gcc 2.97 20001112 (experimental) - en to sv translation catalogue (1162 entries)

en: 
     Options for %s:
sv: 
     Flaggor för %s:

en: 
    Execution times (seconds)
sv: 
    Exekveringstider (sekunder)

en: 
    For bug reporting instructions, please see:
sv: 
    Instruktioner för bugrapportering, se:

en: 
    Go ahead? (y or n)
sv: 
    Fortsätta? (y eller n)

en: 
    Options starting with -g, -f, -m, -O, -W, or --param are automatically
     passed on to the various sub-processes invoked by %s.  In order to pass
     other options on to these processes the -W<letter> options must be used.
sv: 
    Flaggor som börjar med -g, -f, -m, -O, -W eller --param skickas automatiskt
    vidare till de barnprocesser som startas av %s. För att skicka med andra
    flaggor till dessa processer måste flaggan -W<bokstav> användas.

en: 
    Processing symbol table #%d, offset = 0x%.8lx, kind = %s
sv: 
    Processar symboltabell #%d, index = 0x%.8lx, sort = %s

en: 
    Target specific options:
sv: 
    Speciella flaggor för målarkitektur:

en: 
    There are undocumented %s specific options as well.
sv: 
    Det finns dessutom odokumenterade %s-specifika flaggor.

en: 
    There are undocumented target specific options as well.
sv: 
    Det finns dessutom odokumenterade flaggor speciellt för målarkitekturen.

en:   %-23.23s [undocumented]
sv:   %-23.23s [odokumenterad]

en:   (Use '-v --help' to display command line options of sub-processes)
sv:   (Använd '-v --help' för att visa kommandoradsflaggor för barnprocesser)

en:   --help                   Display this information
sv:   --help                   Visa den här informatationen

en:   --help                  Display this information
sv:   --help                  Visa den här informatationen

en:   --target-help            Display target specific command line options
sv:   --target-help            Visa specifika kommandoradsflaggor för mål

en:   -B <directory>           Add <directory> to the compiler's search paths
sv:   -B <katalog>             Lägg till <katalog> till kompilatorns sökvägar

en:   -D<macro>                 Define a <macro> with string '1' as its value
      -D<macro>=<val>           Define a <macro> with <val> as its value
      -A<question> (<answer>)   Assert the <answer> to <question>
      -A-<question> (<answer>)  Disable the <answer> to <question>
      -U<macro>                 Undefine <macro> 
      -v                        Display the version number
sv:   -D<makro>                 Definiera <makro> med strängen "1" som sitt värde
      -D<makro>=<värde>         Definiera <makro> with <värde> som sitt värde
      -A<fråga> (<svar>)        Ange svaret <svar> på frågan <fråga>
      -A-<fråga> (<svar>)       Slå av svaret <svar> på frågan <fråga>
      -U<makro>                 Gör <makro> till icke definierat
      -v                        Visa versionsnummer

en:   -E                       Preprocess only; do not compile, assemble or link
sv:   -E                       Preprocessa bara; kompilera, assemblera och
                               länka inte

en:   -G <number>             Put global and static data smaller than <number>
                              bytes into a special section (on some targets)
sv:   -G <nummer>             Placera global and statisk data mindre än <nummer>
                              bytes i en speciell sektion (vissa arkitekturer)

en:   -H                        Print the name of header files as they are used
      -C                        Do not discard comments
      -dM                       Display a list of macro definitions active at end
      -dD                       Preserve macro definitions in output
      -dN                       As -dD except that only the names are preserved
      -dI                       Include #include directives in the output
sv:   -H                        Skriv namnet på include-filer när de används
      -C                        Släng inte bort kommentarer
      -dM                       Visa en lista med aktiva makron i slutet
      -dD                       Bevara mokrodefinitioner i utdata
      -dN                       Som -dD men bara namnet bevaras
      -dI                       Ta med #include-direktives i utdata

en:   -M                        Generate make dependencies
      -MM                       As -M, but ignore system header files
      -MF <file>                Write dependency output to the given file
      -MG                       Treat missing header file as generated files
sv:   -M                        Generera make beroenden
      -MM                       Som -M, men ignorera system-include-filer
      -MF <fil>                 Skriv beroenden till den givna filen
      -MG                       Behandla saknade filer som genererade filer

en:   -MP			    Generate phony targets for all headers
      -MQ <target>              Add a MAKE-quoted target
      -MT <target>              Add an unquoted target
sv:   -MP			    Generera phony-mål för alla include-filer
      -MQ <mål>                 Lägg till MAKE-citerat mål
      -MT <mål>                 Lägg till ociterat mål

en:   -O[number]              Set optimisation level to [number]
sv:   -O[nummer]              Sätt optimeringsnivå till [nummer]

en:   -Os                     Optimise for space rather than speed
sv:   -Os                     Optimera för storlek istället för hastighet

en:   -S                       Compile only; do not assemble or link
sv:   -S                       Kompilera bara; assemblera och länka inte

en:   -V <version>             Run gcc version number <version>, if installed
sv:   -V <version>             Kör gcc version <version>, om den är installerad

en:   -W                      Enable extra warnings
sv:   -W                      Slå på extra varningar

en:   -Wa,<options>            Pass comma-separated <options> on to the assembler
sv:   -Wa,<flaggor>            Skicka kommaseparerade <flaggor> till assembleraren

en:   -Wl,<options>            Pass comma-separated <options> on to the linker
sv:   -Wl,<flaggor>            Skicka kommaseparerade <flaggor> till länkaren

en:   -Wlarger-than-<number>  Warn if an object is larger than <number> bytes
sv:   -Wlarger-than-<nummer>  Varna om objekt är större än <nummer> bytes

en:   -Wno-comment{s}           Do not warn about comments
      -Wtraditional             Warn about features not present in traditional C
      -Wno-traditional          Do not warn about traditional C
      -Wundef                   Warn if an undefined macro is used by #if
      -Wno-undef                Do not warn about testing undefined macros
      -Wimport                  Warn about the use of the #import directive
sv:   -Wno-comment{s}           Varna inte om kommentarer
      -Wtraditional             Varna om finesser som inte finns i traditionell C
      -Wno-traditional          Varna inte om traditionell C
      -Wundef                   Varna om ett odefinierat makro används av #if
      -Wno-undef                Varna inte om att testa odefinierade makron
      -Wimport                  Varna om användande av direktivet #import

en:   -Wno-import               Do not warn about the use of #import
      -Werror                   Treat all warnings as errors
      -Wno-error                Do not treat warnings as errors
      -Wsystem-headers          Do not suppress warnings from system headers
      -Wno-system-headers       Suppress warnings from system headers
      -Wall                     Enable all preprocessor warnings
sv:   -Wno-import               Varna inte om användande av #import
      -Werror                   Behandla alla varningar som fel
      -Wno-error                Behandla inte varningar som fel
      -Wsystem-headers          Dölj inte varningar från system-include-filer
      -Wno-system-headers       Dölj varningar från system-include-filer
      -Wall                     Aktivera alla preprocessor-varningar

en:   -Wp,<options>            Pass comma-separated <options> on to the preprocessor
sv:   -Wp,<flaggor>            Skicka kommaseparerade <flaggor> till preprocessorn

en:   -Wunused                Enable unused warnings
sv:   -Wunused                Slå på oanvända varningar

en:   -Xlinker <arg>           Pass <arg> on to the linker
sv:   -Xlinker <arg>           Skicka <arg> vidare till länkaren

en:   -a                      Enable block profiling
sv:   -a                      Slå på blockprofilering

en:   -aux-info <file>        Emit declaration info into <file>
sv:   -aux-info <fil>         Generera deklarationsinfo till fil <fil>

en:   -ax                     Enable jump profiling
sv:   -ax                     Slå på hopprofilering

en:   -b <machine>             Run gcc for target <machine>, if installed
sv:   -b <maskin>              Kör gcc för mål <maskin>, om det är installerat

en:   -c                       Compile and assemble, but do not link
sv:   -c                       Kompilera och assemblera, men länka inte

en:   -d[letters]             Enable dumps from specific passes of the compiler
sv:   -d[bokstäver]           Slå på dumpning från angivna delar av kompilatorn

en:   -dumpmachine             Display the compiler's target processor
sv:   -dumpmachine             Visa kompilatorns målprocessor

en:   -dumpspecs               Display all of the built in spec strings
sv:   -dumpspecs               Visa de inbyggda spec-strängarna

en:   -dumpversion             Display the version of the compiler
sv:   -dumpversion             Visa kompilatorns version

en:   -fcall-saved-<register> Mark <register> as being preserved across functions
sv:   -fcall-saved-<register> Ange att <register> bevaras av funktioner

en:   -fcall-used-<register>  Mark <register> as being corrupted by function calls
sv:   -fcall-used-<register>  Ange att <register> förstörs av funktionsanrop

en:   -fdiagnostics-show-location=[once | every-line] Indicates how often source location information should be emitted, as prefix, at the beginning of diagnostics when line-wrapping
sv:   -fdiagnostics-show-location=[once | every-line] Anger hur ofta källkodspositioner skall skrivas ut, som prefix, i början av utskrift vid radbrytning

en:   -ffixed-<register>      Mark <register> as being unavailable to the compiler
sv:   -ffixed-<register>      Markera <register> som ej tillgängligt för kompilatorn

en:   -finline-limit=<number> Limits the size of inlined functions to <number>
sv:   -finline-limit=<nummer> Begränsa storlek på inline-funktioner till <nummer>

en:   -fmessage-length=<number> Limits diagnostics messages lengths to <number> characters per line.  0 suppresses line-wrapping
sv:   -fmessage-length=<nummer> Begränsa felmeddelandens längd till <nummer> tecken per rad. 0 stänger av radbrytning

en:   -idirafter <dir>          Add <dir> to the end of the system include path
      -I <dir>                  Add <dir> to the end of the main include path
      -I-                       Fine-grained include path control; see info docs
      -nostdinc                 Do not search system include directories
                                 (dirs specified with -isystem will still be used)
      -nostdinc++               Do not search system include directories for C++
      -o <file>                 Put output into <file>
sv:   -idirafter <katalog>      Sätt <katalog> i slutet på systemets include-sökväg
      -I <katalog>              Sätt <katalog> i slutet på huvud-include-sökvägen
      -I-                       Detaljerad include-sökväg kontroll; se info-hjälp
      -nostdinc                 Använd inte systemets include-sökväg (kataloger
                                satta med -isystem kommer fortfarande användas)
      -nostdinc++               Använd inte systemets include-sökväg för C++
      -o <fil>                  Skriv utdata till <fil>

en:   -lang-c++                 Assume that the input sources are in C++
      -lang-objc                Assume that the input sources are in ObjectiveC
      -lang-objc++              Assume that the input sources are in ObjectiveC++
      -lang-asm                 Assume that the input sources are in assembler
sv:   -lang-c++                 Antag att indatakällkoden är C++
      -lang-objc                Antag att indatakällkoden är ObjectiveC
      -lang-objc++              Antag att indatakällkoden är ObjectiveC++
      -lang-asm                 Antag att indatakällkoden är assembler

en:   -m%-23.23s [undocumented]
sv:   -m%-23.23s [odokumenterad]

en:   -o <file>                Place the output into <file>
sv:   -o <fil>                 Placera utdata i <fil>

en:   -o <file>               Place output into <file>
sv:   -o <fil>                Skriv utdata i <fil>

en:   -p                      Enable function profiling
sv:   -p                      Slå på funktionsprofilering

en:   -pass-exit-codes         Exit with highest error code from a phase
sv:   -pass-exit-codes         Avsluta med högsta felkoden från någon av faserna

en:   -pedantic                 Issue all warnings demanded by strict ISO C
      -pedantic-errors          Issue -pedantic warnings as errors instead
      -trigraphs                Support ISO C trigraphs
      -lang-c                   Assume that the input sources are in C
      -lang-c89                 Assume that the input sources are in C89
sv:   -pedantic                 Utfärda alla varningar som strikt ISO C kräver
      -pedantic-errors          Utfärda -pedantic varningar som fel istället
      -trigraphs                Stöd ISO C trigraphs
      -lang-c                   Antag att indatakällkoden är C
      -lang-c89                 Antag att indatakällkoden är C89

en:   -pedantic               Issue warnings needed by strict compliance to ISO C
sv:   -pedantic               Ge varningar som krävs för att strikt följa ISO C

en:   -pedantic-errors        Like -pedantic except that errors are produced
sv:   -pedantic-errors        Som -pedantic men ger fel istället

en:   -pipe                    Use pipes rather than intermediate files
sv:   -pipe                    Använd rör istället för temporära filer

en:   -print-file-name=<lib>   Display the full path to library <lib>
sv:   -print-file-name=<bib>   Visa hela sökvägen till länkbibliotek <bib>

en:   -print-libgcc-file-name  Display the name of the compiler's companion library
sv:   -print-libgcc-file-name  Visa namnet på kompilatorns medföljande bibliotek

en:   -print-multi-directory   Display the root directory for versions of libgcc
sv:   -print-multi-directory   Visa rotkatalogen för olika versioner av libgcc

en:   -print-multi-lib         Display the mapping between command line options and
                               multiple library search directories
sv:   -print-multi-lib         Visa mappningen mellan kommandoradsflaggor och
                               multipla biblioteks sökkataloger

en:   -print-prog-name=<prog>  Display the full path to compiler component <prog>
sv:   -print-prog-name=<prog>  Visa fulla sökvägen till kompilatorkomponenten <prog>

en:   -print-search-dirs       Display the directories in the compiler's search path
sv:   -print-search-dirs       Visa katalogerna i kompilatorns sökväg

