflow in impliciete omzetting van constante

en: parameter 2 must be a location
nl: parameter 2 moet een locatie zijn

en: parameter `%s' declared void
nl: parameter `%s' als void gedeclareerd

en: parameter `%s' has incomplete type
nl: parameter `%s' heeft een onvolledig type

en: parameter `%s' has just a forward declaration
nl: parameter `%s' heeft enkel een voorwaartse declaratie

en: parameter `%s' is initialized
nl: parameter `%s' krijgt beginwaarde

en: parameter `%s' points to incomplete type
nl: parameter `%s' wijst naar een onvolledig type

en: parameter has incomplete type
nl: parameter heeft een onvolledig type

en: parameter name missing from parameter list
nl: parameternaam ontbreekt uit parameterlijst

en: parameter name omitted
nl: parameternaam weggelaten

en: parameter names (without types) in function declaration
nl: parameternamen (zonder types) in functiedeclaratie

en: parameter points to incomplete type
nl: parameter wijst naar een onvolledig type

en: parm types given both in parmlist and separately
nl: parametertypes zowel in parameterlijst als apart opgegeven

en: parse error
nl: parse-fout

en: parse error; also virtual memory exceeded
nl: parse-fout; ook is het virtueel geheugen opgebruikt

en: parser stack overflow
nl: stack overflow in parser

en: passing arg %d of `%s'
nl: doorgeven van argument %d van `%s'

en: passing arg %d of pointer to function
nl: doorgeven van argument %d van pointer naar functie

en: pointer of type `void *' used in arithmetic
nl: pointer van type `void *' gebruikt in rekensom

en: pointer of type `void *' used in subtraction
nl: pointer van type `void *' gebruikt in aftrekking

en: pointer targets in %s differ in signedness
nl: doelen van pointer in %s verschillen in signedness

en: pointer to a function used in arithmetic
nl: pointer naar functie gebruikt in rekensom

en: pointer to a function used in subtraction
nl: pointer naar functie gebruikt in aftrekking

en: pointer type mismatch in conditional expression
nl: pointertypes in voorwaardelijke expressie komen niet overeen

en: pointer/integer type mismatch in conditional expression
nl: types in voorwaardelijke expressie komen niet overeen (pointer/integer)

en: pointers are not permitted as case values
nl: pointers zijn niet toegestaan als case-waarden

en: possible range failure (not inside function)
nl: mogelijke bereik-fout (niet in een functie)

en: powerset is not addressable
nl: powerset kan niet geaddresseerd worden

en: powerset tuple element out of range
nl: element van powerset-tupel buiten bereik

en: previous declaration of `%s'
nl: eerdere declaratie van `%s'

en: previous declaration of function `%s' was inline
nl: eerdere declaratie van functie `%s' was inline

en: previous declaration of function `%s' with attribute noinline
nl: eerdere declaratie van functie `%s' had het noinline attribuut

en: previous definition of `%s'
nl: eerdere definitie van `%s'

en: previous external decl of `%s'
nl: eerdere externe declaratie van `%s'

en: previous grant for `%s'
nl: eerdere grant voor `%s'

en: previous implicit declaration of `%s'
nl: eerdere impliciete declaratie van `%s'

en: previously used here
nl: tevoren hier gebruikt

en: profiling not supported with -mg
nl: profileren wordt niet ondersteund wanneer -mg gebruikt wordt

en: promoted argument `%s' doesn't match prototype
nl: gepromoveerd argument `%s' komt niet overeen met prototype

en: prototype for `%s' follows
nl: prototype voor `%s' volgt

en: prototype for `%s' follows and argument %d doesn't match
nl: prototype voor `%s' volgt en argument %d komt niet overeen

en: prototype for `%s' follows and number of arguments doesn't match
nl: prototype voor `%s' volgt en aantal argumenten komt niet overeen

en: range failure (not inside function)
nl: bereik-fout (niet in een functie)

en: raw header buffer too small
nl: buffer voor rauwe hoofding te klein

en: read %ld bytes, expected %ld, from %s
nl: %ld bytes gelezen (%ld verwacht) van %s