en:   -quiet                  Do not display functions compiled or elapsed time
sv:   -quiet                  Visa inte kompilerade funktioner eller tiden som förbrukats

en:   -save-temps              Do not delete intermediate files
sv:   -save-temps              Radera inte temporära filer

en:   -specs=<file>            Override builtin specs with the contents of <file>
sv:   -specs=<fil>             Använd innehållet i <fil> istället för inbyggda spec

en:   -std=<standard>          Assume that the input sources are for <standard>
sv:   -std=<standard>          Antag att källkodsfilerna är för <standard>

en:   -std=<std name>           Specify the conformance standard; one of:
                                gnu89, gnu99, c89, c99, iso9899:1990,
                                iso9899:199409, iso9899:1999
      -+                        Allow parsing of C++ style features
      -w                        Inhibit warning messages
      -Wtrigraphs               Warn if trigraphs are encountered
      -Wno-trigraphs            Do not warn about trigraphs
      -Wcomment{s}              Warn if one comment starts inside another
sv:   -std=<std namn>           Ange standard att följa; en av:
                                gnu89, gnu99, c89, c99, iso9899:1990,
                                iso9899:199409, iso9899:1999
      -+                        Tillåt användning av C++ finesser
      -w                        Stoppa varningsmeddelande
      -Wtrigraphs               Varna om trigrapher påträffas
      -Wno-trigraphs            Varna inte om trigrapher
      -Wcomment{s}              Varna om en kommentar börjar i en annan kommentar

en:   -time                    Time the execution of each subprocess
sv:   -time                    Mät tiden det tar att exekvera varje barnprocess

en:   -v                       Display the programs invoked by the compiler
sv:   -v                       Visa vilka program som körs av kompilatorn

en:   -version                Display the compiler's version
sv:   -version                Visa kompilatorns version

en:   -w                      Suppress warnings
sv:   -w                      Stoppa varningar

en:   -x <language>            Specify the language of the following input files
                               Permissable languages include: c c++ assembler none
                               'none' means revert to the default behaviour of
                               guessing the language based on the file's extension
sv:   -x <språk>               Specificera språk för de följande källkodsfilerna
                               Tillåtna språk är bland annat: c c++ assembler none
                               'none' innebär att man använder standardmetoden,
                               att man gissar språk beroende på filändelse

en:   They exist, but they are not documented.
sv:   De finns, men är inte dokumenterade.

en:   enters catch block
sv:   går in i catch-block

en:   enters try block
sv:   går in i try-block

en:   from here
sv:   från här

en:  TOTAL                 :
sv:  TOTALT                :

en: "%s" after #line is not a positive integer
sv: "%s" efter #line är inte ett positivt heltal

en: "%s" is not a valid filename
sv: "%s" är inte ett giltigt filnamn

en: "%s" is not defined
sv: "%s" är inte definierad

en: "%s" redefined
sv: "%s" omdefinierad

en: "/*" within comment
sv: "/*" i kommentar

en: #%s is a GCC extension
sv: #%s är en GCC-utvidgning

en: #elif after #else
sv: #elif efter #else

en: #elif without #if
sv: #elif utan #if

en: #else after #else
sv: #else efter #else

en: #else or #elif after #else
sv: #else eller #elif efter #else

en: #else without #if
sv: #else utan #if

en: #endif without #if
sv: #endif utan #if

en: #import is obsolete, use an #ifndef wrapper in the header file
sv: #import är obsolet, använd #ifndef-omslutning i includefilen

en: #include "..." search starts here:
sv: #include "..." sökning startar här:

en: #include <...> search starts here:
sv: #include <...> sökning startar här:

en: #include nested too deeply
sv: #include nästlad för djupt

en: #pragma once in main file
sv: #pragma once i huvudfil

en: #pragma once is obsolete
sv: #pragma once är obsolet

en: #pragma pack (pop) encountered without matching #pragma pack (push, <n>)
sv: #pragma pack (pop) påträffat utan matchande #pragma pack (push, <n>)

en: #pragma pack(pop, %s) encountered without matching #pragma pack(push, %s, <n>)
sv: #pragma pack(pop, %s) påträffat utan matchande #pragma pack(push, %s, <n>)

en: %6.2f%% of %d branches executed in function %s
sv: %6.2f%% av %d hopp utförda i funktion %s

en: %6.2f%% of %d branches taken at least once in function %s
sv: %6.2f%% av %d hopp tagna minst en gång i funktion %s

en: %6.2f%% of %d calls executed in function %s
sv: %6.2f%% av %d anrop tagna i funktion %s

en: %6.2f%% of %d source lines executed in file %s
sv: %6.2f%% av %d källkodsrader körda i fil %s

en: %6.2f%% of %d source lines executed in function %s
sv: %6.2f%% av %d källkodsrader körda i funktion %s

en: %d constructor(s) found
sv: %d konstruerare hittad(e)

en: %d destructor(s)  found
sv: %d destruerare  hittad(e)

en: %s as complex rather than integer due to prototype
sv: %s som complex istället för heltal grund av prototyp

en: %s as signed due to prototype
sv: %s som signed på grund av prototyp

en: %s as unsigned due to prototype
sv: %s som unsigned på grund av prototyp

en: %s at end of input
sv: %s vid slutet av indatan

en: %s before "%s"
sv: %s före "%s"

en: %s before %s'%c'
sv: %s före %s'%c'

en: %s before %s'\x%x'
sv: %s före %s'\x%x'

en: %s before '%s' token
sv: %s före symbolen '%s'

en: %s before `%c'
sv: %s före "%c"

en: %s before `%s'
sv: %s före "%s"

en: %s before `%s' token
sv: %s före symbolen "%s"

en: %s before `\%o'
sv: %s före "\%o"

en: %s before numeric constant
sv: %s före numerisk konstant

en: %s before string constant
sv: %s före strängkonstant

en: %s has no %s
sv: %s har ingen %s

en: %s has no member named `%s'
sv: %s har ingen medlem med namn "%s"

en: %s in preprocessing directive
sv: %s i preprocessordirektiv

en: %s is a block device
sv: %s är en blockenhet

en: %s is shorter than expected
sv: %s är kortare än förväntat

en: %s is too large
sv: %s är för stor

en: %s makes pointer from integer without a cast
sv: %s skapar pekare från heltal utan typkonvertering

en: %s no longer supported -- try -fno-vxt -ff90
sv: %s stödjs inte längre -- försök -fno-vxt -ff90

en: %s no longer supported -- try -fvxt
sv: %s stödjs inte längre -- försök -fvxt

en: %s returned %d exit status
sv: %s returnerade avslutningsstatus %d

en: %s terminated with signal %d [%s]%s
sv: %s terminerade med signal %d [%s]%s

en: %s-%s is an empty range
sv: %s-%s är ett tomt intervall

en: %s: %s compiler not installed on this system
sv: %s: kompilatorn %s är inte installerad på detta system

en: %s: %s exited with status %d
sv: %s: %s avslutade med status %d

en: %s: %s: can't get status: %s
sv: %s: %s: kan inte få status: %s

en: %s: In instantiation of `%s':
sv: %s: Vid instansiering av "%s":

en: %s: Not a directory
sv: %s: Inte en katalog

en: %s: can't delete file `%s': %s
sv: %s: kan inte radera fil "%s": %s

en: %s: can't link file `%s' to `%s': %s
sv: %s: kan inte länka fil "%s" till "%s": %s

en: %s: can't open file `%s' for reading: %s
sv: %s: kan inte öppna fil `%s' för läsning: %s

en: %s: cannot open as COFF file
sv: %s: kan inte öppna som COFF-fil

en: %s: compiling `%s'
sv: %s: kompilerar `%s'

en: %s: input file names must have .c suffixes: %s
sv: %s: indatafilnamn måste ha ändelsen .c: %s

en: %s: internal abort
sv: %s: intern abort

en: %s: not a COFF file
sv: %s: är inte en COFF-fil

en: %s: partial loss of precision
sv: %s: partiell förlust av precision

en: %s: subprocess got fatal signal %d
sv: %s: subprocess fick dödlig signal %d

en: %s: total loss of precision
sv: %s: total förlust av precision

en: %s: usage '%s [ -VqfnkN ] [ -i <istring> ] [ filename ... ]'
sv: %s: användning '%s [ -VqfnkN ] [ -i <isträng> ] [ filnamn ... ]'

en: %s: usage '%s [ -VqfnkNlgC ] [ -B <dirname> ] [ filename ... ]'
sv: %s: användning '%s [ -VqfnkNlgC ] [ -B <katalognamn> ] [ filnamn ... ]'

en: %s: wait: %s
sv: %s: vänta: %s

en: %s: warning:
sv: %s: varning:

en: %s: warning: can't rename file `%s' to `%s': %s
sv: %s: varning: kan inte döpa om fil "%s" till "%s": %s

en: %s: warning: no read access for file `%s'
sv: %s: varning: ingen läsrättighet för fil "%s"

en: %s: warning: no write access for file `%s'
sv: %s: varning: ingen skrivrättighet för fil "%s"

en: %s:%d: warning:
sv: %s:%d: varning:

en: %s=%s is too large.
sv: %s=%s är för stor.

en: '$' character(s) in identifier
sv: tecknet '$' i en identifierare

en: 'Ll' and 'lL' are not valid integer suffixes
sv: "Ll" och "lL" är inte giltiga heltalssuffix

en: 'lul' is not a valid integer suffix
sv: "lul" är inte ett giltigt heltalssuffix

en: ((anonymous))
sv: ((anonym))

en: (Each undeclared identifier is reported only once
sv: (Varje odeklarerad identifierare rapporteras bara

en: (so you should pass `%s' not `%s' to `va_arg')
sv: (alltså skall du skicka "%s" och inte "%s" till "va_arg")

en: (static %s for %s)
sv: (static %s för %s)

en: ,
                     from %s:%d
sv: ,
                     från %s:%d

en: ,
                     from %s:%u
sv: ,
                     från %s:%u

en: --driver no longer supported
sv: --driver stödjs inte längre

en: -E required when input is from standard input
sv: -E krävs när indata tas från standard input

en: -I- specified twice
sv: -I- angiven två gånger

en: -Wformat-extra-args ignored without -Wformat
sv: -Wformat-extra-args ignorerad utan -Wformat

en: -Wformat-nonliteral ignored without -Wformat
sv: -Wformat-nonliteral ignorerad utan -Wformat

en: -Wformat-security ignored without -Wformat
sv: -Wformat-security ignorerad utan -Wformat

en: -Wformat-y2k ignored without -Wformat
sv: -Wformat-y2k ignorerad utan -Wformat

en: -Wmissing-format-attribute ignored without -Wformat
sv: -Wmissing-format-attribute ignorerad utan -Wformat

en: -Wno-strict-prototypes is not supported in C++
sv: -Wno-strict-prototypes stödjs inte för C++

en: -f%s is no longer supported
sv: -f%s stödjs inte längre

en: -fPIC is not valid with -mcoff
sv: -fPIC är inte giltig tillsammans med -mcoff

en: -fPIC not valid with -mcoff
sv: -fPIC är inte giltig tillsammans med -mcoff

en: -fdata-sections not supported on AIX
sv: -fdata-sections stöds inte för AIX

en: -fname-mangling-version is no longer supported
sv: -fname-mangling-version stöds inte längre

en: -fpic and -mapcs-reent are incompatible
sv: -fpic och -mapcs-reent är inkompatibla

en: -fpic is not valid with -mcoff
sv: -fpic är inte giltig tillsammans med -mcoff

en: -fpic not valid with -mcoff
sv: -fpic är inte giltig tillsammans med -mcoff

en: -frepo must be used with -c
sv: -frepo måste användas tillsammans med -c

en: -g is only supported when using GAS on this processor,
sv: -g stöds bara när man använder GAS på denna processor,

en: -g option disabled.
sv: flaggan -g är avslagen.

en: -include and -imacros cannot be used with -fpreprocessed
sv: -include och -imacros kan inte användas med -fpreprocessed

en: -mapcs-26 and -mapcs-32 may not be used together
sv: -mapcs-26 och -mapcs-32 får inte användas tillsammans

en: -mbig-endian and -mlittle-endian may not be used together
sv: -mbig-endian och -mlittle-endian får inte användas tillsammans

en: -mbsd and -mxopen incompatible
sv: -mbsd och -mxopen är inkompatibla

en: -mbsd and -pedantic incompatible
sv: -mbsd och -pedantic är inkompatibla

en: -mcall-aixdesc must be big endian
sv: -mcall-aixdesc måste vara "big endian"

en: -mhard-float not supported.
sv: -mhard-float stöds inte.

en: -mmultiple is not supported on little endian systems
sv: -mmultiple stöds inte på "little endian"-system

en: -mpic-register= is useless without -fpic
sv: -mpic-register= är oanvändbar utan -fpic

en: -ms2600 is used without -ms.
sv: -ms2600 används utan -ms.

en: -msingle-float and -msoft-float can not both be specified.
sv: -msingle-float och -msoft-float kan inte båda anges.

en: -msoft-float and -mhard_float may not be used together
sv: -msoft-float och -mhard_float får inte användas tillsammans

en: -mstring is not supported on little endian systems
sv: -mstring stöds inte på "little endian"-system

en: -mxopen and -pedantic incompatible
sv: -mxopen och -pedantic är inkompatible

en: -p option not supported: use -pg instead
sv: flaggan -p stödjs inte: använd -pg istället

en: -p profiling is no longer supported.  Use -pg instead.
sv: -p profilering stöds inte längre. Använd -pg istället.

en: -pedantic and -traditional are mutually exclusive
sv: -pedantic och -traditional är ömsesidigt uteslutande

en: -pg and -fomit-frame-pointer are incompatible
sv: -pg och -fomit-frame-pointer är inkompatibla

en: -pipe is not supported.
sv: -pipe stöds inte.

en: -pipe not supported
sv: -pipe stöds inte

en: -shared not valid with -mcoff
sv: -shared är inte giltig tillsammans med -mcoff

en: -symbolic not valid with -mcoff
sv: -symbolic är inte giltig tillsammans med -mcoff

en: -trigraphs and -traditional are mutually exclusive
sv: -trigraphs och -traditional är ömsesidigt uteslutande

en: 32381 fpu
sv: fpu 32381

en: <anonymous %s>
sv: <anonym %s>

en: <builtin>
sv: <inbyggd>

en: A -ifile option requires a -map option
sv: Flaggan -ifil kräver även flaggan -map

en: A parameter list with an ellipsis can't match an empty parameter name list declaration.
sv: En parameterlista med ellips kan inte matcha en tom namnlistdeklaration.

en: ANSI C forbids const or volatile function types
sv: ANSI C förbjuder funktionertyper med const eller volatile

en: ANSI C forbids parameter `%s' shadowing typedef
sv: ANSI C förbjuder att parameter "%s" döljer typedef

en: Ambiguous abbreviation %s
sv: Tvetydig förkortning %s

en: Argument missing after %s
sv: Argument saknas efter %s

en: Assume GAS
sv: Antag GAS

en: Assume big endian bytes, little endian words
sv: Antag att bytes är "big endian", ord är "little endian"

en: Assume target CPU is configured as big endian
sv: Antag att mål-CPU:n är konfigurerad som "big endian"

en: Assume target CPU is configured as little endian
sv: Antag att mål-CPU:n är konfigurerad som "little endian"

en: At top level:
sv: På toppnivå:

en: Attempt to keep stack aligned to this power of 2
sv: Försök håll stacken justerad till denna 2-potens

en: Bad value for -mcall-%s
sv: Felaktigt värde för -mcall-%s

en: Bad value for -msdata=%s
sv: Felaktigt värde för -msdata-%s

en: Big memory model
sv: Stor minnesmodell

en: Branches are this expensive (1-5, arbitrary units)
sv: Hopp är dyra (1-5, godtyckliga enheter)

en: C++ style comments are not allowed in ISO C89
sv: C++ kommentarer tillåts inte av ISO C89

en: Can't find class$
sv: Kan inte hitta class$

en: Can't open output file `%s'
sv: Kan inte öppna utdatafil "%s"

en: Cannot find class `%s'
sv: Kan inte hitta klass "%s"

en: Cannot find file for class %s.
sv: Kan inte hitta filen med klass %s.

en: Check for syntax errors, then stop
sv: Leta efter syntaxfel, stoppa sedan

en: Circular inheritance in interface declaration for `%s'
sv: Cirkulärt arv i interfacedeklaration för "%s"

en: Class `%s' already exists
sv: Klass "%s" finns redan

en: Code size: small, medium or large
sv: Kodstorlek: small, medium, eller large

en: Compilation of header file requested
sv: Kompilering av include-fil begärd

en: Compile for the v850 processor
sv: Kompilera för processorn v850

en: Could not open data file %s.
sv: Kunde inte öppna datafil %s.

en: Could not open output file %s.
sv: Kunde inte öppna utdatafil %s.

en: Could not open source file %s.
sv: Kunde inte öppna källkodsfil %s.

en: Create GUI application
sv: Skapa GUI-applikation

en: Create console application
sv: Skapa konsollapplikation

en: Creating %s.
sv: Skapar %s.

en: DW_LOC_OP %s not implememnted
sv: DW_LOC_OP %s är inte implementerad

en: Directory name missing after %s
sv: Katalognamn saknas efter %s

en: Directory name missing after -I option
sv: Katalognamn saknas efter flaggan -I

en: Directory name must immediately follow -I
sv: Katalognamn måste komma direkt efter -I

en: Do not assume GAS
sv: Antag inte GAS

en: Do not emit stack checking code
sv: Generera inte kod för stackkontroll

en: Do not generate .size directives
sv: Generera inte .size-direktiv

en: Do not generate H8/300H code
sv: Generera inte H8/300H-kod

en: Do not generate H8/S code
sv: Generera inte H8/S-kod

en: Do not generate H8/S2600 code
sv: Generera inte kod för H8/S2600

en: Do not generate code which uses the FPU
sv: Genrera inte kod som använder FPU

en: Do not generate sin, cos, sqrt for FPU
sv: Generera inte sin, cos, sqrt för FPU

en: Do not perform tail call optimization
sv: Utför inte optimering för svansrekursion

en: Do not recognise any built in functions
sv: Känn inte igen några inbyggda funktioner

en: Do not support MMX builtins
sv: Stöd inte inbyggda funktioner med MMX

en: Do not use FUNCTION_EPILOGUE
sv: Använd inte FUNCTION_EPILOGUE

en: Do not use IEEE math for fp comparisons
sv: Använd inte IEEE matematik för flyttaljämförelser

en: Do not use VAX fp
sv: Använd inte VAX fp

en: Do not use bitfield instructions
sv: Använd inte bitfältsinstruktioner

en: Do not use hardware fp
sv: Använd inte hårdvaru-fp

en: Do not use registers for argument passing
sv: Använd inte register för argumentskickning

en: Do not use the divide instruction
sv: Använd inte divisionsinstruktionen

en: Do not work around storem hardware bug
sv: Fixa inte storem hårdvarubugg

en: Don't trap on integer divide by zero
sv: Fånga inte heltalsdivision med noll

en: Don't trap on integer divide overflow
sv: Fånga inte spill vid heltalsdivision

en: Don't use EABI.
sv: Använd inte EABI.

en: Don't use alternate register names.
sv: Använd inte alternativa registernamn.

en: Don't warn about too many arguments to format functions
sv: Varna inte om för många argument till format-funktioner

en: Emit ELF object code
sv: Skapa ELF-objektkod

en: Emit Intel syntax assembler opcodes
sv: Skapa assembler-opkoder med Intel-syntax

en: Emit ROSE object code
sv: Skapa ROSE-objektkod

en: Emit half-PIC code
sv: Skapa half-PIC-kod

en: Emit stack checking code
sv: Generera kod för stackkontroll

en: Enable automatic template instantiation
sv: Slå på automatisk mallinstansiering

en: End of search list.
sv: Slut på söklistan.

en: Environment variable DJGPP not defined.
sv: Omgivningsvariabel DJGPP är inte definierad.

en: Environment variable DJGPP points to corrupt file '%s'.
sv: Omgivningsvariabel DJGPP pekar på fil "%s" som är trasig

en: Environment variable DJGPP points to missing file '%s'.
sv: Omgivningsvariabel DJGPP pekar på fil "%s" som saknas

en: External symbols have a leading underscore
sv: Externa symboler startar med en understrykning

en: File name missing after %s
sv: Filnamn saknas efter %s

en: File not found `%s'
sv: Kan inte hitta filen "%s"

en: Filename missing after %s option
sv: Filnamn saknas efter flaggan %s

en: Filename missing after -i option
sv: Filnamn saknas efter flaggan -i

en: Filename missing after -o option
sv: Filnamn saknas efter flaggan -o

en: Function starts are aligned to this power of 2
sv: Funktionsbörjan justeras till denna 2-potens

en: GNU C does not support -C without using -E
sv: GNU C stödjer inte -C utan -E

en: Generate CA code
sv: Generera CA-kod

en: Generate CF code
sv: Generera CF-kod

en: Generate ELF output
sv: Generera ELF-utdata

en: Generate H8/300H code
sv: Generera H8/300H-kod

en: Generate H8/S code
sv: Generera H8/S-kod

en: Generate H8/S2600 code
sv: Generera kod för H8/S2600

en: Generate JA code
sv: Generera JA-kod

en: Generate JD code
sv: Generera JD-kod

en: Generate JF code
sv: Generera JF-kod

en: Generate KA code
sv: Generera KA-kod

en: Generate KB code
sv: Generera KB-kod

en: Generate MC code
sv: Generera MC-kod

en: Generate SA code
sv: Generera SA-kod

en: Generate SB code
sv: Generera SB-kod

en: Generate big endian code
sv: Generera "big endian"-kod.

en: Generate big endian data
sv: Generera data som "big endian"

en: Generate code an embedded assembler can handle
sv: Generera kod en inbäddad assemblator kan hantera

en: Generate code for Boehm GC
sv: Generera kod för Boehm GC

en: Generate code for C30 CPU
sv: Generera kod för CPU C30

en: Generate code for C31 CPU
sv: Generera kod för CPU C31

en: Generate code for C32 CPU
sv: Generera kod för CPU C32

en: Generate code for C33 CPU
sv: Generera kod för CPU C33

en: Generate code for C40 CPU
sv: Generera kod för CPU C40

en: Generate code for C44 CPU
sv: Generera kod för CPU C44

en: Generate code for GNU as
sv: Generera kod för GNU as

en: Generate code for GNU ld
sv: Generera kod för GNU ld

en: Generate code for Intel as
sv: Generera kod för Intel as

en: Generate code for Intel ld
sv: Generera kod för Intel ld

en: Generate code for a DLL
sv: Generera kod för en DLL

en: Generate code for an 11/10
sv: Generera kod för 11/10

en: Generate code for an 11/40
sv: Generera kod för 11/40

en: Generate code for an 11/45
sv: Generera kod för 11/45

en: Generate code for big endian
sv: Generera kod för "big endian"

en: Generate code for c1
sv: Generera kod för c1

en: Generate code for c2
sv: Generera kod för c2

en: Generate code for c32
sv: Generera kod för c32

en: Generate code for c34
sv: Generera kod för c34

en: Generate code for given CPU
sv: Generera kod för en given CPU

en: Generate code for little endian
sv: Generera kod för "little endian"

en: Generate code for the C300
sv: Genrera kod för C300

en: Generate code for the C400
sv: Generera kod för C400

en: Generate code for the M*Core M340
sv: Genrera kod för M*Core M340

en: Generate code the unix assembler can handle
sv: Genrerar kod som unix assemblatorn kan hantera

en: Generate code which uses the FPU
sv: Generera kod som använder FPU

en: Generate little endian code
sv: Generera "little endian"-kod.

en: Generate little endian data
sv: Generera data som "little endian"

en: Generate sin, cos, sqrt for FPU
sv: Generera sin, cos, sqrt för FPU

en: I/O error on output
sv: I/O-fel vid utmatning

en: ISO C does not allow extra `;' outside of a function
sv: ISO C tillåter inte extra ";" utanför funktioner

en: ISO C does not permit use of `varargs.h'
sv: ISO C stödjer inte användning av "varargs.h"

en: ISO C does not support `++' and `--' on complex types
sv: ISO C stöder inte "++" och "--" på komplexa typer

en: ISO C does not support `~' for complex conjugation
sv: ISO C stödjer inte ~ för komplex konjugering

en: ISO C does not support complex integer types
sv: ISO C stöder inte komplexa heltalstyper

en: ISO C does not support plain `complex' meaning `double complex'
sv: ISO C stöder inte bara "complex" i meningen "double complex"

en: ISO C doesn't support unnamed structs/unions
sv: ISO C stödjer inte ej namnsatta strukturer/unioner

en: ISO C forbids %s between function pointer and `void *'
sv: ISO C förbjuder %s mellan funktionspekare och "void *"

en: ISO C forbids `goto *expr;'
sv: ISO C förbjuder "goto *expr;"

en: ISO C forbids an empty source file
sv: ISO C förbjuder tomma källkodsfiler

en: ISO C forbids casts to union type
sv: ISO C förbjuder typkonvertering till unionstyper

en: ISO C forbids comparison of `void *' with function pointer
sv: ISO C förbjuder jämförelse mellan "void *" och funktionspekare

en: ISO C forbids data definition with no type or storage class
sv: ISO C förbjuder datadefinition utan typ eller lagringsklass

en: ISO C forbids imaginary numeric constants
sv: ISO C förbjuder imaginära numeriska konstanter

en: ISO C forbids member declarations with no members
sv: ISO C förbjuder medlemsdeklarationer utan medlemmar

en: ISO C forbids nested functions
sv: ISO C förbjuder nästlade funktioner

en: ISO C forbids omitting the middle term of a ?: expression
sv: ISO C förbjuder uteslutande av den mittersta termen i ett ?: uttryck

en: ISO C forbids ordered comparisons of pointers to functions
sv: ISO C förbjuder ordningsjämförelse på pekare till funktioner

en: ISO C forbids range expressions in switch statements
sv: ISO C förbjuder intervalluttryck i switch-satser

en: ISO C forbids taking the address of a label
sv: ISO C förbjuder att man tar adressen till en etikett

en: ISO C forbids zero-size array `%s'
sv: ISO C förbjuder fält "%s" med storlek noll

en: ISO C requires a named argument before `...'
sv: ISO C kräver ett namnsatt argument före "..."