en: redeclaration of `%s'
nl: herdeclaratie van `%s'

en: redeclaration of `enum %s'
nl: herdeclaratie van `enum %s'

en: redefinition of `%s'
nl: herdefinitie van `%s'

en: redefinition of `struct %s'
nl: herdefinitie van `struct %s'

en: redefinition of `union %s'
nl: herdefinitie van `union %s'

en: redirecting stdout: %s
nl: bij het herleiden van standaarduitvoer: %s

en: redundant redeclaration of `%s' in same scope
nl: overbodige herdeclaratie van `%s' in zelfde bereik

en: register name given for non-register variable `%s'
nl: registernaam opgegeven voor niet-registervariabele `%s'

en: register name not specified for `%s'
nl: registernaam niet opgegeven voor `%s'

en: register variable `%s' used in nested function
nl: registervariabele `%s' gebruikt in geneste functie

en: relational operator not allowed for this mode
nl: relationele operator niet toegestaan voor deze modus

en: repetition count is not an integer constant
nl: herhalings-aantal is geen integerconstante

en: repetition value not constant
nl: herhalings-aantal is niet constant

en: request for member `%s' in something not a structure or union
nl: vraag naar lid `%s' in iets dat geen structure of union is

en: requested alignment is not a constant
nl: gevraagd alignment is geen constante

en: requested alignment is not a power of 2
nl: gevraagd alignment is geen macht van 2

en: requested alignment is too large
nl: gevraagd alignment is te groot

en: return type of `%s' is not `int'
nl: het type van de teruggeefwaarde van `%s' is niet `int'

en: right hand side of assignment is a mode
nl: rechterkant van toewijzing is een modus

en: right shift count >= width of type
nl: teller van rechtse shift is >= breedte van het type

en: right shift count is negative
nl: teller van rechtse shift is negatief

en: rounding mode not supported for VAX floats
nl: afrondingsmodus niet ondersteund voor VAX-floats

en: second arg to `__builtin_expect' must be a constant
nl: tweede argument voor `__builtin_expect' moet een constante zijn

en: second arg to `__builtin_prefetch' must be a constant
nl: tweede argument voor `__builtin_prefetch' moet een constante zijn

en: second argument of `%s' should be `char **'
nl: tweede argument van `%s' zou een `char **' moeten zijn

en: second parameter of `va_start' not last named argument
nl: de tweede parameter van `va_start' is niet het laatste benoemde argument

en: section attribute cannot be specified for local variables
nl: sectie-attribuut kan niet opgegeven worden voor lokale variabelen

en: section attribute not allowed for `%s'
nl: sectie-attribuut niet toegestaan voor `%s'

en: section attributes are not supported for this target
nl: sectie-attributen worden niet ondersteund op dit doelsysteem

en: section of `%s' conflicts with previous declaration
nl: sectie van `%s' geeft een conflict met een eerdere declaratie

en: section pointer missing
nl: sectie-pointer ontbreekt

en: shadowing built-in function `%s'
nl: ingebouwde functie `%s' wordt verborgen

en: shadowing library function `%s'
nl: bibliotheekfunctie `%s' wordt verborgen

en: shift count >= width of type
nl: teller van shift is >= breedte van het type

en: shift count is negative
nl: teller van shift is negatief

en: size applied to a function mode
nl: size toegepast op een functie-modus

en: size of array `%s' has non-integer type
nl: grootte van array `%s' is van een niet-integraal type

en: size of array `%s' is negative
nl: grootte van array `%s' is negatief

en: size of array `%s' is too large
nl: omvang van array `%s' is te groot

en: size of return value of `%s' is %u bytes
nl: grootte van teruggeefwaarde van `%s' is %u bytes

en: size of variable `%s' is too large
nl: variabele `%s' is te groot

en: sizeof applied to a function type
nl: sizeof toegepast op een functie-type

en: sizeof applied to a void mode
nl: sizeof toegepast op een void-modus

en: sizeof applied to a void type
nl: sizeof toegepast op een void-type

en: sizeof applied to an incomplete mode
nl: sizeof toegepast op een onvolledige modus