en: ISO C restricts enumerator values to range of `int'
sv: ISO C begränsar enumreringsvärden till intervallet av en "int"

en: ISO C++ does not permit "%s" in #if
sv: ISO C++ tillåter inte "%s" i #if

en: ISO C++ does not support `long long'
sv: ISO C++ stödjer inte "long long"

en: ISO C++ forbids applying `sizeof' to a function type
sv: ISO C++ förbjuder användning av "sizeof" på funktioner

en: ISO C++ forbids applying `sizeof' to a member function
sv: ISO C++ förbjuder användning av "sizeof" på medlemsfunktion

en: ISO C++ forbids applying `sizeof' to an expression of function type
sv: ISO C++ förbjuder användning av "sizeof" på ett uttryck av funktionstyp

en: ISO C++ forbids applying `sizeof' to type `void' which is an incomplete type
sv: ISO C++ förbjuder användning av "sizeof" på typ void som är en inkomplett typ

en: ISO C++ forbids assignment of arrays
sv: ISO C++ förbjuder tilldelning av fält

en: ISO C++ forbids calling `::main' from within program
sv: ISO C++ förbjuder anrop av "::main" inifrån programmet

en: ISO C++ forbids comparison between pointer and integer
sv: ISO C++ förbjuder jämförelse mellan pekare och heltal

en: ISO C++ forbids computed gotos
sv: ISO C++ förbjuder beräknade goto

en: ISO C++ forbids initialization of new expression with `='
sv: ISO C++ förbjuder initiering av new-uttryck med "="

en: ISO C++ forbids omitting the middle term of a ?: expression
sv: ISO C++ förbjuder uteslutande av mittersta termen i ett ?: uttryck

en: ISO C++ forbids range expressions in switch statements
sv: ISO C++ förbjuder intervalluttryck i switch-satser

en: ISO C++ forbids taking address of function `::main'
sv: ISO C++ förbjuder att man tar adressen till funktionen "::main"

en: ISO C++ forbids taking the address of a label
sv: ISO C++ förbjuder att man tar adressen till en etikett

en: ISO C++ forbids using a pointer to member function in pointer arithmetic
sv: ISO C++ förbjuder användning av pekare till medlemsfunktion i pekararitmetik

en: ISO C++ forbids using a pointer-to-function in pointer arithmetic
sv: ISO C++ förbjuder användning av funktionspekarepekare i pekararitmetik

en: ISO C++ forbids using pointer of type `void *' in pointer arithmetic
sv: ISO C++ förbjuder användning av pekare av typ "void *" i pekararitmetik

en: ISO C++ forbids using pointer to a member in pointer arithmetic
sv: ISO C++ förbjuder användning av pekare till medlem i pekararitmetik

en: ISO C89 does not support `long long'
sv: ISO C89 stödjer inte "long long"'

en: ISO C89 does not support complex types
sv: ISO C89 stöder inte typen complex

en: ISO C89 does not support flexible array members
sv: ISO C89 stöder inte flexibla fältmedlemmar

en: ISO C89 forbids array `%s' whose size can't be evaluated
sv: ISO C89 förbjuder fält "%s" vars storlek inte kan beräknas

en: ISO C89 forbids long long integer constants
sv: ISO C89 förbjuder long long integer konstanter

en: ISO C89 forbids mixed declarations and code
sv: ISO C89 förbjuder blandade deklarationer och kod

en: ISO C89 forbids specifying subobject to initialize
sv: ISO C89 förbjuder specifiering av subobjekt som skall initieras

en: ISO C89 forbids variable-size array `%s'
sv: ISO C89 förbjuder fält "%s" med variabel storlek

en: Ignore dllimport attribute for functions
sv: Ignorera attributet dllimport för funktioner

en: Ignore dllimport for functions
sv: Ignorera dllimport för funktioner

en: Ignoring command line option '%s'
sv: Ignorerar kommandoradsflagga "%s"

en: Ignoring invalid multibyte character
sv: Ignorerar ogiltigt flerbytestecken

en: In file included from %s:%d
sv: I fil includerad från %s:%d

en: In file included from %s:%u
sv: I fil inkluderad från %s:%u

en: In function `%s':
sv: I funktion `%s':

en: In method `%s':
sv: I metod `%s':

en: Incomplete `%s' option
sv: Inkomplett flagga "%s"

en: Internal compiler error in %s, at %s:%d
sv: Internt kompilatorfel i %s, vid %s:%d

en: Internal compiler error: Error reporting routines re-entered.
sv: Internt kompilatorfel: Felhanteringsrutiner återanropade.

en: Internal error #%d.
sv: Internt fel #%d.

en: Internal error in %s, at tradcpp.c:%d
    Please submit a full bug report.
    See %s for instructions.
sv: Internt fel i %s, vid tradcpp.c:%d
    Var vänlig och skicka in en felrapport.
    Se %s för instruktioner.

en: Internal error: %s
sv: Internt fel: %s

en: Internal error: %s (program %s)
    Please submit a full bug report.
    See %s for instructions.
sv: Internt fel: %s (program %s)
    Var vänlig och skicka in en felrapport.
    Se %s för instruktioner.

en: Internal gcc abort.
sv: Intern gcc-halt (abort).

en: Internal gcc monitor: short-branch(%x)
sv: Intern gcc monitor: short-branch(%x)

en: Invalid option %s
sv: Ogiltig flagga %s

en: Invalid option `%s'
sv: Ogiltig flagga "%s"

en: Invalid option `-mstack-increment=%s'
sv: Ogiltig flagga "-mstack-increment=%s"

en: Jump targets are aligned to this power of 2
sv: Hoppmål justeras till denna 2-potens

en: Library lib%s not found
sv: Hittade inte bibliotek lib%s

en: Link with libads.a, libc.a and crt0.o.
sv: Länka med libads.a, libc.a och crt0.o.

en: Link with libmvme.a, libc.a and crt0.o.
sv: Länka med libmvme.a, libc.a och crt0.o.

en: Link with libsim.a, libc.a and sim-crt0.o.
sv: Länka med libsim.a, libc.a och sim-crt0.o.

en: Link with libyk.a, libc.a and crt0.o.
sv: Länka med libyk.a, libc.a och crt0.o.

en: Loop code aligned to this power of 2
sv: Loop-kod justeras till denna 2-potens

en: MCU `%s' not supported
sv: MCU "%s" stöds inte

en: Macro name missing after %s
sv: Makronamn saknas efter %s

en: Macro name missing after -%c option
sv: Makronamn saknas efter flaggan -%c

en: Make integers 32 bits wide
sv: Gör heltal 32 bitar stora

en: Mark strings as 'const char *'
sv: Markera strängar som "const char *"

en: Missing argument to `%s' option
sv: Saknar argument till flaggan "%s"

en: No branches in file %s
sv: Inga hopp i fil %s

en: No branches in function %s
sv: Inga hopp i funktionen %s

en: No calls in file %s
sv: Inga anrop i fil %s

en: No calls in function %s
sv: Inga anrop i funktion %s

en: No executable source lines in function %s
sv: Inga körbara källkodsrader i funktion %s

en: No input files
sv: Inga indatafiler

en: Number missing after %s
sv: Nummer saknas efter %s

en: Number of registers used to pass integer arguments
sv: Antal register för att skicka heltalsargument

en: Only initialized variables can be placed into the 8-bit area.
sv: Initiera bara variabler som kan placeras i 8-bits området.

en: Only issue one instruction per cycle
sv: Lägg bara ut en instruktion per cykel

en: Optimize for 32032
sv: Optimera för cpu 32032

en: Optimize for 32332 cpu
sv: Optimera för cpu 32332

en: Optimize for 32532 cpu
sv: Optimera för cpu 32532

en: Optimize for 3900
sv: Optimera för 3900

en: Optimize for 4650
sv: Optimera för 4650

en: Options:
sv: Flaggor:

en: Output filename specified twice
sv: Utdatafilnamn angivet två gånger

en: PRINT_OPERAND_ADDRESS, null pointer
sv: PRINT_OPERAND_ADDRESS, null-pekare

en: Pass FP arguments in FP registers
sv: Skicka FP-argument i FP-register

en: Pass arguments in registers
sv: Skicka argument i register

en: Pass arguments on the stack
sv: Skicka argument på stacken

en: Path name missing after %s
sv: Sökväg saknas efter %s

en: Perform tail call optimization
sv: Utför optimering för svansrekursion

en: Please submit a full bug report,
    with preprocessed source if appropriate.
    See %s for instructions.
sv: Var vänlig och skicka in en komplett felrapport,
    om möjligt med preprocessad källfil.
    Se %s för instruktioner.

en: Pointers are 32-bit
sv: Pekare är 32-bitars

en: Pointers are 64-bit
sv: Pekare är 64-bitars

en: Prefer branches over conditional execution
sv: Föredra hopp framför villkorlig körning

en: Process #ident directives
sv: Hantera #ident-direktiv

en: Produce big endian code.
sv: Skapa "big endian"-kod.

en: Produce little endian code.
sv: Skapa "little endian"-kod.

en: Profiling not implemented yet.
sv: Profilering är inte implementerat ännu.

en: Profiling uses mcount
sv: Profilering använder mcount

en: Recognise and/bitand/bitor/compl/not/or/xor
sv: Känn igen and/bitand/bitor/compl/not/or/xor

en: Same as -mcpu=i386
sv: Samma som -mcpu=i386

en: Same as -mcpu=i486
sv: Samma som -mcpu=i486

en: Same as -mcpu=pentium
sv: Samma som -mcpu=pentium

en: Same as -mcpu=pentiumpro
sv: Samma som -mcpu=pentiumpro

en: Schedule code for given CPU
sv: Schemalägg kod för en given CPU

en: Schedule given CPU
sv: Schemalägg för given CPU

en: Select CPU to generate code for
sv: Välj CPU att generera kod för

en: Set errno after built-in math functions
sv: Sätt errno efter inbyggda matematikfunktioner

en: Set the PPC_EMB bit in the ELF flags header
sv: Sätt biten PPC_EMB i ELF:s flaggfält

en: Small data area: none, sdata, use
sv: Litet dataområde: none, sdata, use

en: Small memory model
sv: Liten minnesmodell

en: Specify maximum template instantiation depth
sv: Ange maximalt instansieringsdjup för mallar

en: Specify the name of the target CPU
sv: Ange namnet på målprocessorn

en: Specify the name of the target architecture
sv: Ange namnet på målarkitekturen

en: Stack size > 32k
sv: Stackstorlek > 32k

en: Structure size boundary can only be set to 8 or 32
sv: Strukturstorleksgräns kan bara sättas till 8 eller 32

en: Support MMX builtins
sv: Stöd inbyggda funktioner med MMX

en: Switches:
      -include <file>           Include the contents of <file> before other files
      -imacros <file>           Accept definition of macros in <file>
      -iprefix <path>           Specify <path> as a prefix for next two options
      -iwithprefix <dir>        Add <dir> to the end of the system include path
      -iwithprefixbefore <dir>  Add <dir> to the end of the main include path
      -isystem <dir>            Add <dir> to the start of the system include path
sv: Flaggor:
      -include <fil>            Inkludera innehållet i <fil> före andra filer
      -imacros <fil>            Använd makrodefinitioner i <fil>
      -iprefix <sökväg>         Sätt <sökväg> som prefix för följande två flaggor
      -iwithprefix <katalog>    Sätt <katalog> i slutet på systemets include-sökväg
      -iwithprefixbefore <kat>  Sätt <kat> i slutet på huvud-include-sökvägen
      -isystem <katalog>        Sätt <katalog> först på systemets include-sökväg

en: Symbols have a leading underscore
sv: Symboler startar med en understrykning

en: Target missing after %s option
sv: Mål saknas efter flaggan %s

en: Too many filenames. Type %s --help for usage info
sv: För många filnamn. Skriv %s --help för användningsinformation

en: Trap on integer divide by zero
sv: Fånga heltalsdivision med noll

en: Trap on integer divide overflow
sv: Fånga spill vid heltalsdivsion

en: Unexpected type for `id' (%s)
sv: Oväntad typ på "id" (%s)

en: Unknown -mdebug-%s switch
sv: Okänd flagga -mdebug-%s

en: Unrecognized option `%s'
sv: Känner inte igen flagga "%s"

en: Usage: %s [options] file...
sv: Användning: %s [flaggor] fil...

en: Usage: %s [switches] input output
sv: Användning: %s [flaggor] infil utfil

en: Use 128 bit long doubles
sv: Använd 128 bit long double

en: Use 16 bit int
sv: Använd 16 bits int

en: Use 32 bit float
sv: Använd 32 bits float

en: Use 32 bit int
sv: Använd 32 bits int

en: Use 32-bit ABI
sv: Använd 32-bitars ABI

en: Use 64 bit float
sv: Använd 64 bits float

en: Use 64 bit long doubles
sv: Använd 64 bits long double

en: Use 64-bit ABI
sv: Använd 64-bitars ABI

en: Use 64-bit longs
sv: Använd 64-bits long

en: Use DEC assembler syntax
sv: Använd assemblersyntax för DEC

en: Use EABI.
sv: Använd EABI.

en: Use FUNCTION_EPILOGUE
sv: Använd FUNCTION_EPILOGUE

en: Use GNU as
sv: Använd GNU as

en: Use IEEE math for fp comparisons
sv: Använd IEEE matematik för flyttaljämförelser

en: Use MIPS as
sv: Använd GNU as

en: Use UNIX assembler syntax
sv: Använd assemblersyntax för UNIX

en: Use VAX fp
sv: Använd VAX fp

en: Use alternate register names.
sv: Använd alternativa registernamn.

en: Use big-endian byte order
sv: Använd "big endian" byteordning

en: Use bitfield instructions
sv: Använd bitfältsinstruktioner

en: Use hardware floating point instructions
sv: Använd flyttalsinstruktioner i hårdvara

en: Use hardware fp
sv: Använd hårdvaru-fp

en: Use large memory model
sv: Använd stor minnesmodell

en: Use library calls to perform FP operations
sv: Använd biblioteksrutiner för FP-operationer

en: Use little-endian byte order
sv: Använd "little endian" byteordning

en: Use little-endian byte order for data
sv: Använd "little endian" byteordning för data

en: Use normal memory model
sv: Använd normal minnesmodell

en: Use registers for argument passing
sv: Använd register för argumentskickning

en: Use small memory model
sv: Använd liten minnesmodell

en: Use software floating point
sv: Använd mjukvaruflytttal

en: Use the 26-bit version of the APCS
sv: Använd 26-bit version av APCS

en: Use the 32-bit version of the APCS
sv: Använd 32-bit version av APCS

en: Warn about function pointer arithmetic
sv: Varna om aritmetik med funktionspekare

en: Warn about functions which might be candidates for attribute noreturn
sv: Varna om funktioner som är möjliga kandidater för attributet noreturn

en: Warn about multiple declarations of the same object
sv: Varna om multipla deklarationer av samma objekt

en: Warn about possible missing parentheses
sv: Varna om eventuellt saknade parenteser

en: Warn about signed/unsigned comparisons
sv: Varna om jämförelser mellan signed/unsigned

en: Warn about subscripts whose type is 'char'
sv: Varna om index har typen "char"

en: Warn about suspicious declarations of main
sv: Varna om tveksamma deklarationer av main

en: Warn if nested comments are detected
sv: Varna om nästlade kommentarer upptäcks

en: Warn when a function arg is a structure
sv: Varna när ett funktionsargument är en struktur

en: Warn when a function is unused
sv: Varna när en funktion är oanvänd

en: Warn when a function parameter is unused
sv: Varna när en funktionsparameter är oanvänd

en: Warn when a label is unused
sv: Varna när en etikett är oanvänd

en: Warn when a variable is unused
sv: Varna när en variabel är oanvänd

en: Warn when an expression value is unused
sv: Varna när ett uttrycksvärde är oanvänt

en: Warning: -pipe ignored because -save-temps specified
sv: Varning: -pipe ignorerad eftersom -save-temps angiven

en: Warning: -pipe ignored because -time specified
sv: Varning: -pipe ignorerad eftersom -time angiven

en: Work around storem hardware bug
sv: Fix för storem hårdvarubugg

en: YYDEBUG not defined.
sv: YYDEBUG är inte definierad.

en: [Leaving %s]
sv: [Lämnar %s]

en: [cannot find %s]
sv: [kan inte hitta %s]

en: [super ...] must appear in a method context
sv: [super ...] måste stå i metodkontext

en: __builtin_eh_return not supported on this target
sv: __builtin_eh_return stöds inte på denna målarkitektur

en: __builtin_longjmp second argument must be 1
sv: andra argumentet till __builtin_longjmp måste vara 1

en: __builtin_saveregs not supported by this target
sv: __builtin_saveregs stöds inte på denna målarkitektur

en: __builtin_trap not supported by this target
sv: __builtin_trap stöds inte på denna målarkitektur

en: `%%%c' yields only last 2 digits of year
sv: "%%%c" ger bara de sista två siffrorna i året

en: `%%%c' yields only last 2 digits of year in some locales
sv: "%%%c" ger bara de sista två siffrorna i året i vissa landsinställningar

en: `%s %s' declared in `for' loop initial declaration
sv: "%s %s" är deklarerad i en for-loops första del

en: `%s %s' declared inside parameter list
sv: "%s %s" deklarerad inuti parameterlista

en: `%s' attribute applies only to functions
sv: attributet "%s" fungerar bara på funktioner

en: `%s' attribute directive ignored
sv: attributet "%s" ignorerat

en: `%s' attribute does not apply to types
sv: attributet "%s" är inte applicerbart på typer

en: `%s' attribute ignored
sv: attributet `%s' ignorerat

en: `%s' cannot be statically allocated
sv: "%s" kan inte vara statiskt allokerad

en: `%s' declared `static' but never defined
sv: "%s" är deklarerad som "static" men definieras aldrig

en: `%s' declared as both exported to and imported from a DLL.
sv: "%s" är deklarerad både som exporterad till och importerad från en DLL.

en: `%s' declared as function returning a function
sv: "%s" är deklarerad som en funktion som returnerar en funktion

en: `%s' declared as function returning an array
sv: "%s" är deklarerad som en funktion som returnerar ett fält

en: `%s' declared inline after being called
sv: "%s" är deklarerad inline efter att den blivit anropad

en: `%s' declared inline after its definition
sv: "%s" deklarerad inline efter sin definition

en: `%s' defined both normally and as an alias
sv: "%s" är definierad både normalt och som ett alias

en: `%s' defined but not used
sv: "%s" är definierad men inte använd

en: `%s' does not respond to `%s'
sv: "%s" svarar inte på "%s"

en: `%s' has an incomplete type
sv: "%s" har en inkomplett typ

en: `%s' has both `extern' and initializer
sv: "%s" är både "extern" och initierare

en: `%s' ignored, conflicts with `-g%s'
sv: "%s" ignorerad, i konflikt med "-g%s"

en: `%s' initialized and declared `extern'
sv: `%s' initierad och deklarerad "extern"

en: `%s' is an unrecognized format function type
sv: "%s" är ett ej känt funktionsformat

en: `%s' is normally a non-static function
sv: "%s" är normalt en icke-statisk function

en: `%s' is not at beginning of declaration
sv: "%s" är inte i början av deklarationen

en: `%s' is promoted to `%s' when passed through `...'
sv: "%s" konverteras till "%s" när det skickas via "..."

en: `%s' is usually a function
sv: "%s" är vanligtvis en funktion

en: `%s' locally external but globally static
sv: "%s" är lokalt extern men globalt static

en: `%s' not declared
sv: "%s" är inte deklarerad

en: `%s' not supported by %s
sv: "%s" stöds inte av %s

en: `%s' previously declared here
sv: "%s" är tidigare deklarerad här

en: `%s' previously defined here
sv: "%s" definierades tidigare här

en: `%s' redeclared as different kind of symbol
sv: "%s" omdeklarerad som en annan sorts symbol

en: `%s' takes only zero or two arguments
sv: "%s" tar bara noll eller två argument

en: `%s' undeclared
sv: "%s" är ej deklarerad

en: `%s' undeclared (first use in this function)
sv: "%s" odeklarerad (första förekomsten i denna funktionen)

en: `%s' undeclared here (not in a function)
sv: "%s" odeklarerad här (inte i en funktion)

en: `%s' used but never defined
sv: "%s" är använd men inte definierad

en: `%s' used prior to declaration
sv: "%s" är använd innan sin deklaration

en: `%s' was declared `extern' and later `static'
sv: "%s" deklarerades "extern" och senare "static"

en: `%s' was declared implicitly `extern' and later `static'
sv: "%s" deklarerades implicit "extern" och senare "static"

en: `%s' was previously implicitly declared to return `int'
sv: "%s" deklarerades tidigare implicit att returnera "int"

en: `%s' was used with no declaration before its definition
sv: "%s" användes utan någon deklaration innan sin definition

en: `%s' was used with no prototype before its definition
sv: "%s" användes utan någon prototyp innan sin definition

en: `%s': unknown or unsupported -g option
sv: "%s": okänd eller icke supportad flagga till -g

en: `-a' option (basic block profile) not supported
sv: flagga "-a" (block profilering) stöds inte

en: `-ax' option (jump profiling) not supported
sv: flagga "-ax" (hopprofilering) stöds inte

en: `-p' not supported; use `-pg' and gprof(1)
sv: "-p" stödjs inte; använd "-pg" och gprof(1)

en: `...' in old-style identifier list
sv: "..." i en gammaldags identifierarlista

en: `/*' within comment
sv: "/*" inuti kommentar

en: `__builtin_next_arg' called without an argument
sv: "__builtin_next_arg" anropad utan argument

en: `bool' is now a keyword
sv: "bool" är numera ett nyckelord

en: `default' label not within a switch statement
sv: "default"-etikett är inte i en switch-sats

en: `enum %s' incomplete in scope ending here
sv: "enum %s" är inkomplett i scope-område som slutar här

en: `long long long' is too long for GCC
sv: "long long long" är för långt för GCC

en: `main' must return `int'
sv: "main" måste returnera "int"

en: `noreturn' function does return
sv: "noreturn"-funktion returnerar ändå

en: `noreturn' function returns non-void value
sv: "noreturn"-funktion returnerar ett icke-void värde

en: `return' with a value, in function returning void
sv: "return" med värde i funktion som returnerar void

en: `sizeof' applied to a bit-field
sv: "sizeof" applicerat på ett bitfält

en: `struct %s' incomplete in scope ending here
sv: "struct %s" är inkomplett i scope-område som slutar här

en: `union %s' incomplete in scope ending here
sv: "union %s" är inkomplett i scope-område som slutar här

en: `va_start' used in function with fixed args
sv: "va_start" används i en funktion med fixt antal parametrar

en: `void' in parameter list must be the entire list
sv: "void" i parameterlistan måste vara hela listan

en: absolute file name in remap_filename
sv: absolut filnamn i remap_filename

en: address of global register variable `%s' requested
sv: adress på global registervariabel "%s" efterfrågad

en: address of register variable `%s' requested
sv: adress på register variabel "%s" efterfrågad

en: alias arg not a string
sv: aliasargumentet är inte en sträng

en: alignment may not be specified for `%s'
sv: minnesjustering kan inte anges för "%s"

en: ambiguous conversion for array subscript
sv: tvetydig konveretering av fältindex

en: anonymous enum declared inside parameter list
sv: anonym uppräkningstyp deklarerad i parameterlista

en: anonymous struct declared inside parameter list
sv: anonym struktur deklarerad i parameterlista

en: anonymous union declared inside parameter list
sv: anonym union deklarerad i parameterlista

en: args to be formatted is not '...'
sv: argumenten som skall formateras är inte "..."

en: argument `%s' doesn't match prototype
sv: argument "%s" matchar inte prototypen

en: argument format specified for non-function `%s'
sv: argumentformat angivet för icke-funktion "%s"

en: argument of `__builtin_args_info' must be constant
sv: argumentet till "__builtin_args_info" måste vara konstant

en: argument of `__builtin_args_info' out of range
sv: argument till "__builtin_args_info" är utanför sitt intervall

en: argument of `__builtin_eh_return_regno' must be constant
sv: argumentet till "__builtin_eh_return_regno" måste vara konstant

en: argument of `asm' is not a constant string
sv: argumentet till "asm" är inte en konstant sträng

en: argument to `%s' missing
sv: argument till "%s" saknas

en: argument to `%s' missing
sv: argument till "%s" saknas

en: argument to `-%s' is missing
sv: argument till "-%s" saknas

en: argument to `-B' is missing
sv: argument till "-B" saknas

en: argument to `-V' is missing
sv: argument till "-V" saknas

en: argument to `-Xlinker' is missing
sv: argument till "-Xlinker" saknas

en: argument to `-b' is missing
sv: argument till "-b" saknas

en: argument to `-specs' is missing
sv: argument till "-specs" saknas

en: argument to `-specs=' is missing
sv: argument till "-specs=" saknas

en: argument to `-x' is missing
sv: argument till "-x" saknas

en: arithmetic on pointer to an incomplete type
sv: aritmetik på pekare till inkomplett typ

en: array `%s' assumed to have one element
sv: fält "%s" antas ha ett element

en: array size missing in `%s'
sv: fältstorlek saknas i "%s"

en: array subscript has type `char'
sv: fältindex har typen "char"

en: array subscript is not an integer
sv: fältindex är inte ett heltal

en: array type has incomplete element type
sv: fälttyp har inkomplett elementtyp

en: array type value used where scalar is required
sv: fält-värde använd där skalär krävs

en: assignment
sv: tilldelning

en: assignment (not initialization) in declaration
sv: tilldelning (inte initieraing) i deklaration

en: attempt to use poisoned "%s"
sv: försök att använda förgiftad "%s"

en: bad magic number in file '%s'
sv: felaktigt magiskt nummer i fil "%s"

en: bad value (%s) for %s switch
sv: ogiltigt värde (%s) till flagga %s

en: bad value (%s) for -mcpu switch
sv: ogiltigt värde (%s) till flagga -mcpu

en: bad value `%s' for -mmemory-latency
sv: ogiltigt värde "%s" till -memory-latency

en: base operand of `->' is not a pointer
sv: basoperanden till "->" är inte en pekare

en: bit-field `%s' has invalid type
sv: bitfält "%s" har en icke godkänd typ

en: bit-field `%s' type invalid in ISO C
sv: bitfält "%s" har en icke godkänd typ enligt ISO C

en: both 'f' and 'l' suffixes on floating constant
sv: både suffix 'f' och 'l' på flyttalskonstant

en: both long and short specified for `%s'
sv: både long och short angivet för "%s"

en: both signed and unsigned specified for `%s'
sv: både signed och unsigned specificerat för "%s"

en: break statement not within loop or switch
sv: break-sats som inte är i en loop eller switch

en: built-in function `%s' declared as non-function
sv: inbyggd funktion "%s" deklarerad som icke-funktion

en: built-in function `%s' not currently supported
sv: inbyggd funktion "%s" stöds inte för närvarande

en: call %d never executed
sv: anrop %d aldrig utfört

en: called from here
sv: anropad härifrån

en: called object is not a function
sv: anropat objekt är inte en funktion

en: can't close %s
sv: kan inte stänga %s

en: can't create directory %s
sv: kan inte skapa katalog %s

en: can't find %s
sv: kan inte hitta %s

en: can't inline call to `%s'
sv: kan inte inline:a anrop till "%s"

en: can't open %s
sv: kan inte öppna %s

en: can't open %s for writing
sv: kan inte öppna fil %s för skrivning

en: can't read from %s
sv: kan inte läsa från %s

en: can't rewind %s
sv: kan inte spola tillbaka %s

en: can't set `%s' attribute after definition
sv: kan inte sätta attributet "%s" efter definitionen

en: can't to open %s
sv: kan inte öppna %s

en: can't write to %s
sv: kan inte skriva till %s

en: cannot convert to a pointer type
sv: kan inte konvertera till en pekartyp

en: cannot declare `::main' to be a template
sv: kan inte deklarera "::main" som en mall

en: cannot declare `::main' to be static
sv: kan inte deklarera "::main" som static

en: cannot declare pointers to references
sv: kan inte deklarera pekare till referenser

en: cannot declare references to references
sv: kan inte deklarera referenser till referenser

en: cannot declare static function inside another function
sv: kan inte deklarera en statisk funktion i en annan funktion

en: cannot find `%s'
sv: kan inte hitta "%s"

en: cannot find `ldd'
sv: kan inte hitta "ldd"

en: cannot find `nm'
sv: kan inte hitta "nm"

en: cannot find class (factory) method.
sv: kan inte hitta klass(fabrik)-metod

en: cannot find method.
sv: kan inte hitta metod.