en: sizeof applied to an incomplete type
nl: sizeof toegepast op een onvolledig type

en: spurious trailing `%%' in format
nl: overbodige `%%' achteraan formaat

en: static declaration for `%s' follows non-static
nl: static declaratie voor `%s' volgt niet-static declaratie

en: static or type qualifiers in abstract declarator
nl: `static' of type-modifier in abstracte declarator

en: static variable `%s' is marked dllimport
nl: statische variable `%s' is als dllimport aangeduid

en: storage class specified for parameter `%s'
nl: opslagklasse opgegeven voor parameter `%s'

en: storage class specified for structure field `%s'
nl: opslagklasse opgegeven voor structure-veld `%s'

en: storage class specified for typename
nl: opslagklasse opgegeven voor typenaam

en: storage size of `%s' isn't constant
nl: opslaggrootte van `%s' is niet constant

en: storage size of `%s' isn't known
nl: opslaggrootte van `%s' is onbekend

en: string length `%d' is greater than the length `%d' ISO C%d compilers are required to support
nl: stringlengte `%d' is groter dan `%d', de lengte die ISO C%d compilers moeten ondersteunen

en: string repetition operand is non-constant bitstring
nl: string herhalings-operand is een niet-constante bitstring

en: string section missing
nl: string-sectie ontbreekt

en: struct type value used where scalar is required
nl: waarde van struct-type gebruikt waar een scalair nodig is

en: structure
nl: structuur

en: subscript has type `char'
nl: subscript is van het type `char'

en: subscript missing in array reference
nl: subscript ontbreekt in array-referentie

en: subscripted value is neither array nor pointer
nl: waarde met subscript is noch een array, noch een pointer

en: suggest parentheses around && within ||
nl: gebruik liefst haakjes rond && binnen ||

en: suggest parentheses around + or - in operand of &
nl: gebruik liefst haakjes rond + of - in een operand van &

en: suggest parentheses around + or - inside shift
nl: gebruik liefst haakjes rond + of - binnen een shift

en: suggest parentheses around arithmetic in operand of ^
nl: gebruik liefst haakjes rond een rekensom in een operand van ^

en: suggest parentheses around arithmetic in operand of |
nl: gebruik liefst haakjes rond een rekensom in een operand van |

en: suggest parentheses around assignment used as truth value
nl: gebruik liefst haakjes rond toewijzingen die als waarheid gebruikt worden

en: suggest parentheses around comparison in operand of &
nl: gebruik liefst haakjes rond een vergelijking in een operand van &

en: suggest parentheses around comparison in operand of ^
nl: gebruik liefst haakjes rond een vergelijking in een operand van ^

en: suggest parentheses around comparison in operand of |
nl: gebruik liefst haakjes rond een vergelijking in een operand van |

en: switch quantity not an integer
nl: switch-waarde is geen integer

en: target CPU does not support APCS-26
nl: doel-CPU ondersteunt APCS-26 niet

en: target CPU does not support APCS-32
nl: doel-CPU ondersteunt APCS-32 niet

en: target CPU does not support interworking
nl: doel-CPU ondersteunt geen interworking

en: the meaning of `\a' varies with -traditional
nl: de betekenis van `\a' varieert naargelang -traditional al dan niet gebruikt wordt

en: the meaning of `\x' varies with -traditional
nl: de betekenis van `\x' varieert naargelang -traditional al dan niet gebruikt wordt

en: the only valid combination is `long double'
nl: de enige geldige combinatie is `long double'

en: third arg to `__builtin_prefetch' must be a constant
nl: derde argument voor `__builtin_prefetch' moet een constante zijn

en: third argument of `%s' should probably be `char **'
nl: derde argument van `%s' zou waarschijnlijk een `char **' moeten zijn

en: this function may return with or without a value
nl: deze functie kan met of zonder waarde tergukeren