en: cannot find source %s
sv: kan inte hitta källfil %s

en: cannot inline function `main'
sv: kan inte inline:a funktion "main"

en: cannot specify both -C and -o
sv: kan inte ange både -C och -o

en: cannot take address of bitfield `%s'
sv: kan inte ta adressen till bitfält "%s"

en: cannot take the address of `this', which is an rvalue expression
sv: Kan inte ta adressen till "this", som är ett rvalue-uttryck

en: cannot use typeid with -fno-rtti
sv: kan inte använda typeid med -fno-rtti

en: case label does not reduce to an integer constant
sv: case-etikett reducerar inte till en heltalskonstant

en: case label not within a switch statement
sv: case-etikett är inte i en switch-sats

en: cast does not match function type
sv: typkonvertering matchar inte en funktionstyp

en: cast from pointer to integer of different size
sv: typkonvertering från pekare till heltal av annan storlek

en: cast to pointer from integer of different size
sv: typkonvertering till pekare från heltal med annan storlek

en: cast to union type from type not present in union
sv: typkonvertering till unionstyp från typ som ej finns i unionen

en: character constant too long
sv: teckenkonstant för lång

en: class `%s' does not implement the `%s' protocol
sv: klass "%s" implementerar inte protokollet "%s"

en: comma at end of enumerator list
sv: komma i slutet av uppräkningslista

en: comparing floating point with == or != is unsafe
sv: jämföra flyttal med == eller != är osäkert

en: comparison between pointer and integer
sv: jämförelse mellan pekare och heltal

en: comparison between signed and unsigned
sv: jämföreslse mellan signed och unsigned

en: comparison is always %d
sv: jämförelsen är alltid %d

en: comparison is always false due to limited range of data type
sv: jämförelsen är alltid falsk på grund av begränsat intervall för datatypen

en: comparison is always true due to limited range of data type
sv: jämförelsen är alltid sann på grund av begränsat intervall för datatypen

en: comparison of complete and incomplete pointers
sv: jämförelse av kompletta och inkompletta pekare

en: comparison of unsigned expression < 0 is always false
sv: jämförelse med unsigned-uttryck < 0 är alltid falskt

en: comparison of unsigned expression >= 0 is always true
sv: jämförelse med unsigned-uttryck >= 0 är alltid sant

en: comparisons like X<=Y<=Z do not have their mathematical meaning
sv: jämförelser som X<=Y<=Z har inte sin matematiska mening

en: compilation terminated.
sv: kompilering avslutad.

en: complex invalid for `%s'
sv: complex ogiltig för "%s"

en: conflicting declarations of `%s'
sv: motstridande deklarationer av "%s"

en: conflicting types for `%s'
sv: motstridiga typer på "%s"

en: conflicting types for built-in function `%s'
sv: motstridiga typer på inbyggd funktion "%s"

en: const `%s' cannot be declared `mutable'
sv: const "%s" kan inte deklareras "mutable"

en: const declaration for `%s' follows non-const
sv: const-deklaration för "%s" följer på icke-const

en: constructor cannot be static member function
sv: konstruerare kan inte vara en statisk medlemsfunktion"

en: continue statement not within a loop
sv: continue-sats som inte är i en loop

en: control reaches end of non-void function
sv: Programflödet når slutet på en icke-void-funktion

en: conversion from NaN to int
sv: konvertering från NaN till int

en: conversion from NaN to unsigned int
sv: konveretering från NaN till unsigned int

en: conversion to non-scalar type requested
sv: konvertering till icke-skalär typ begärd

en: could not open dump file `%s'
sv: kunde inte öppna dump-fil "%s"

en: creating array with size zero
sv: skapar ett fält med storlek noll

en: current file is older than %s
sv: aktuell fil är äldre än %s

en: data definition has no type or storage class
sv: datadefinition har ingen typ eller lagringsklass

en: decimal constant is so large that it is unsigned
sv: decimal konstant så stor att den är unsigned

en: declaration for parameter `%s' but no such parameter
sv: deklaration av parameter "%s" med det finns ingen sådan parameter

en: declaration of `%s' as array of functions
sv: deklaration av "%s" som ett fält med funktioner

en: declaration of `%s' as array of voids
sv: deklaration av "%s" som ett fält med void

en: declaration of `%s' has `extern' and is initialized
sv: deklaration av "%s" är "extern" och initierad

en: declaration of `%s' shadows a parameter
sv: deklaration av "%s" döljer en parameter

en: declaration of `%s' shadows a symbol from the parameter list
sv: deklaration av "%s" döljer symbol från parameterlista

en: declaration of `%s' shadows global declaration
sv: deklaration av "%s" döljer global deklaration

en: declaration of `%s' shadows previous local
sv: deklaration av "%s" döljer en tidigare lokal

en: dereferencing `void *' pointer
sv: derefererar "void *"-pekare

en: dereferencing pointer to incomplete type
sv: derefererar pekare till inkomplett typ

en: destructor cannot be static member function
sv: destruerare kan inte vara en statisk medlemsfunktion

en: destructor needed for `%#D'
sv: destruerare behövs för "%#D"

en: destructors must be member functions
sv: destruerare måste vara medlemsfunktioner

en: duplicate (or overlapping) case value
sv: dubbla (eller överlappand) case-värden

en: duplicate `%s'
sv: flera "%s"

en: duplicate `const'
sv: upprepning av "const"

en: duplicate `restrict'
sv: upprepning av "restrict"

en: duplicate `volatile'
sv: upprepning av "volatile"

en: duplicate case value
sv: upprepat case-värde

en: duplicate declaration of class method `%s'.
sv: upprepad deklaration av klassmetod "%s".

en: duplicate definition of class method `%s'.
sv: upprepad definition av klassmetod "%s".

en: duplicate label declaration `%s'
sv: dubbel deklaration av etikett "%s"

en: duplicate member `%s'
sv: upprepning av medlem "%s"

en: dynamic dependencies.
sv: dynamiskt beroende.

en: elements of array `%s' have incomplete type
sv: elementen i fält "%s" har en ofullständig typ

en: empty body in an else-statement
sv: tom kropp i else-sats

en: empty character constant
sv: tom teckenkonstant

en: empty declaration
sv: tom deklaration

en: empty file name in #%s
sv: tomt filnamn i #%s

en: empty range specified
sv: tomt intervall angivet

en: enumerator value for `%s' not integer constant
sv: uppräkningsvärde för "%s" är inte en heltalskonstant

en: error closing %s
sv: fel vid stängning av %s

en: error writing to %s
sv: fel vid skrivning till %s

en: escape sequence out of range for character
sv: escape-sekvens ryms ej i ett tecken

en: expression statement has incomplete type
sv: uttryckssats har inkomplett typ

en: extern declaration of `%s' doesn't match global one
sv: extern deklaration av "%s" matchar inte den globala

en: extra semicolon in struct or union specified
sv: extra semikolon i struktur eller union angivet

en: extra text at end of directive
sv: extra text vid slutet av direktiv

en: failed to find class '%s'
sv: kunde inte hitta klassen "%s"

en: field `%s' declared as a function
sv: fält "%s" deklarerad som en funktion

en: field `%s' has incomplete type
sv: fält "%s" har en inkomplett typ

en: field initializer is not constant
sv: fältinitierare är ej konstant

en: file "%s" entered but not left
sv: filen "%s" påbörjad men ej avslutad

en: first argument of `%s' should be `int'
sv: första argumentet till "%s" skall vara "int"

en: first argument to `va_arg' not of type `va_list'
sv: första argumentet till "va_arg" är inte av typen "va_list"

en: fix_sched_param: unknown param: %s
sv: fix_sched_param: okänd param: %s

en: floating point number exceeds range of '%s'
sv: flyttal utanför intervallet för "%s"

en: floating point number exceeds range of 'double'
sv: flyttalsnummer överskrider intervallet för en "double"

en: floating point overflow
sv: flyttalsspill

en: floating point overflow in expression
sv: flyttalsspill i uttryck

en: for each function it appears in.)
sv: en gång för varje funktion den finns i.)

en: format string arg follows the args to be formatted
sv: formatsträngen kommer efter argumenten som skall formateras

en: format string arg not a string type
sv: argument för formatsträng är inte av strängtyp

en: format string has invalid operand number
sv: formatsträng har ett ogiltigt antal operander

en: function `%s' cannot be declared `mutable'
sv: funktion "%s" kan inte deklareras som "mutable"

en: function `%s' is initialized like a variable
sv: funktion "%s" är initierad som en variabel

en: function `%s' was previously declared within a block
sv: funktionen "%s" deklarerades tidigare i ett block

en: function body for constructor missing
sv: funktionskroppen för konstrueraren saknas

en: function cannot be inline
sv: funktion "%s" kan inte deklareras som "mutable"

en: function declaration isn't a prototype
sv: funktionsdeklaration är inte en prototyp

en: function definition declared `auto'
sv: funktionsdefinition deklarerad som "auto"

en: function definition declared `register'
sv: funktionsdefinition deklarerad som "register"

en: function definition declared `typedef'
sv: funktionsdefinition deklarerad som "typedef"

en: function might be possible candidate for attribute `noreturn'
sv: funktionen är en möjlig kandidat för attributet "noreturn"

en: function returns address of local variable
sv: funktionen returnerar adress till en lokal variabel

en: function types not truly compatible in ISO C
sv: funktionstyper inte riktigt kompatibla i ISO C

en: function uses __builtin_eh_return
sv: funktion använder __builtin_eh_return

en: gcov [-b] [-v] [-n] [-l] [-f] [-o OBJDIR] file
sv: gcov [-b] [-v] [-n] [-l] [-f] [-o OBJKAT] fil

en: generate RP code
sv: Generera RP-kod

en: global register variable `%s' used in nested function
sv: global registervariabel "%s" använd i nästlad funktion

en: global register variable has initial value
sv: global registervariabel har startvärde

en: iC2.0 and iC3.0 are incompatible - using iC3.0
sv: iC2.0 och iC3.0 är imkompatible - använder iC3.0

en: ignoring #pragma %s
sv: ignorerar #pragma %s

en: ignoring #pragma %s %s
sv: ignorerar #pragma %s %s

en: ignoring asm-specifier for non-static local variable `%s'
sv: ignorerar asm för ickestatisk lokal variabel "%s"

en: ignoring nonexistent directory "%s"
sv: ignorerar ej existerande katalog "%s"

en: ignoring pragma: %s
sv: ignorerar #pragma: %s

en: implicit declaration of function `%s'
sv: implicit deklaration av funktion "%s"

en: incompatible types in %s
sv: inkompatibla typer i %s

en: incomplete implementation of category `%s'
sv: inkomplett implementation av kategori "%s"

en: incomplete implementation of class `%s'
sv: inkomplett implementation av klass "%s"

en: incomplete type unification
sv: inkomplett typunifiering

en: initialization
sv: initiering

en: initialized variable `%s' is marked dllimport
sv: initierad variabel "%s" är markerad som dllimport

en: initializer fails to determine size of `%s'
sv: initierare misslyckas med att bestämma storlek på "%s"

en: inlining failed in call to `%s'
sv: inlining misslyckades i anrop av "%s"

en: instance variable `%s' is declared %s
sv: instansvariabel "%s" är deklarerad som %s

en: instance variable `%s' is declared private
sv: instansvariabel "%s" är deklarerad som privat

en: integer constant is larger than the maximum value for its type
sv: heltalskonstant är större än maximala värdet för sin typ

en: integer constant is too large for this configuration of the compiler - truncated to %d bits
sv: heltalskonstant för stor för denna konfigurering av kompilatorn - kortar ner till %d bitar

en: integer constant is unsigned in ISO C, signed with -traditional
sv: heltalskonstanter är utan tecken i ISO C, med tecken med -traditional

en: integer constant larger than the maximum value of %s
sv: heltalskonstant är större än maximala värdet på %s

en: integer constant out of range
sv: heltalskonstant utanför sitt intervall

en: integer overflow in expression
sv: heltalsspill i uttryck

en: internal error
sv: internt fel

en: internal error - invalid Utf8 name
sv: internt fel - ogiltigt Utf8-namn

en: internal error:
sv: internt fel:

en: invalid #-line
sv: ogiltig #-rad

en: invalid #ident
sv: ogiltig #indent

en: invalid #line
sv: ogiltig #line

en: invalid #pragma %s
sv: ogiltigt #pragma %s

en: invalid #pragma GCC poison directive
sv: ogiltigt GCC-direktiv #pragma poison

en: invalid %%-code
sv: ogiltig %%-kod

en: invalid %%B value
sv: ogiltigt värde %%B

en: invalid %%C value
sv: ogiltigt %%C-värde

en: invalid %%E value
sv: ogiltigt %%E-värde

en: invalid %%L value
sv: ogiltigt %%L-värde

en: invalid %%M value
sv: ogiltigt %%M-värde

en: invalid %%N value
sv: ogiltigt %%N-värde

en: invalid %%O value
sv: ogiltigt %%O-värde

en: invalid %%P value
sv: ogiltigt %%P-värde

en: invalid %%Q value
sv: ogiltigt %%Q-värde

en: invalid %%R value
sv: ogiltigt %%R-värde

en: invalid %%U value
sv: ogiltigt %%U-värde

en: invalid %%V value
sv: ogiltigt %%V-värde

en: invalid %%h value
sv: ogiltigt %%h-värde

en: invalid %%m value
sv: ogiltigt %%m-värde

en: invalid %%r value
sv: ogiltigt %%r-värde

en: invalid %%s value
sv: ogiltigt %%s-värde

en: invalid --param option: %s
sv: ogiltig flagga till --param: %s

en: invalid `asm': %s
sv: ogiltig "asm": %s

en: invalid arg to `__builtin_frame_address'
sv: ogiltigt argument till "__builtin_frame_address"

en: invalid arg to `__builtin_return_address'
sv: ogiltigt argument till "__builtin_return_address"

en: invalid code
sv: ogiltig kod

en: invalid flag "%s" in line directive
sv: ogiltigt flagga "%s" i line-direktiv

en: invalid lvalue in assignment
sv: ogiltigt lvalue i tilldelning

en: invalid macro name `%s'
sv: ogiltigt makronamn "%s"

en: invalid operand to %H/%L code
sv: ogiltig operand för %H/%L

en: invalid operand to %R code
sv: ogiltig operand för %R

en: invalid operand to %U code
sv: ogiltig operand för %U

en: invalid operand to %V code
sv: ogiltig operand för %V

en: invalid operands to binary %s
sv: ogiltiga operander till binär %s

en: invalid operation on uninstantiated type
sv: ogiltig operation på oinstansierad typ

en: invalid parameter value `%s'
sv: ogiltigt parametervärde "%s"

en: invalid receiver type `%s'
sv: ogiltig mottagartyp "%s"

en: invalid storage class for function `%s'
sv: ogiltig lagringsklass för funktion "%s"

en: invalid truth-value expression
sv: ogiltigt sanningsvärdeuttryck

en: invalid type `void' for new
sv: ogiltig typ "void" för new

en: invalid type argument
sv: ogiltigt typargument

en: invalid type argument of `%s'
sv: ogiltigt typargument till "%s"

en: invalid type: `void &'
sv: ogiltig typ: "void &"

en: invalid use of %%d, %%x, or %%X
sv: ogiltig användning av %%d, %%x eller %%x

en: invalid use of `restrict'
sv: ogiltigt användande av "restrict"

en: invalid use of void expression
sv: ogiltig användning av void-uttryck

en: invalid version number format
sv: ogiltigt format på versionsnummer

en: its scope is only this definition or declaration, which is probably not what you want.
sv: dess scope-område är endast denna definition eller deklaration, vilket troligen inte är vad du vill.

en: jump to case label
sv: hopp till case-etikett

en: junk at end of #pragma weak
sv: skräp vid slutet av #pragma weak

en: junk at end of '#pragma %s'
sv: skräp vid slutet av "#pragma %s"

en: junk at end of '#pragma pack'
sv: skräp vid slutet av "#pragma pack"

en: label %s referenced outside of any function
sv: etikett %s är refererad till utanför en funktion

en: label `%s' defined but not used
sv: etikett "%s" definierad men inte använd

en: label `%s' used but not defined
sv: etikett "%s" använd men inte definierad

en: language %s not recognized
sv: språk %s känns inte igen

en: language string `"%s"' not recognized
sv: språksträng `"%s"' känns inte igen

en: large integer implicitly truncated to unsigned type
sv: stort heltal implicit trunkerat till unsigned typ

en: left shift count >= width of type
sv: vänstershiftoperanden >= storleken på typen

en: left shift count is negative
sv: vänstershiftoperanden är negativ

en: libraries: %s
sv: bibliotek: %s

en: library function `%s' declared as non-function
sv: biblioteksfunktion "%s" deklarerad som icke-funktion

en: line number out of range
sv: radnummer utanför möjligt intervall

en: load command map, %d cmds, new size %ld.
sv: ladda kommandomappning, %d kommandon, ny storlek %ld.

en: long and short specified together for `%s'
sv: både long och short angivet för "%s"

en: long or short specified with char for `%s'
sv: long eller short angiven med char för "%s"

en: long or short specified with floating type for `%s'
sv: long eller short angiven med flyttalstyp för "%s"

en: long, short, signed or unsigned invalid for `%s'
sv: long, short, signed eller unsigned ogiltig för "%s"

en: long, short, signed or unsigned used invalidly for `%s'
sv: long, short, signed eller unsigned använd felaktigt på "%s"

en: may not use both -EB and -EL
sv: får inte använda både -EB och -EL

en: may not use both -mfp64 and -m4650
sv: får inte använda både -mfp64 och -m4650

en: may not use both -mfp64 and -msingle-float
sv: får inte använda både -mfp64 och -msingle-float

en: members
sv: medlemmar

en: method '%s' not found in class
sv: metod "%s" kan inte hittas i klassen

en: method `%s' not implemented by protocol.
sv: metod "%s" implementeras inte av protokoll.

en: method definition for `%c%s' not found
sv: metoddefinition för "%c%s" kan inte hittas

en: methods cannot be converted to function pointers
sv: metoder kan inte konverteras till funktionspekare

en: missing $ operand number in format
sv: saknar numerisk $-operand i formatsträng

en: missing '(' after predicate
sv: saknas '(' efter predikat

en: missing ')' after "defined"
sv: saknar ')' efter "defined"

en: missing ')' to complete answer
sv: saknas ')' för att avsluta svaret

en: missing ';' before right brace
sv: saknar ';' före slutklammer

en: missing argument in `__builtin_args_info'
sv: argument saknas till "__builtin_args_info"

en: missing terminating > character
sv: saknar avslutande tecken >

en: missing white space after number '%.*s'
sv: saknar mellanrum efter nummer "%.*s"

en: mno-cygwin and mno-win32 are not compatible
sv: mno-cygwin och mno-win32 är inkompatibla

en: more than one 'i' or 'j' suffix on integer constant
sv: mer än ett "i"- eller "j"-suffix på heltalskonstant

en: multi-character character constant
sv: flerteckens teckenkonstant

en: multiple declarations for method `%s'
sv: multiple deklaration av metod "%s"

en: multiple default labels in one switch
sv: flera default-etiketter i en switch

en: multiple parameters named `%s'
sv: flera parametrar med namn "%s"

en: multiple storage classes in declaration of `%s'
sv: flera lagringsklasser i deklaration av "%s"

en: must #include <typeinfo> before using typeid
sv: måste ha#include <typeinfo> för användande av typeid

en: name missing for member function
sv: namn saknas på medlemsfunktion

en: named members
sv: namngivna medlemmar

en: negative integer implicitly converted to unsigned type
sv: negativt heltal implicit konverterat till unsigned typ

en: negative width in bit-field `%s'
sv: negativ storlek i bitfält "%s"

en: nested extern declaration of `%s'
sv: nästlad extern deklaration av "%s"

en: nested function `%s' declared `extern'
sv: nästlad funktion "%s" är deklarerad "extern"

en: nested redefinition of `%s'
sv: nästlad omdefinition av "%s"

en: no args to macro `%s'
sv: inga argument till makro "%s"

en: no arguments
sv: inga argument

en: no cmd_strings found
sv: hittar ingen cmd_strings

en: no data type for mode `%s'
sv: ingen datatyp för läge `%s'

en: no description yet
sv: ingen beskriving ännu

en: no label named `%s'
sv: ingen etikett med namn "%s"

en: no newline at end of file
sv: inget nyradstecken vid slutet av filen

en: no previous declaration for `%s'
sv: ingen tidigare deklaration av "%s"

en: no previous prototype for `%s'
sv: ingen tidigare prototyp för `%s'

en: no semicolon at end of struct or union
sv: inget semikolon vid slutet av struktur eller union

en: no super class declared in interface for `%s'
sv: ingen superklass deklarerad i interface för "%s"

en: no symbol table found
sv: hittade ingen symboltabell

en: non-lvalue in %s
sv: icke-lvalue i %s

en: non-prototype definition here
sv: icke-prototypdefinition here

en: non-static declaration for `%s' follows static
sv: icke-statisk deklaration av "%s" följer på statisk

en: not enough type information
sv: inte tillräcklig typinformation

en: not found
sv: hittades inte

en: null format string
sv: formatsträngen är null

en: number of arguments doesn't match prototype
sv: antalet argument matchar inte prototypen

en: obsolete use of designated initializer with `:'
sv: obsolet användning av initierare med ":"

en: obsolete use of designated initializer without `='
sv: obsolet angivelse av initierare utan "="

en: offset outside bounds of constant string
sv: index till en konstant sträng pekar utanför dess gränser

en: only %d args to macro `%s'
sv: bara %d argument till makro "%s"

en: only 1 arg to macro `%s'
sv: bara 1 argument till makro "%s"

en: operation on `%s' may be undefined
sv: operation på "%s" kan vara odefinierad

en: optimization turned off
sv: optimering avslagen

en: optimization turned on
sv: optimering påslagen

en: overflow in constant expression
sv: spill i konstant uttryck

en: overflow in enumeration values
sv: överspill i uppräkningsvärden

en: overflow in implicit constant conversion
sv: spill i implicit constant konvertering

en: parameter `%s' declared void
sv: parameter "%s" deklarerad som void

en: parameter `%s' has incomplete type
sv: parameter "%s" har en inkomplett typ

en: parameter `%s' is initialized
sv: parameter "%s" är initierad

en: parameter `%s' points to incomplete type
sv: parameter "%s" pekar på inkomplett typ

en: parameter has incomplete type
sv: parameter har en inkomplett typ

en: parameter name missing
sv: parameternamn saknas

en: parameter name missing from parameter list
sv: parameternamn saknas i parameterlista

en: parameter name omitted
sv: parameternamn utlämnat

en: parameter points to incomplete type
sv: parameter pekar på inkomplett typ

en: parse error
sv: parsningsfel

en: pipe
sv: rör

en: place each function into its own section
sv: placera varje funktion i sin egen sektion

en: pointer of type `void *' used in arithmetic
sv: pekare av typen "void *" använd med aritmetik

en: pointer of type `void *' used in subtraction
sv: pekare av typ "void *" använd i subtraktion

en: pointer to a function used in arithmetic
sv: pekare till funktion använd med aritmetik

en: pointer to a function used in subtraction
sv: pekare till funktion använd i subtraktion

en: pointers are not permitted as case values
sv: pekare är inte tillåtna case-värden

en: poisoning existing macro "%s"
sv: förgiftar existerande makro "%s"

en: possibly missing ')'
sv: saknas troligen en ')'

en: predicate must be an identifier
sv: predikat måste vara en identifierare

en: predicate's answer is empty
sv: predikatets svar är tomt

en: previous declaration of `%s'
sv: tidigare deklaration av "%s"

en: previous external decl of `%s'
sv: föregående externa dekl. av "%s"

en: previous implicit declaration of `%s'
sv: tidigare implicit deklaration av "%s"

en: previously used here
sv: tidigare använd här

en: prior parameter's size depends on `%s'
sv: föregående parameterns storlek beror på "%s"

en: profiling not supported with -mg
sv: profilering stöds inte tillsammans med -mg

en: programs: %s
sv: program: %s

en: prototype for `%s' follows
sv: prototyp för "%s" följer

en: prototype for `%s' follows and argument %d doesn't match
sv: prototyp för `%s' följer och argument %d matchar inte

en: prototype for `%s' follows and number of arguments doesn't match
sv: prototyp för "%s" följer och antalet argument matchar inte

en: read %ld bytes, expected %ld, from %s
sv: läste %ld bytes, förväntade %ld, från %s

en: redeclaration of `%s'
sv: omdeklaration av "%s"

en: redefinition of `%s %s'
sv: redefinition av "%s %s"

en: redefinition of `%s'
sv: omdefiniering av "%s"

en: redirecting stdout: %s
sv: omdirigerar stdout: %s

en: redundant redeclaration of `%s' in same scope
sv: redundant omdeklaration av "%s" i samma scope

en: register variable `%s' used in nested function
sv: registervariabel \"%s\" använd i nästlad funktion

en: reimplementation of class `%s'
sv: omimplementation av klass "%s"

en: request for member `%s' in something not a structure or union
sv: begäran av medlem "%s" i något som inte är en struktur eller union

en: requested alignment is not a constant
sv: efterfrågad minnesjustering är inte konstant

en: requested alignment is not a power of 2
sv: efterrågad minnesjustering är inte en potens av 2

en: requested alignment is too large
sv: efterfrågad minnesjustering är för stor

en: return type defaults to `int'
sv: returtyp sätts till "int"

en: return type defaults to id
sv: returtyp är som standard id

en: return type for `%s' defaults to id
sv: returtyp för "%s" är som standard id

en: return type for `main' changed to `int'
sv: returtypen för "main" ändrad till "int"

en: return type is an incomplete type
sv: returtypen är en inkomplett typ

en: return type of `%s' is not `int'
sv: returtypen på "%s" är inte "int"

en: returning a value from a destructor
sv: returnerar ett värde från en destruktor

en: returning reference to temporary
sv: returnerar referens till en temporär

en: right shift count >= width of type
sv: högershiftoperanden >= storleken på typen