en: this is a previous declaration
nl: dit is een eerdere declaratie

en: this is the first ELSE label
nl: dit is het eerste ELSE-label

en: this is the first default label
nl: dit is het eerste default-label

en: this is the first entry for that value
nl: dit is de eerste vermelding van deze waarde

en: this is the first entry overlapping that value
nl: dit is de eerste waarde die die waarde overlapt

en: this target machine does not have delayed branches
nl: deze doelmachine heeft geen delayed branches

en: too few arguments for format
nl: te weinig argumenten voor formaat

en: too few arguments for this format string
nl: te weinig argumenten voor deze formaatstring

en: too few arguments to function
nl: te weinig argument voor functie

en: too few arguments to function `%s'
nl: te weinig argumenten voor functie `%s'

en: too few arguments to procedure
nl: te weinig argumenten voor procedure

en: too few arguments to procedure `%s'
nl: te weinig argumenten voor procedure `%s'

en: too many arguments for format
nl: teveel argumenten voor formaat

en: too many arguments for this format string
nl: teveel argumenten voor deze formaatstring

en: too many arguments to function
nl: teveel argumenten voor functie

en: too many arguments to function `%s'
nl: teveel argumenten voor functie `%s'

en: too many arguments to function `va_start'
nl: teveel argumenten voor functie `va_start'

en: too many arguments to procedure
nl: teveel argumenten voor procedure

en: too many arguments to procedure `%s'
nl: teveel argumenten voor procedure `%s'

en: too many cases to do CASE completeness testing
nl: teveel gevallen om CASE-volledigheidstesten uit te voeren

en: too many tag labels
nl: teveel tag-labels

en: top-level declaration of `%s' specifies `auto'
nl: top-level declaratie van `%s' specifieert `auto'

en: trap mode not supported for VAX floats
nl: trapmodus niet ondersteund voor VAX-floats

en: two or more data types in declaration of `%s'
nl: twee of meer data types in de declaratie van `%s'

en: two types specified in one empty declaration
nl: twee types opgegeven in één lege declaratie

en: type defaults to `int' in declaration of `%s'
nl: type krijgt standaardwaarde `int' in de declaratie van `%s'

en: type mismatch in conditional expression
nl: types in voorwaardelijke expressie komen niet overeen

en: type mismatch with previous external decl
nl: type-conflict met eerdere externe declaratie

en: type mismatch with previous implicit declaration
nl: type-conflict met eerdere impliciete declaratie

en: type of `%s' defaults to `int'
nl: `%s' krijgt standaardtype `int'

en: type of external `%s' is not global
nl: type van extern symbool `%s' is niet globaal

en: type of formal parameter %d is incomplete
nl: het type van formele parameter %d is onvolledig

en: type qualifiers for `%s' conflict with previous decl
nl: type-qualifiers voor `%s' geven een conflict met een eerdere declaratie

en: typedef `%s' is initialized
nl: typedef `%s' krijgt beginwaarde

en: types are not quite compatible
nl: types zijn niet helemaal compatibel

en: unable to mmap file '%s'
nl: kan bestand '%s' niet mmap'en

en: unable to open dynamic dependency '%s'
nl: kan dynamische dependency '%s' niet openen

en: unable to open file '%s'
nl: kan bestand '%s' niet openen

en: unable to stat file '%s'
nl: kan bestand '%s' niet stat'en

en: undefined or invalid # directive
nl: ongedefinieerd of ongeldig #-commando

en: undefining `%s'
nl: `%s' wordt geondefinieerd

en: union cannot be made transparent
nl: union kan niet transparant gemaakt worden

en: union type value used where scalar is required
nl: waarde van union-type gebruikt waar een scalair nodig is

en: unknown C standard `%s'
nl: onbekende C standaard `%s'

en: unknown conversion type character 0x%x in format
nl: onbekend typeconversie-karakter 0x%x in formaat

en: unknown conversion type character `%c' in format
nl: onbekend typeconversie-karakter `%c' in formaat

en: unknown escape sequence `\%c'
nl: onbekende escape sequence `\%c'

en: unknown escape sequence: `\' followed by char code 0x%x
nl: onbekende escape sequence: `\' gevolgd door karaktercode 0x%x