en: right shift count is negative
sv: högershiftoperanden är negativ

en: second arg to `__builtin_expect' must be a constant
sv: andra argumentet till "__builtin_expect" måste vara en konstant

en: second argument of `%s' should be `char **'
sv: andra argumentet till "%s" skall vara "char **"

en: second parameter of `va_start' not last named argument
sv: andra parametern till "va_start" var inte det sista namngivna argumentet

en: section attribute cannot be specified for local variables
sv: attributet "section" kan inte anges för lokala variabler

en: section attribute not allowed for `%s'
sv: attributet "section" är inte tillåten för "%s"

en: section attributes are not supported for this target
sv: attributet "section" stöds inte för denna målarkitektur

en: section of `%s' conflicts with previous declaration
sv: sektion "%s" står i konflikt med tidigare deklaration

en: section pointer missing
sv: sektionspekare saknas

en: shadowing built-in function `%s'
sv: döljer inbyggd funktion "%s"

en: shadowing library function `%s'
sv: döljer biblioteksfunktion "%s"

en: shared and mdll are not compatible
sv: shared och mdll är inkompatibla

en: shift count >= width of type
sv: shiftoperanden >= storleken på typen

en: shift count is negative
sv: shiftoperanden är negativ

en: short, signed or unsigned invalid for `%s'
sv: short, signed eller unsigned är ogiltigt för "%s"

en: signed and unsigned given together for `%s'
sv: både signed och unsigned angivet för "%s"

en: signed and unsigned type in conditional expression
sv: typ signed och unsigned i villkorsuttryck

en: size of `%s' is %d bytes
sv: storleken på "%s" är %d bytes

en: size of `%s' is larger than %d bytes
sv: storleken på "%s" är större än %d bytes

en: size of array `%s' has non-integer type
sv: storlek på fält "%s" är inte av heltalstyp

en: size of array `%s' is negative
sv: storlek på fält "%s" är negativt

en: size of array `%s' is too large
sv: fältet "%s" är för stort

en: size of return value of `%s' is %u bytes
sv: storleken på returvärdet från "%s" är %u bytes

en: size of return value of `%s' is larger than %d bytes
sv: storleken på returvärdet från "%s" är större än %d bytes

en: size of variable `%s' is too large
sv: storleken på variabel "%s" är för stor

en: sizeof applied to a bit-field
sv: sizeof applicerat på ett bit-fält

en: sizeof applied to a function type
sv: sizeof applicerad på en funktionstyp

en: sizeof applied to a void type
sv: sizeof applicerat på typen void

en: sizeof applied to an incomplete type
sv: sizeof applicerat på en inkomplett typ

en: sizeof(long double) is 12.
sv: sizeof(long double) är 12.

en: sizeof(long double) is 16.
sv: sizeof(long double) är 16.

en: sorry, not implemented:
sv: ledsen, inte implementerat:

en: sorry, not implemented: #pragma align NAME=SIZE
sv: ledsen, inte implementerat: #pragma align NAMN=STORLEK

en: sorry, not implemented: #pragma noalign NAME
sv: ledsen, inte implementerat: #pragma noalign NAMN

en: spec file has no spec for linking
sv: specfilen har ingen spec för länkning

en: static access to object of type `id'
sv: statisk access till objekt av typ "id"

en: static declaration for `%s' follows non-static
sv: statisk deklaration av "%s" följer på icke-statisk

en: static variable `%s' is marked dllimport
sv: statisk variabel "%s" är markerad som dllimport

en: storage class `register' invalid for function `%s'
sv: lagringsklass "register" ogiltig för funktion "%s"

en: storage class specified for parameter `%s'
sv: lagringsklass angiven för parameter "%s"

en: storage class specified for structure field `%s'
sv: lagringsklass angiven för strukturfält "%s"

en: storage class specified for typename
sv: lagringsklass angiven för typnamn

en: storage size of `%s' isn't constant
sv: lagringsstorlek på "%s" är inte konstant

en: storage size of `%s' isn't known
sv: lagringsstorlek på "%s" är okänd

en: string length `%d' is greater than the length `%d' ISO C%d compilers are required to support
sv: stränglängden "%d" är större än den minsta längden "%d" som ISO C%d kompilatorer behöver stödja

en: string section missing
sv: strängsektionen saknas

en: struct type value used where scalar is required
sv: struct-värde använt där skalär krävs

en: structure
sv: struktur

en: subscript has type `char'
sv: index har typen "char"

en: suggest parentheses around && within ||
sv: föreslår parenteser runt && inuti ||

en: suggest parentheses around + or - in operand of &
sv: föreslår parenteser runt + eller - inuti operanden till &

en: suggest parentheses around + or - inside shift
sv: föreslår parenteser runt + eller - inuti skift

en: suggest parentheses around arithmetic in operand of ^
sv: föreslår parenteser runt aritmetik inuti operanden till ^

en: suggest parentheses around arithmetic in operand of |
sv: föreslår parenteser runt aritmetik inuti operanden till |

en: suggest parentheses around assignment used as truth value
sv: föreslår parenteser runt tilldelning som används som sanningsvärde

en: suggest parentheses around comparison in operand of &
sv: föreslår parenteser runt jämförelser inuti operanden till &

en: suggest parentheses around comparison in operand of ^
sv: föreslår parenteser runt jämförelse inuti operanden till ^

en: suggest parentheses around comparison in operand of |
sv: föreslår parenteser runt jämförelse inuti operanden till |

en: switch -mcpu=%s conflicts with -march= switch
sv: flagga -mcpu=%s står i konflikt med flagga -march=

en: switch quantity not an integer
sv: switch-argument är inte ett heltal

en: syntax error
sv: syntaxfel

en: syntax error at '%s' token
sv: syntaxfel vid token "%s"

en: taking address of temporary
sv: tar adress till något temporärt

en: target CPU does not support APCS-26
sv: målprocessorn stödjer inte APCS-26

en: target CPU does not support APCS-32
sv: målprocessorn stödjer inte APCS-32

en: target CPU does not support THUMB instructions.
sv: målprocessorn stödjer inte THUMB-instruktioner

en: the conditional began here
sv: villkorssatsen började här

en: the meaning of '\%c' varies with -traditional
sv: semantiken för "\%c" varierar med -traditional

en: the meaning of '\a' varies with -traditional
sv: semantiken för "\a" varierar med  -traditional

en: the meaning of `\a' varies with -traditional
sv: semantiken för "\a" varierar med -traditional

en: the meaning of `\x' varies with -traditional
sv: semantiken för "\x" varierar med -traditional

en: the only valid combination is `long double'
sv: den enda giltiga kombinationen är "long double"

en: third argument of `%s' should probably be `char **'
sv: tredje argumentet till "%s2 skall troligen vara "char **"

en: this function may return with or without a value
sv: denna funktion kan returnera med eller utan ett värde

en: this is a previous declaration
sv: detta är en tidigare deklaration

en: this is the first default label
sv: detta är den första default-etiketten

en: this is the first entry overlapping that value
sv: detta är det första fallet som överlappar det värdet

en: this is the location of the previous definition
sv: detta är platsen för den tidigare definitionen

en: three 'l' suffixes on integer constant
sv: tre "l"-suffix på heltalskonstant

en: time in %s: %ld.%06ld (%ld%%)
sv: tid %s: %ld.%06ld (%ld%%)

en: too few arguments for format
sv: för få argument enligt formatsträngen

en: too few arguments to function
sv: för få argument till funktion

en: too few arguments to function `%s'
sv: för få argument till funktionen "%s"

en: too few arguments to procedure
sv: för få argument till procedur

en: too few arguments to procedure `%s'
sv: för få argument till proceduren "%s"

en: too many 'l' suffixes in integer constant
sv: för många "l"-suffix i heltalskonstant

en: too many (%d) args to macro `%s'
sv: för många (%d) argument till makro "%s"

en: too many arguments for format
sv: för många argument för för formatsträng

en: too many arguments to function
sv: för många argument till funktion

en: too many arguments to function `%s'
sv: för många argument till funktionen "%s"

en: too many arguments to function `va_start'
sv: För många argument till funktionen "va_start"

en: too many arguments to procedure
sv: för många argument till procedur

en: too many arguments to procedure `%s'
sv: för många argument till proceduren "%s"

en: too many input files
sv: för många indatafiler

en: top-level declaration of `%s' specifies `auto'
sv: toppnivådeklaration av "%s" anger "auto"

en: traditional C ignores #%s with the # indented
sv: traditionell C ignorerar #%s dör tecknet # är indenterat

en: traditional C rejects string concatenation
sv: traditionell C stödjer inte sträng-sammanslagning

en: traditional C rejects the 'f' suffix
sv: traditionell C stödjer inte suffixet 'f'

en: traditional C rejects the 'l' suffix
sv: traditionell C stödjer inte suffixet 'l'

en: traditional C rejects the 'u' suffix
sv: traditionell C stödjer inte suffixet 'u'

en: traditional C rejects the unary plus operator
sv: traditionell C hanterar inte operatorn unärt plus

en: two 'u' suffixes on integer constant
sv: två "u"-suffix på heltalskonstant

en: two or more data types in declaration of `%s'
sv: två eller fler datatyper i deklaration av "%s"

en: two types specified in one empty declaration
sv: två typer angivna i en tom deklaration

en: type mismatch in conditional expression
sv: typfel i villkorsuttryck

en: type mismatch with previous external decl
sv: typ skiljer sig från tidigare extern deklaration

en: type mismatch with previous implicit declaration
sv: typ skiljer sig från tidigare implicit deklaration

en: type name expected before `*'
sv: typnamn förväntat före "*"

en: type of `%s' defaults to `int'
sv: typen på "%s" sätts till "int"

en: type of external `%s' is not global
sv: typen på extern "%s" är inte global

en: type of parameter `%s' is not declared
sv: typen på parameter "%s" är inte deklarerad

en: type qualifiers for `%s' conflict with previous decl
sv: typkvalificerare för "%s" i konflikt med tidigare dekl

en: type with more precision than %s
sv: typ med högre precision än %s

en: typedef `%s' is initialized
sv: typedef "%s" är initierad

en: types are not quite compatible
sv: typerna är inte riktigt kompatibla

en: unable to mmap file '%s'
sv: kan inte göra mmap på fil "%s"

en: unable to open file '%s'
sv: kan inte öppna fil "%s"

en: unary `&'
sv: unärt "&"

en: unbalanced #endif
sv: obalanserad #endif

en: union type value used where scalar is required
sv: union-värde använt där skalär krävs

en: unknown #pragma namespace %s
sv: okänt #pragma namespace %s

en: unknown C standard `%s'
sv: okänd C-standard "%s"

en: unknown escape sequence '\%c'
sv: okänd escape-sekvens "\%c"

en: unknown escape sequence `\%c'
sv: okänd escape-sekvens "\%c"

en: unknown escape sequence: `\' followed by char code 0x%x
sv: okänd escape-sekvens: '\' följd av tecken 0x%x

en: unknown machine mode `%s'
sv: okänt maskinläge `%s'

en: unknown register name: %s
sv: okänt registernamn: %s

en: unnamed struct/union that defines no instances
sv: odöpt struktur/union som inte har någon instans

en: unrecognised section name "%s"
sv: Känner inte igen sektionsnamn "%s"

en: unrecognized format specifier
sv: oigenkänd formatangivelse

en: unrecognized gcc debugging option: %c
sv: ej igenkänd debuggningsflagga för gcc: %c

en: unrecognized option `-%s'
sv: ej igenkänd flagga `-%s'

en: unrecognized register name `%s'
sv: Känner inte igen registernamn "%s"

en: unsupported arg to `__builtin_frame_address'
sv: Icke supportat argument till "__builtin_frame_address"

en: unsupported arg to `__builtin_return_address'
sv: Icke supportat argument till "__builtin_return_address"

en: unsupported version
sv: ej stödd version

en: unterminated comment
sv: ej avslutad kommentar

en: unterminated format string
sv: icke terminerad formatsträng

en: unused parameter `%s'
sv: oanvänd parameter "%s"

en: unused variable `%s'
sv: oanvänd variabel "%s"

en: use of `%s' in template
sv: användning ab `%s' i mall

en: use of old-style cast
sv: användning av gammaldags typkonvertering

en: useless keyword or type name in empty declaration
sv: oanvändbart nyckelord eller typnamn i tom deklaration

en: variable `%s' declared `inline'
sv: variabel "%s" deklarerad "inline"

en: variable `%s' has initializer but incomplete type
sv: variabel "%s" har initierare men är av inkomplett typ

en: variable or field `%s' declared void
sv: variabel eller fält "%s" deklarerad som void

en: variable-sized object may not be initialized
sv: objekt med variabel storlek kan inte initieras

en: void value not ignored as it ought to be
sv: värdet av typen void ignoreras inte vilket bör göras

en: warning:
sv: varning:

en: width of `%s' exceeds its type
sv: storleken på "%s" är större än sin typ

en: wrong number of arguments specified for `%s' attribute
sv: fel antal argument angett för attributet `%s'

en: wrong type argument to %s
sv: fel typ på argument till %s

en: wrong type argument to abs
sv: fel typ på argument till abs

en: wrote %ld bytes, expected %ld, to %s
sv: skrev %ld bytes, förväntade %ld, till %s

en: you must additionally specify either -M or -MM
sv: du måste dessutom ange antingen -M eller -MM

en: zero or negative size array `%s'
sv: noll eller negativ storlek på fält "%s"

en: zero width for bit-field `%s'
sv: Storleken noll på bitfält "%s"

en: zero width in %s format
sv: nollstorlek i %s formatsträng

en: zero-length format string
sv: formatsträng med längden noll