en: unknown field `%s' specified in initializer
nl: onbekend veld `%s' opgegeven in beginwaarde

en: unknown machine mode `%s'
nl: onbekende machine-modus `%s'

en: unknown set constructor type
nl: onbekend type verzameling-constructor

en: unknown {de,en}code_mach_o_hdr return value %d
nl: onbekende returnwaarde %d voor {de,en}code_mach_o_hdr

en: unnamed fields of type other than struct or union are not allowed
nl: onbenoemde velden van een type anders dan struct of union zijn niet toegestaan

en: unnamed struct/union that defines no instances
nl: naamloze struct/union die geen instanties definieert

en: unrecognized format specifier
nl: onbekende formaatspecificatie

en: unsupported arg to `__builtin_frame_address'
nl: niet-ondersteund argument voor `__builtin_frame_address'

en: unsupported arg to `__builtin_return_address'
nl: niet-ondersteund argument voor `__builtin_return_address'

en: unsupported version
nl: niet-ondersteunde versie

en: unterminated comment
nl: niet-beëindigde commentaar

en: unterminated format string
nl: formaatstring niet beëindigd

en: unterminated string or character constant
nl: niet-beëindigde string- of karakterconstante

en: untyped expression as argument %d
nl: expressie zonder type als argument %d

en: useless keyword or type name in empty declaration
nl: nutteloos sleutelwoord of typenaam in lege declaratie

en: variable `%s' declared `inline'
nl: variabele `%s' als inline gedeclareerd

en: variable `%s' has initializer but incomplete type
nl: variabele `%s' heeft beginwaarde, maar een onvolledig type

en: variable or field `%s' declared void
nl: variabele of veld `%s' als void gedeclareerd

en: variable-sized object may not be initialized
nl: object van variabele lengte mag geen beginwaarde krijgen

en: void value not ignored as it ought to be
nl: void-waarde niet genegeerd zoals het hoort

en: volatile register variables don't work as you might wish
nl: 'volatile' registervariabelen werken niet zoals U zou willen

en: warning:
nl: let op:

en: warning:
nl: let op:

en: weak declaration of `%s' must be public
nl: de zwakke declaratie van `%s' moet publiek zijn

en: weak declaration of `%s' must precede definition
nl: de zwakke declaratie van `%s' moet aan de definitie voorafgaan

en: width of `%s' exceeds its type
nl: breedte van `%s' overschrijdt zijn type

en: width of integer constant changes with -traditional
nl: breedte van integerconstante verandert met -traditional

en: width of integer constant may change on other systems with -traditional
nl: breedte van integerconstante kan veranderen op andere systemen met -traditional

en: writing into constant object (arg %d)
nl: constant object wordt beschreven (argument %d)

en: writing load commands.
nl: laadcommandos worden geschreven.

en: wrong number of arguments specified for `%s' attribute
nl: verkeerd aantal argumenten opgegeven voor het `%s' attribuut

en: wrong type argument to abs
nl: argument van verkeerd type voor abs

en: wrong type argument to bit-complement
nl: argument van verkeerd type voor bit-complement

en: wrong type argument to conjugation
nl: argument van verkeerd type voor vervoeging

en: wrong type argument to decrement
nl: argument van verkeerd type voor decrementeren

en: wrong type argument to increment
nl: argument van verkeerd type voor incrementeren

en: wrong type argument to unary exclamation mark
nl: argument van verkeerd type voor unair uitroepingsteken

en: wrong type argument to unary minus
nl: argument van verkeerd type voor unaire min

en: wrong type argument to unary plus
nl: argument van verkeerd type voor unaire plus

en: wrote %ld bytes, expected %ld, to %s
nl: %ld bytes geschreven (%ld verwacht) naar %s

en: zero or negative size array `%s'
nl: array `%s' heeft grootte die negatief of 0 is

en: zero width for bit-field `%s'
nl: bitveld `%s' heeft breedte 0

en: zero-length format string
nl: formaatstring van lengte 0
